Számtalan alkalommal érezzük azt, hogy a gyógyszeripar virágzása egy mesterségesen megmunkált hálózat eredménye.
A gyógyszeripar csúcsa
Nevezhetjük összeesküvés-elméletnek is, mert bár vannak betegségek, amelyeket gyógyítani kell, és hasznosak a pirulák, nem egy olyan esetről is tudunk (sőt talán tapasztaltuk is), hogy feleslegesen van ránk erőltetve egy-egy gyógyszer. Az új amerikai irányelvek a virágzó iparból rózsacsokrot fakaszthatnak, és ezzel egy időben számtalan fiatal emésztését tehetik tönkre. Tényleg gyógyszerrel és műtétekkel kell kezelni az elhízást, vagy egyszerűbb lenne a prevenció és a tudatos életmódváltás?
A CNN beszámolója szerint az Egyesült Államokban 17-ről 20%-ra emelkedett az elhízott gyermekek aránya, és kb. 15 millió elhízott ember él az USA-ban. Persze első körben az új irányelvek az életmódváltást javasolják, de 12 éves kortól gyógyszeres, 13 évesen pedig műtéti beavatkozást is lehet kérni az elhízás leküzdésére. Tisztában vagyunk mindnyájan azzal, hogy a túlsúly magas vérnyomást, szívelégtelenséget és diabéteszt okozhat, viszont azt is látjuk, hogy nem épp a legjobb megoldás gyógyszerrel tömni a gyereket tizenéves korától. Így könnyen kialakulhatnak máj- és veseproblémák a harmincas éveire, s akkor tovább lehet a gyógyszeripari termékek szorgos vásárlója. Talán épp ez a cél? Tény, hogy az életmódváltás és a prevenció nem igazán kedvez a gyógyszeriparnak... Azt is készpénznek vehetjük, hogy a fogyást segítő készítmények többsége nem úgy működik, mint ahogy azt reklámozzák. Sokszor a saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy gyakran nagyobb bajt hoznak ránk a fogyást követően, mint azelőtt volt. A sikertörténetek mindig a nyilvánosság elé kerülnek, de a rémtörténetek háttérbe szorulnak (van belőlük elég).
Az elhízás problematikája évtizedekre nyúlik vissza az Egyesült Államokban, s valószínűleg ez a társadalmi megalomániának és a nagyzolási hóbortnak köszönhető. Nevezhetjük a rendszertelenség és az esztelenség megmutatkozásának is az étkezési szokások tekintetében. Bármennyire súlyos a probléma, akkor sem változtatnak az életvitelükön, hisz újabb és újabb generációk esnek a gyorséttermek, a vastag pizzák és a cukros finomságok csapdájába. A McDonald’sban nem az a legnagyobb probléma, hogy egészségtelen alapanyagokból készülnek az ételek, vagy hogy a krumpli eszméletlenül sós, hanem az, hogy óriási mennyiségű kalóriát viszünk be a fogyasztásával. Egyszer-egyszer jó érzés ilyesmit enni, de képzeljük el, hogy a nagy kék vizen túl szinte mindennap (akár naponta többször is) ilyesmit esznek az emberek. A szalonnában és sajtban úszkáló húsok és hamburgerek, a sóban pácolt sült krumpli és a mértéktelen cukrozott üdítő megmutatja az árnyoldalát. Egyszerű a történet, és tisztában kell lenni a következményekkel.
Nem a gyógyszer és a műtét a megoldás, hanem az életmódváltás. A mozgás és étkezés egyensúlyba billentése, illetve a táplálék minősége sem megvetendő. Vegyünk példát különböző étkezési kultúráktól, s akkor láthatjuk, hogy máshol nem ilyen tragikus a helyzet, mint az USA-ban. S ehhez nem elég egy kínai negyed vagy egy európai étterem, hanem teljes körű átállás szükséges. Bár kétségtelen, hogy a generációk óta húzódó „fald fel Amerikát” életstílust nem lehet egy csapásra elfeledni, úgyhogy biztosan sokan fogják a pirulát és a szikét választani gyermekeik számára. Vajon lesz-e a gyereknek beleszólása az egészbe?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.