Negyven éve, 1967. április 19-én halt meg az NSZK első szövetségi kancellárja, a német gazdasági csoda egyik atyja, Konrad Adenauer. 1876. január 5-én született a Bonnhoz közeli Rhöndorfban.
40 éve halt meg Konrad Adenauer
Tizenhat éven át állt Köln élén, a weimari köztársaság idején a legnépszerűbb politikusok között tartották számon. Többször is emlegették kancellár-jelöltként, de úgy döntött, hogy a biztos kölni széket nem érdemes kockáztatni a bizonytalan pozícióért. A nemzetiszocialisták hatalomra kerülésével 1933-ban ő is vereséget szenvedett. Miután nem volt hajlandó kezet fogni a városba látogató egyik náci vezetővel, menekülnie kellett, s egy kolostorban talált oltalomra. A náci rezsim ellenségként tekintett rá, gyakran kényszerült költözni, két alkalommal (a „hosszú kések éjszakája” során, valamint a Hitler elleni merényletet követően) le is tartóztatták. 1945-ben rövid időre ismét Köln polgármestere lett.
Adenauer fokozatosan országos politikussá, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezéralakjává nőtte ki magát. 1948-ban a nyugatnémet Parlamenti Tanács alkotmány-előkészítő gyűlésének elnöke lett, egy évvel később a Bundestagban a CDU és a keresztényszocialista CSU közös frakciójának vezetőjévé választották. A konzervatív oldalon sikerült létrehoznia a polgári koalíciót. Amikor 1949. szeptember 15-én a Német Szövetségi Köztársaság első kancellárjává választották, már 73 éves volt. Korát meghazudtoló lendülettel vetette bele magát az ország újjáépítésébe, s háromszor, 1953-ban, 1957-ben és 1961-ben választották újra (jobban mondva: nyert a pártja), ami párját ritkító a német történelemben. 1952-ben merényletet kíséreltek meg ellene, minden valószínűség szerint az izraeli Irgun ügynökei, de a háború utáni érzékeny politikai légkörben Adenauer inkább az ügy eltusolása mellett döntött.
A külügyminiszteri tisztséget is ő látta el, s minden lehetséges fórumon azon dolgozott, hogy bevonja Németországot az ötvenes évek elején meginduló integrációs folyamatokba. 1954-re sikerült rendeznie a kapcsolatot a nyugati államokkal és eloszlatnia a Németország megerősödésétől tartó aggodalmakat. Szorgalmazta Németország belépését a Montánunióba, s fontos szerepet szánt országának az abból kinövő Európai Gazdasági Közösségben is. 1963-ban barátsági szerződést írt alá De Gaulle francia elnökkel, s Izraellel is sikerült megállapodást kötnie a kárpótlásról, valamint a diplomáciai kapcsolatok rendezéséről.
Miniszterével, Ludwig Erharddal együtt a német gazdasági csoda megteremtőjének számít. Gazdasági intézkedéseik révén sikerült megteremteni a szociális piacgazdaság egyik mintapéldáját, a klasszikus jóléti államot. Adenauer a kettészakított Németország ügyében mindvégig az egyesítés mellett foglalt állást. Markánsan antikommunista politikát folytatott, miközben 1955-ös moszkvai látogatása alkalmával sikerült elérnie az utolsó német hadifoglyok elengedését. Az 1961-es választásokon a CDU/CSU elveszítette abszolút többségét, és Adenauer is fokozatosan veszített népszerűségéből. Két évvel később lemondott, utóda Ludwig Erhard lett. Annyit azonban sikerült elérnie, hogy irodát kapott a Bundestagban, ahonnan szemmel tarthatta utódát. 1977-ben, 91 éves korában halt meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.