Amikor a legrosszabbul megy a szlovákoknak, akkor a segítségükre sietnek a magyarok. Képtelenségnek tartják ezt? Ha csak néhány évre tekintenek vissza, akkor is rájönnek, hogy nem annyira égbekiáltó szamárság ez a megállapítás.
A bajban segítenek a magyarok
Szinte már hihetetlen, hogy mennyire gyorsan vagyunk képesek reagálni minden olyan jelzésre, akár csak feltevésre is, amely állítólagos magyar fenyegetést említ. Mindeközben a társadalmunkat ennél sokkal nagyobb veszély árnyékolja be: például olyan prózai jelenségek, mint a bűnözés vagy a korrupció. Ezek a tünetek már járványszerű méretet öltenek, elburjánzottak a legfontosabb állami intézményekben is, kikezdve a demokrácia alapjait is. Úgy tűnik azonban, hogy mindezek távolról sem aggasztanak bennünket annyira, mint a határon túli magyarok valamiféle igazolványai vagy az, hogy déli szomszédunk minimális anyagi előnyökhöz kívánja juttatni a nemzetrész tagjait. Fölöttébb érdekes, hogy senkinek sem fáj a feje amiatt, hogy például a németek évek óta sokkal több pénzzel támogatják a Szlovákiában élő véreiket. A különbség mindössze annyi, hogy ők ezt a támogatást nem verik nagydobra, hanem fölösleges szövegek nélkül, csendben folyósítják.
Valószínűleg az a mi osztályrészünk, hogy ugyanazt a gondot ne egyféleképpen ítéljük meg. Ha a szlovákok például a jugoszláviai Vajdaságban hosszú évtizedeken keresztül hűen őrzik az anyanyelvüket, fenntartják anyanyelvükön oktató alap- és középiskoláikat, akkor ezért az egekig magasztaljuk őket, mondván: milyen híven óvják a gyökereiket. Ha viszont egy magyar a saját anyanyelvű oktatási intézménybe íratja be a gyermekét, akkor ő sokunk szemében már soviniszta, aki legalábbis a galád lelkének a legsötétebb zugaiban Nagy-Magyarország visszaállítását áhítja. Ha az Amerikában letelepedett szlovák néhány éven belül elfelejti az anyanyelvét, akkor szidalmazzuk, hogy megtagadja a származását, múltját. Ám ha a szomszédja, aki történetesen Magyarországról érkezett Amerikába, nem felejtette el, s nem is tagadta meg az anyanyelvét, nemzeti hovatartozását, akkor ő sokunk szemében nem nemzeti érzelmű személy, hanem elvakult nacionalista.
A magyarkártyának állandóan tagadhatatlan sikere van Szlovákiában. Ha valamelyik szlovák pártnak csökkent a támogatottsága, azon nyomban előhúzta. És nemcsak a mélynemzeti pártvezérek tesznek így, hanem azok is, akik egyébként örömmel és büszkén kereszténynek vallják magukat. Ugyanolyannak, mint a magyarok, akik ugyancsak ezt hirdetik önmagukról. Természetesen nem hiszem, hogy ölbe tett kézzel kellene szemlélnünk azt, ha valaki az állami függetlenségünkre tör. Ezért ha a szakértőink a magyar kedvezménytörvényt valóban úgy értékelik, hogy ez a jogszabály érdekeinket veszélyezteti, akkor az ügyet kulturáltan és diplomáciai úton kell rendezni. Jelen esetben azonban úgy tűnik, hogy Dzurinda miniszterelnök nem élt az ilyesfajta lehetőséggel, hanem valósággal visszaélt a helyzettel, amelyet saját személyének a népszerűsítésére használt fel, a szlovák nemzet érdekeinek a rendíthetetlen védelmezőjeként tüntetve fel magát. Elsősorban kemény hangú, ezért nem éppen diplomatikus kijelentései révén, amelyekkel lényegesen megronthatja a két ország közötti és a kormánykoalíción belüli kapcsolatokat. Túl nagy ár ez a pillanatnyi népszerűségért.
Nem is olyan régen Románia is keményen kikelt a kedvezménytörvény ellen. Mára azonban a román politikusok elfogadták azt a baráti jobbot, amelyet a jelenlegi magyar kormányfő nyújtott nekik, és tárgyalni kezdtek a törvénymódosításról. S így a magyar parlament feltehetően ennek az egyezségnek az alapján dönt majd a jogszabály változtatásairól. Nemcsak a kedvezménytörvény módosításával kapcsolatos magatartásában különbözik a szlovák és a román miniszterelnök. Abban is, hogy Adrian Nastasénak nincs szüksége arra, hogy saját imázsát nemzetieskedőként a magyarkártyával javítgassa. A románok nyilván már tudatosították, hogy Európában élnek.
Megjelent a Plus 7 dní című hetilap december 9-i számában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.