A kegyenc

<p>Egy kormányfő általában akkor szánja el magát egy-egy miniszter leváltására, ha már úgy ítéli meg, hogy az a kisebbik rossz. Robert Fico emellett mindig úgy rendezi el a menesztéseket, hogy még a látszatát is elkerülje annak, hogy a nyilvánosság vagy az ellenzék nyomására hátrált meg és szánta rá magát a kirúgásra.&nbsp;</p>

Pavol Pavlis esetében ez az idő letelt, Fico számára most már aligha marad más, mint foggal-körömmel védeni a gazdasági minisztert. A leváltásról szóló parlamenti vita során az ellenzék nyilván rámutat, hogy éppen a Smer elnöke volt az, aki Pavlist jelölte a Nemzeti Vagyonalap felügyelő tanácsába, holott a vállalkozó akkor perben állt a vagyonalappal. Idézik majd a miniszter nyilatkozatát, hogy a kormányfő tudott a perről, de jogászként arra a megállapításra jutott, hogy „nincs semmiféle jogi akadálya a jelölésemnek, nincs összeférhetetlenség”. JUDr. Fico ezért annyi megjegyzést hallgathat majd végig szakmai alkalmatlanságáról, amennyit csak akkor szokott,ha felmerül, hogy Szlovákiát képviselje a strasbourgi bíróságon.

A kormányfő a tényeket forgatja ki azzal a kijelentésével, hogy nem fog pusztán azért leváltani egy minisztert, mert egy cég a bíróságon próbált érvényt szerezni a jogainak. Pavlis volt az, aki kölcsönt adott egy magántársaságnak, hogy az folytatni tudja a pereskedést az állammal. Pavlis nevetségessé tette magát, amikor azt állította, nem ő adta a pénzt, hanem cégének új tulajdonosai adták neki, mert csak neki „volt hozzáférése a számlához”. Mindenki tudja, hogy egy bankszámlára bárki küldhet pénzt, ehhez nincs szüksége arra a személyre, akinek egyedüli (!) hozzáférése van a számlához. Ha ez az érvelése a parlamenti vitában is elhangzik, a kitartó hangos kacagás már nemcsak neki fog szólni, hanem a kormányfőnek is.

Fico azzal védi Pavlist, hogy az „elmaradt haszon” miatt pereskedő társasághoz, amely 60 millió eurót akar kicsikarni az államtól, már 2006 óta, vagyis kilenc éve az „égvilágon semmi köze”. Az ellenzék majd megkérdezi Ficót, honnan tudja ezt ilyen biztosan, hiszen a társaságról csak annyit tudni, hogy levélszekrénycég. A tulajdonosa lehet bárki, maga Pavlis is, aki egyébként a cég közgyűlésén abban az időben volt hitelesítő, amikor állítólag már az „égvilágon semmi köze” nem volt a társasághoz. Az új részvényest pedig éppen az az ügyvédnő képviselte, aki éveken át Pavlisnak dolgozott. Egy ilyen levélszekrénycéghez való kötődést egyébként Fico „abszolút kizáró körülménynek” tart – ha nem Pavlisról van szó.

Ha mindezek ellenére a miniszter maradása a kisebbik rossz, akkor elképzelhetjük, mit jelenthet Fico számára a nagyobbik rossz, vagyis a kirúgása. Csakis valami olyasmi lehet, amit egyszerűen nem engedhet meg magának.

A szerző az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?