A szaunázásnál fontos tisztában lenni a szabályokkal, mire figyeljünk a kabinba lépés előtt, benn, és mi a teendő utána
Őszi wellness, fürdőzés, kényeztető pihenések
Közelednek a hideg (hó)napok, ilyenkor egyre többen gondolunk arra, milyen jó is lenne elmenni egy wellness-szállodába, fürdőbe, szaunázni egy kellemeset, és/vagy kikapcsolódni, testileg-lelkileg felfrissülni. Szerencsére nagyon sok ilyen hely van a környékünkön, így csak választani kell. De hogyan válasszunk megfelelő szállást? Mire figyeljünk, mire számíthatunk egy ilyen szaunázós, fürdőzős, masszázsos kikapcsolódás szervezésénél?
Mikor utazzunk?
Az egyik legfontosabb szempont, hogy eldöntsük, mikor utazzunk. Általánosságban elmondható, hogy a hétvégék mindig zsúfoltabbak, míg a hétköznapok picit szellősebbek a wellness-szállodákban, fürdőkben, akár még az is előfordulhat, hogy a hétköznapi árak picit olcsóbbak is. A kiemelt időszakokban általában magasabb az ár, ilyenkor nem számíthatunk kedvezményre. Számunkra, szlovákiai magyarok számára érdemes például Magyarországra utazni olyan időszakban, amikor Szlovákiában ünnep van. Volt ilyen már augusztusban és szeptemberben is, most pedig november 17-én lesz a következő, ez péntekre jön ki, így akár szabadság nélkül is elutazhatunk egy „hosszú hétvégére”.
Hogyan válasszunk szállást?
Ha szeretnénk hotelt választani, fontos, hogy eldöntsük, mit várunk a pihenéstől. Ha családdal utazunk, gyerekekkel, akkor érdemes olyan hotelt választani, amely kifejezetten családbarát – ezekben sokszor külön személyzet foglalkozik a család legkisebb tagjaival, így a felnőttek is élvezhetik a pihenést. De vannak olyanok is, akik előnyben részesítik a csendet, kerülnék a gyerekzajt – erre két opció van: vagy olyan hotelbe foglalni, ahol nagyon jól el tudják választani a gyerekzónát a felnőttek zónájától, és vannak olyan szállások is, amelyekbe csak felnőttek, vagy legalább 14–16 évesek léphetnek csak be. Szintén fontos szempont lehet a hotel felszereltsége, milyen a wellnessrészlege, van-e speciális kedvezmény (esetleg átjárás) a közeli vagy a szomszédos fürdőbe stb. A hotelek általában félpanziós ellátással kínálják a csomagokat – ez is egy élmény, mivel a legtöbb helyen a wellnesspihenés fantasztikus gasztronómiai élménnyel is párosul.
Őszi szaunázás
Az ilyen hotelek egyik fontos része a wellnessrészleg, melyekben a medencéken kívül a sok-sok szauna jelentheti a kényeztetést. Számos hotelben csak fürdőruhás szaunák vannak, van olyan, ahol megtalálható a naturista rész, és olyan is van, ahol a szaunákat kizárólag fürdőruhamentesen lehet igénybe venni. Mindenki eldöntheti, milyent választ, melyikben érzi kényelmesebben magát, ám a lényeg úgyis a forró levegő, gőz nyújtotta gyógyító felüdülés. A finn szauna, a gőzkabin a legtöbb hotelben megtalálható, ám ezen kívül találkozhatunk még sószaunával, hammammal, tepidáriummal, bioszaunával, infraszaunával – a meleg kabinok tárháza sokáig folytatható, az újításoknak, fejlesztéseknek köszönhetően számos újdonsággal találkozhatunk a hotelekben.
A szaunázásnál fontos tisztában lenni a szabályokkal, mire figyeljünk a kabinba lépés előtt, benn, és mi a teendő utána. Fontos, hogy ne étkezés után tervezzük az izzadást, mivel az nem esik jól a szervezetnek, érdemes várni legalább 1-2 órát, hiszen az izzadás alatt a vérben nem szabad túl sok cukornak lenni. A kabinban 15 percet tartózkodjunk, lehetőleg csendben, a benn ülők nyugalmára figyelve élvezzük a forró kényeztetést. Utána zuhanyzás, majd legalább 15 perc pihenés.
Szaunaszeánszok
Bevallom, számomra a wellnesshez hozzátartoznak a szaunaszeánszok. Ma már számos hotelben vehetünk részt ezeken a programokon, hogy még jobban élvezzük a szaunázás örömét. De mit is takar egy ilyen műsor? Miután a résztvevők elfoglalják a helyüket a szaunában (általában a finn, azaz száraz kabinban szokták az ilyet tartani, de előfordul, hogy a gőz jótékony hatását használják a szaunamesterek), bejön a szaunamester (aki gyakran showman is), majd a forró kövekre illóolajjal kevert vizet locsol – ettől egyre nagyobb lesz a pára a szaunában. Ezt követően törölközővel fentről lefele, majd körbe-körbe az emberek felé hajtja a forró levegőt, közben pedig szól a zene. Olyat is láttam már, hogy közben még sámántáncot is járt a szaunamester. A vége előtt pedig jéggel, mézzel, sós mézzel és egyéb, a bőrre jótékony hatással bíró anyaggal kínálja a vendégeket, majd következik a finálé, amikor mindenki várja, hogy elhagyhassa a kabint, és irány a hideg vizes merülőmedence vagy a zuhany. Hogy egy kis pihenő után újra a kabin felé vegye az irányt…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.