<p>Tavaly 5,2 millió tonna hulladékot termeltek az utasok a repülőgépeken és ez a szám a duplája a 15 évvel ezelőttinek. A wc-ben eldobált papíroktól a műanyag poharakig, az üdítős dobozoktól a kisüvegekig és ennivaló maradékokig rengeteg hulladék keletkezik a légi szállítás során – olvasható a IATA egyik jelentésében.</p>
Szemétheyeket hagynak maguk után a légi utasok
Tavaly 5,2 millió tonna hulladékot termeltek az utasok a repülőgépeken és ez a szám a duplája a 15 évvel ezelőttinek. A wc-ben eldobált papíroktól a műanyag poharakig, az üdítős dobozoktól a kisüvegekig és ennivaló maradékokig rengeteg hulladék keletkezik a légi szállítás során – olvasható a IATA egyik jelentésében.
Az egyik szakértő cég vezetője Matt Rence nyilatkozott a The Guardiannak arról, miként lehetne elérni, hogy kevesebb legyen a szemét, ami nemcsak a gépeket terhelő súly miatt fontos, de kisebb munkát adna a takarítószemélyzetnek, és csökkentené az elszállítási költségeket – írja a turizmus.com oldal.
A különböző légitársaságok eltérő módszerekkel próbálkoznak. Az Iberia például együttműködik a spanyol Ferrovial SA céggel. Céljuk, hogy 2020 nyarára a Barajas reptérre érkező fedélzeti hulladék 80 százalékát újrahasznosítsák. Egyrészt próbálják egyszerűsíteni az ételek csomagolását, másrészt olyan evőeszközöket vezetnek be, amelyek újrahasznosíthatók. Juan Hermia, az Iberia projekt vezetője arról nyilatkozott, hogy 2500 légi utaskísérőt fog kiképezni a keletkezett hulladékok újfajta szelektálására.
A gatwicki reptéren, ami London második legnagyobb légi kikötője, már ma is egy kisebb erőmű teljesítményének felel meg a hulladékból termelt villamos energia mennyisége. A jövőben arra számítanak, hogy a gatwicki reptér teljes energiaigényét ily módon látják el.
Az American Airlines igyekszik a papírpoharakat komposztálni, a fel nem használt eldobható fogkeféket és a szappanokat pedig anyaotthonoknak és nehéz sorsú embereknek adományozzák.
Azért is fontos, hogy a hulladék mennyiségét csökkentsék, mert a légiközlekedés fejlődését nem lehet megállítani. A IATA környezetvédelmi felelőse, Michael Gill szerint a szemét mennyiségének csökkentéséhez és az újrahasznosításhoz meg kell változtatni bizonyos szabályokat is, például azokat, amelyek egyes hulladékokat veszélyesnek ítélnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.