<p>A választások után elterjedt a rémhír: bár az új koalíció szoros többséget szerzett, de van egy komoly gondja: az OKSé s az OĽ. Állítólag Bugár Hídja és Sulík SaS-e labilitásának forrásai lesznek, azaz: veszélyeztetni fogják a törékeny parlamenti többséget. Ez az elmélet meglepett. Az OKS tagjait felelősségteljes embereknek tartom, akik megtartják szavukat, 1989 óta minden értelmes törvényt és reformot támogatnak.</p>
A hatalom gyengesége
Miért jelentenének ők gondot a reformokat támogató koalíciónak? Az Egyszerű Embereket nem ismertem, de annak alapján, amilyen élesen bírálták az előző kormányt, úgy tűnt, lehetetlen, hogy Ficóhoz vagy Slotához csatlakozzanak. Nem sejtettem, milyen más komoly problémát okozhatnak.
Hét hét telt el a választások óta. És minden sokkal világosabb. Úgy tűnik, hogy az instabilitás forrása nem az OKS, sőt az Egyszerű Emberek sem, hanem az, hogy a koalíció meghatározó emberei nem vesznek tekintetbe másokat, felsőbbrendűnek érzik magukat, és hiányoznak belőlük bizonyos személyiségjegyek.
Bugár Béla és az OKS kapcsolatával kezdem. 1989 novembere óta az OKS emberei Szlovákia polgári jellegének legfőbb képviselői. Olyan törvényeket alkottak és támogattak, amelyek a kisebbségek jogait szavatolták, a magyar kisebbséget bevitték a kormányba, a koalíciókba, a szlovákokkal való szövetségbe, saját népszerűségük kárára harcoltak a szlovák nacionalizmus ellen. Ezért úgy gondoltam, természetes, hogy éppen az OKS jelent meg a Híd választási listáján. De azt is természetesnek vettem, hogy a közös választási siker után a Híd és az OKS kapcsolata erősödik. Az ellenkezője történt - Bugár nem vitte el a koalíciós tárgyalásokra az OKS négy képviselőjét (a szlovák-magyar Hídból csak három magyar jár a koalíciós tanácsokra), nem kínálta fel nekik, hogy saját embereiket jelöljék fontos funkcióba (hamis dolog volt felkínálni nekik funkciókat, ezáltal képviselői posztokat veszítettek volna), azt a legitim igyekezetet, hogy az OKS-t mint pártot építsék ki, a Híd elleni támadásnak vélte. Félek, hogy elszalasztották a Híd és az OKS hosszú távú együttműködésének lehetőségét. A Híd parlamenti klubjának labilitását nem az OKS, hanem Bugár Béla hatalmaskodása okozza.
Hasonló történet játszódik le négy képviselővel, az Egyszerű Emberekkel. Az OKS-szel szemben nekik nincsenek tapasztalataik,sok mindenben naivak, lépéseiket nem gondolják meg jó előre. Igen,pártot akarnak alapítani, de ez a kezdetektől világos volt. Ahogy az OKS is párt és a Híd parlamenti klubjában működik, az OĽ is lehet párt az SaS klubjában. Ők négyen nem intrikusok, akik szét akarnák verni a kormányt. Csak azt akarják - amit a többiek is ebben a koalícióban -, hogy az ő elképzeléseikből is valósuljon meg valami, ne csak arra legyenek jók ebben a koalícióban, hogy megszavazzák mások javaslatait. Miért nem lehet ezt elfogadni? Másban rejlik a probléma. Ahogy az OKS jó volt a Hídnak, mert szlovák szavazókat szerzett, az OĽ jó volt az SaS-nek, mert kisebb városokból és községekből szerzett választókat. Utána dobták őket. Mert ha megfeledkeztek javaslataikról a kormányprogram elkészítésekor, és ha a koalíció többi tagja is ignorálta őket a program végső formájának megalkotásakor, akkor ezt tették. Pökhendi módon.
Tehát: az SaS labilitását nem a tapasztalatlan és sok mindenben naiv Egyszerű Emberek okozzák, hanem az, hogy Richard Sulík semmibe veszi őket, a többiek pedig lenézik ezt a négy képviselőt.
Ha a koalíció tudja, hogy csak négyszavazatnyi a többsége, mégis úgy viselkedik nyolc képviselővel szemben, mintha kolonc lenne, akkor nem az OKS és az Egyszerű Emberek, hanem az SDKÚ, az SaS, a Híd és a KDH vezetői veszélyeztetik saját kormányukat.
Štefan Hríb; a szerző a .týždeň főszerkesztője, a Lámpa vitaműsor vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.