A belügy belügyei

<p>Az alapján, amit a média kinyomozott az autópályán lövöldöző rendőrökről, valamint Jana Dubovcová ombudsman a bodollói roma telepen végrehajtott rendőrségi razziáról írt jelentése alapján megállapíthatjuk, hogy Robert Kaliňák belügyminiszter nem bújt ki a bőréből, és ragaszkodik a régi, rossz hagyományokhoz.</p>

Kaliňák vakon védelmezi a minisztérium belső ellenőrző osztályának jelentését, mely szerint a rendőrök mindkét esetben az előírások szerint jártak el.

Ez alapján teljesen rendben van, ha a rendőrök lövöldöznek egy autóra a sztrádán, melyben négy, mit sem sejtő egyetemista utazik, csak azért, mert a kocsi három évvel ezelőtt még egy körözött személyé volt. Ugyanakkor a tulajdonosváltásról annak rendje és módja szerint értesítették a hatóságokat, tehát a rendőrök súlyos mulasztást követtek el, amikor az autó új tulajdonosát veszélyeztették. A Sme napilap értesülése szerint az akcióról videófelvétel is készült, de azt még a diákok ügyvédje sem nézhette meg. Ugyanakkor a rendőrségnek mindig igazolnia kell, hogy a beavatkozás legális, megalapozott és arányos volt. Egyébként a 2008-ban, a dunaszerdahelyi stadionban végrehajtott rendőrségi rohamról is azt állította a belügyminisztérium, hogy készült róla videófelvétel, és az alapján teljesen szabályos és indokolt volt a beavatkozás. Csakhogy a felvételt nem mutatták meg a nyilvánosságnak, mert Kaliňák azt mondta, nagyon „elmosódott” a kép.

Az emberjogi biztos jelentése a Szepsi melletti roma telepen történt razziáról kész katasztrófa a rendőrség számára. Dubovcová ugyanis több mint meggyőzően bizonyítja, hogyan és mivel lépte túl a rendőrség a hatáskörét, „megsértve több személy alapvető emberi és szabadságjogait”. Kaliňáknak csak annyira futotta a jelentés közzététele után, hogy közölje, egyáltalán nem fog rá reagálni, mert számára az ombudsman „nem partner”, hivatala pedig nem nyomozószerv, és olyasmibe ártotta magát, amihez a törvény alapján nincsenek meg a jogkörei. Szánalmas érvek, hiszen Dubovcová a jelentésben azt is pontosan leírja, hogy ez az ügy „az emberjogi biztos hivataláról szóló törvény 3. paragrafusa 1. és 2. bekezdése alapján az emberjogi biztos hatáskörébe tartozik”. A miniszter üzenete, hogy az ombudsman végezze a dolgát és ne ártsa bele magát a politikába, meglehetősen dölyfös és felfuvalkodott, hiszen vele ellentétben az emberjogi biztos pontosan a munkáját végezte, pontosan a törvények alapján.

A Dubovcová-jelentés egy fontos felismeréssel is szolgált: Szlovákia már több mint két évtizede nem teljesíti azon kötelezettségeit, amelyeket az általános emberi jogokról szóló nemzetközi egyezmény aláírásával vállalt. Ugyanis nem létezik független vizsgálati szerv, amely azokat az eseteket vizsgálná, amikor a rendőrség sérti meg az alkotmányos vagy emberi jogokat. Az a tény, hogy az ellenőrzést végzőknek és az eljárás alá vont személyeknek ugyanaz a főnöke, a belügyminiszter, kutyakomédiává változtatja a „vizsgálatot”.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?