<p>A Fico-kabinet múlt héten több olyan módosítást is elfogadott, melyeknek köszönhetően csökkennek a vállalkozók adóterhei. Magyarul, több pénz marad a zsebükben – akár örülhetnénk is.</p>
A bürokrácia foglyai
A probléma az, hogy a 3. Fico-kabinet pusztán megpróbál beférkőzni a vállalkozók kegyeibe, legalább egy időre elvonva a figyelmet arról, hogy a vállalkozói környezetet javító tényleges reformokra ennek a kormánynak sem lesz ideje.
A múlt heti döntések szerint a társasági adó kulcsa jövőre 22-ről 21%-ra csökken, megszűnik a 14%-os egészségbiztosítási járulék, amit a nyereségből kellett fizetni, az egyéni vállalkozók terhein pedig úgy enyhítenek, hogy az adómentes fix költséget a bevétel 40%-áról 60%-ra emelik, annak maximális mértékét pedig az eddigi 5040-ről 20 ezer euróra növelik. A döntés a vállalkozók tetszését is elnyerte, az alapprobléma azonban változatlan: a vállalkozói környezet továbbra is katasztrofális nálunk, ezt legjobban a vállalkozói környezetet mérő index jelzi, amit a Szlovák Vállalkozói Szövetség még 2001-ben vezetett be. A jobboldali Dzurinda-kormányok idején ez a 2001-es 100 pontról 2006-ra 126-ra nőtt. Robert Fico 2006-os baloldali hatalomátvételét követően azonban megállíthatatlan zuhanásba kezdett, s ezen az sem segített, hogy Fico mostani kormányában már a vállalkozók helyzetének javulását ígérő jobboldali pártok is vannak.
ÉVENTE HÁROM ÉS FÉL HÉTIG BÜROKRATÁKAT ELÉGÍTÜNK KI
A vállalkozóknak ugyanis nem csak a magas adók jelentenek gondot, hanem az elharapózott korrupció, a tétlenkedő bíróságok és a hivatalnokok packázása. És még ott van az életüket megkeserítő bürokrácia. E téren az elmúlt években alig történt változás. Az INESS gazdaságkutató intézet tegnap közzétett elemzése szerint egy átlagos kisvállalkozó idén is 140 órát, vagyis nagyjából 17,5 munkanapot kénytelen áldozni arra, hogy megfeleljen az összes hivatali kötelességének. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Szlovákiában évente csaknem egy hónapot vesz el a vállalkozók életéből a bürokrácia.
Ha a kormány valóban segíteni szeretne a vállalkozókon, akkor az adócsökkentés mellett a bíróságok hatékonyságának növelésére és a bürokrácia csökkentésére lenne szükség. Ez persze jóval több munkát igényel, és nem is hoz olyan gyors eredményeket, mint a nagy hírveréssel bejelentett adócsökkentés. Hosszabb távon azonban a választók értékelnék. A nagy kérdés már csak az, hogy a politikusok képesek-e hosszabb távon gondolkodni, vagy csak a népszerűség gyors és látványos növelése lebeg a szemük előtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.