A kormány öklei

<p>Ellenzéki és kormánypárti ügyek &ndash; kilóg a jókora lóláb.</p>

Vannak rá példák Közép-Európában bőven, hogy egy egyszínű kormány képtelen önmérsékletet tanúsítani és az állami szervezeteket is felhasználja az ellenzék ellen. Bár a Smer már nem egyedül kormányoz, de két partnere, a Híd és az SNS asszisztálásával ugyanezt teszi. Aktivizálja a rendőrséget és az ügyészséget – a hatóságok nagyon is látható tényezővé váltak a politikai-hatalmi játékokban, miközben a kontrolljuk hiányzik. Csak az elmúlt időszak terméséből szemezgetve is látszik, hogy a következő egy-két év politikai játszmái nem feltétlenül a parlamentben, hanem a bíróságokon játszódhatnak le. Renáta Kolenčíková, a Smer nyitrai megyei ügyeiről kitálaló egykori pártfunkcionárius ellen lejárató hadjárat indult, melynek vélhetően a bíróságon lesz vége – hacsak Kolenčíková látványosan meg nem futamodik. A Daniel Lipšic által okozott baleset ügyében „véletlenül” több újsághoz és hírportálhoz is kiszivárgott a rendőrségi vizsgálati anyagból származó videó arról, hogyan gázolja el a politikus az idős férfit. Lipšic és Grendel Gábor ellen a Nemzeti Bűnöldözési Ügynökség (NAKA) is vizsgálatot indított, méghozzá azért, mert a Gorilla-botrány kapcsán szabálytalan módon tájékoztatták a nyilvánosságot Marián Kočner nagyvállalkozó-oligarcha számláján történt pénzátutalásokról. Igor Matovič, az Egyszerű Emberek öntörvényű vezetője nemcsak a vállalkozási engedélyének meghosszabbítása, hanem a kiszivárogtatott számlázási problémái miatt is folytonos magyarázkodásra kényszerül. És ez csak a jéghegy csúcsa. Előbb-utóbb mindenkinek, aki összeakaszkodik a kormánnyal, esetleg ellenzéki alternatívaként lehet rá számítani, meggyűlik a baja az állami szervekkel. Egy jól működő állam ilyen esetekben a bűnösöket megbünteti, az ártatlanokat felmenti – de a kettős mérce itt nagyon érezhető. A hadjáratok közben tovább temetik Robert Kaliňák Bonaparte-botrányát, a Smer klientúrája a botrányok nyomán nem ellehetetlenül, hanem az egyes állami intézmények között vándorol – mint Danka Kapuciánová, a Pedagógiai Módszertani Központ volt igazgatója, aki felfelé bukott, miután majd félmillió euró költségvetési pénzt átutalt egy csalónak. Csendben távozik a Gorilla-ügy kivizsgálását vezető nyomozó, Marek Gajdoš, aki megelégelte, hogy a hatóságok nem segítik, hanem akadályozzák a munkáját.  Történik mindez egy olyan kormány alatt, amely a korrupció és a klientelizmus megállítását tűzte zászlajára, miközben a belügyminiszter Robert Kaliňák, az igazságügyi minisztert pedig a Híd adja.Megvan a logikája, miért van értelme bevonni a politikai játékokba az állami szerveket akkor is, ha a koalíciós partnerek elvileg ellenőrizhetik egymást. Egy kormány erejét nemcsak az együttműködés erőssége, hanem az ellenzék tehetetlensége is meghatározza. Márpedig ha mindenki más sakkban van tartva, akkor csak egy alternatíva van, a jelenlegi kormány.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?