A hóhér emléktáblája

<p>Vajon hogyan irányíthat egy települést az, aki egy &bdquo;rendbontót&rdquo; úgy fékez meg, hogy lelöki a kukáról, ahelyett, hogy tárcsázná a 158-at? Aki így tesz, valószínűleg az élet egyéb területein is agresszív. Vagy falura jó ez?</p>

Keleten elmegy? Ha e két, nyilván szónoki kérdésre igennel válaszolunk, máris a veszélyes relativizáció csapdájába estünk, onnan pedig egyenes út vezet oda, hogy emléktáblát kap Ján Pješčak. Ja, igaz, hogy véreskezű kommunista hóhér volt, de hát a szülőfalujáért sokat tett, a földműves-szövetkezet létrejöttében elévülhetetlen érdemei vannak.  Pješčak emléktáblájának ügye, megváltoztatva a megváltoztatandókat, a szovjeteket behívó Vasil Biľak mellszobrának ügyét formázza. Utóéletük nem csak ott ér össze, hogy – áldozataikkal szemben – aggkori, természetes – haláluk után ugyanaz a két művész érezte szükségét annak, hogy emlékművüket bemázolja.  1988-ban Pješčak volt az, aki elkente Biľak hazaárulási ügyét, hozzásegítve az egykori központi bizottsági főtitkárt és számos más pártfunkció hordozóját, hogy a Slavín alatti villájában, 96 évesen, büntetlenül szenderülhessen örök álomra, mint tisztes állampolgár. Mindketten – és persze, még sokan mások – egy elnyomó rendszer legfelsőbb szintű kiszolgálói, és ezáltal haszonélvezői voltak. Amikor emlékművet kaptak, nem hallhattuk a kormány hangos tiltakozását amiatt, hogy egy diktatúra képviselői kapnak szobrot, emléktáblát. Talán azért, mert a Biľak-szoborállítás idején egyedüli, a Pješčak-tábla avatásakor pedig legerősebb kormánypárt tele van egykori kommunistával. Sőt, az sem zárható ki, hogy ha nem történik meg a rendszerváltás, a miniszterelnököt akkor is Robert Ficónak hívnák... Ami viszont ennél nehezebben érthető: az ellenzék sem szólalt meg. Valószínűleg a réveteg köldöknézés túlságosan lefoglalta őket. De még Marian Kotleba is hallgat. Talán attól tart, a gárdista Ferdinand Ďurčanský szobrával vágnának vissza, s az felesleges bonyodalmakat okozhatna neki.  Negyedszázad történelmi léptékkel mérve nem hosszú idő. A kommunizmus bűneit ugyan törvény ítéli el, az állam ezzel letudta morális kötelezettségét az áldozatokkal szemben, mindez azonban írott malaszt csupán. Hangozzon bár könyörtelenül, de a kommunista rendszer megítélése társadalmilag tán’ akkor lehet árnyaltabb, ha minimum az a generáció kihal, amelyik a kötelező foglalkoztatásra, s a miatta bekövetkező túlfoglalkoztatottságra erényként tekint, cserébe feloldozást adva a rendszer nem teológiai értelemben, hanem szó szerint vett halálos bűneire. (Meg ha az iskolákban nem a közelgő felvételik présében, pár órában lesz tananyag az 1945 utáni időszak.) A hóhéroknak nincs emberi arcuk. Kit érdekel, hogy sokat tettek a jéerdéért, ha politikai gyilkosságok tapadnak a kezükhöz? Az, hogy ők egy adott település legnagyobb fiai, inkább a település szegénységi bizonyítványa, melyről jobb lenne bölcsen hallgatni a hivalkodás helyett.  Jó lenne valami pozitívat, előremutatót írni a végére, de e sorok írójának a botrány mellett legfeljebb az érthetetlen szó jut az eszébe.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?