RÖVIDEN

Kevesebben jönnek Pozsonyba17,5 százalékot zuhanva 55,7 százalékra esett a budapesti szállodák telítettsége 2009 nyarán 2008-hoz képest – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb, a közép-kelet-európai szállodapiacról szóló elemzéséből.

Kevesebben jönnek Pozsonyba

17,5 százalékot zuhanva 55,7 százalékra esett a budapesti szállodák telítettsége 2009 nyarán 2008-hoz képest – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb, a közép-kelet-európai szállodapiacról szóló elemzéséből. Pozsonyban még ennél is rosszabbak voltak a jelzett időszakban a mutatók, 27,5 százalékkal kevesebb vendég szállt meg a szlovák főváros szállodáiban, mint egy évvel ezelőtt. Az átlagos napi szobaár Budapesten 75,76 euró volt, amely 1,8 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi árnál. Prágában 2009 júliusában az átlagos szobaár 68 euró alá esett. A CB Richard Ellis által vizsgált városok közül Bécs szenvedte el a legkisebb visszaesést. Pozsonyban volt a legjelentősebb csökkenés az idén, ahol foglaltság 27,5 százalékkal maradt alatta a tavalyi szintnek.

London még mindig drága

A Hotels.com legutóbbi Hotel Price Indexe szerint ugyan a szállodai szobaárak Londonban 2009 első felében 12 százalékot estek 2008 első hat hónapjához viszonyítva, a főváros még mindig a második legdrágább brit város – Bath után. Az index szerint most Londonban éjszakánként átlagosan 101 fontért lehet szobát foglalni, míg egy éve 115 fontért tehettük meg ugyanezt, Bathban 118-ról 111 fontra estek vissza az árak. A csökkenés oka természetesen a válságban keresendő, hiszen a londoni szállodások így kívánják ellensúlyozni a csökkenő keresletet. Az Egyesült Királyságban átlagosan 16 százalékkal estek vissza az átlagárak, ehhez még hozzájött a font gyengülése, amely például az amerikaik számára 39 százalékos megtakarítást eredményezett. A legnagyobb árcsökkenést Southamptonban regisztrálták (-33%), őt követi Belfast (-29%) és Aberdeen (-25%).

Újra feléledhet a légi piac

A következő húsz évben évente 7,9 százalékkal nőhet a kínai repülőgéppiac és ezzel a második leggyorsabban növekvő lesz a várhatóan évi 10 százalékos bővülést teljesítő India után – jósolja az Airbus repülőgépgyártó óriás cég. Fissen kiadott jelentésük szerint 2009 végére világátlagban a piac 2 százalékos visszaesésével számolnak, de a következő évre már 4,6 százalékos növekedést vetítenek előre – a világgazdaság regenerálódásának függvényében. A dokumentum külön is említi, hogy a feltörekvő piacok, a légitársaságok terjeszkedése, a flották cseréje új igényt teremt a modern, hatékony energiahasznosítású, környezetbarát gépek iránt. A kínai légiipar legfrissebb adatai a helyzet látványos javulását mutatják. Júliushoz képest az összforgalom 7,4 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 30,6 százalékkal bővült augusztusban. Az utasforgalomra vetítve a számok magasabbak. Augusztusban 7,6 százalékos volt a növekedés, éves viszonylatban pedig 41,6 százalékos. Az Airbus jelentése szerint a következő két évtizedben a felvevőpiacból az ázsiai és csendes-óceáni térség (Kínával és Indiával) körülbelül 31 százalékot fog lefedni, Európa 25 százalékot, Észak-Amerika pedig 10 százalékot. (szl, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?