<p>A pénzmosás elleni harc és a gazdaság kifehérítését célzó intézkedések általában az üzleti szférára vonatkoznak. A nagyobb összegű kifizetések kötelezően elektronikus formában történő realizálása azonban már a lakosság minden rétegét érinti.</p>
A készpénzforgalom csökkentésének értelme
Az elképzelés a szokásos politikai utat járta be: a kormány beterjeszt, az ellenzék bírál. Szakmai szempontból nézve könynyen megvalósítható szabályozásról van szó. Mai technikai fejlettségünk mellett nem probléma az elektronikus átutalás. Sőt, a pénzügyi fejlettség egyik mutatója éppen a készpénzhasználat háttérbe szorulásának mértéke, amelyben a skandináv országok járnak az élen. A bankok is igyekeznek ebbe az irányba terelni ügyfeleiket, amikor a fizikai pénzmozgást egyre nagyobb illetékkel terhelik. Az adóelkerülések csökkentése mellett a terv másik nagy haszna, hogy a nemzeti bank, végső soron a nemzetgazdaság kiadásai is csökkenek, hiszen a készpénz előállítása, majd megsemmisítése drága dolog, a pénzérmék pedig általában többe kerülnek, mint amennyit érnek. A szigorítástól függetlenül nálunk is egyre gyakoribb az elektronikus átutalás, a törvény legfeljebb csak gyorsítja a folyamatot. Mindamellett az ellenérvekben is van ráció. Sokan érezhetik úgy, hogy az előírás korlátozza őket, és elsősorban az idősebbeknek jelent majd gondot. Meg hát a szokás nagy úr, bankókat számolni élvezetes foglalatosság. Az ellenzéknek annyiban van igaza, hogy aki csalni akar, azt ez az intézkedés aligha állítja meg. A rendelkezés valós hatása esetleg valóban a kisvállalkozók és magánemberek szekírozásába torkollhat. Például csökkentheti a banktitokhoz való személyi jogot, amikor az elégedetlen banki ügyfélnek az elektronikus átutalással fel kellene fednie, hová viszi át a pénzét. Még jelentősebb probléma, hogy ezután egy limiten felüli átutaláshoz folyószámlát kell nyitni, és természetesen ennek költségeit kifizetni. Ebből a bankok húzhatnak hasznot. A készpénzfizetés korlátozása tehát önmagában nem ördögtől való dolog, csípőből elutasítani oktalanság. De a szigorítás csak akkor ér valamit, ha megfelelő ellenőrzés is párosul hozzá. A pénzmozgások nyomon követésére külön rendszert kell kialakítani. Az sem mellékes, hogy az milyen hatásfokkal tudna működni, milyen közbeszerzési eljárással építenék ki, és ami a legfontosabb, fenntartása mennyibe kerülne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 09.14.
A készpénzes fizetés korlátairól
2024. 06.04.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.