Nehéz lehet megválni a valutától

<p>Néha hazatérésünk után is ráfizethetünk a nyaralásra, főleg olyankor, ha túl sok készpénzünk marad az ország pénzneméből. A szlovákiai bankok ugyanis nem váltanak vissza minden valutát euróra, ezért még elutazás előtt érdemes kideríteni, elfogadják-e az adott pénznemet vagy sem.</p>

Nem kell távoli, egzotikus országba utazni ahhoz, hogy hazatérésünk után ránk száradjon a készpénz, amit nem költöttünk el. A Szlovákiában tevékenykedő bankfiókok rendszerint csak a környező országok pénznemét váltják vissza euróra, abból is csak a bankókat. Egyiptomi fonttól, marokkói dirhamtól, török lírától, ám a valamivel egzotikusabb brazil realtól, thaiföldi bathtól és kubai pesótól sem tudnánk hazatérésünk után megszabadulni.

Sok helyütt a horvát kunát sem váltják vissza euróra. A bankok egyike sem fogadja el ezeket a valutákat. Ennek oka, hogy bár a szlovákiai turisták körében évről évre népszerűbbek az egzotikus, Európától távol eső országok, még mindig túl kevesen igényelik Szlovákiában ezeknek az országoknak a valutáját ahhoz, hogy a bankoknak megérje üzletelni vele. A Szlovák Nemzeti Bank tájékoztatása szerint kiutazás előtt érdemes érdeklődni az adott ország pénznemének visszaváltásáról, s ha kiderül, hogy sehol nem fogadják el, akkor jobb még nyaralás közben elkölteni a pénzt, esetleg még a helyszínen visszaváltani euróra.

A valuta beváltásával már valamivel jobb a helyzet, ám még itt sem rózsás. A ČSOB cseh koronát, amerikai dollárt, brit fontot, svájci frankot és magyar forintot vált be, a Szlovák Takarékpénztár kínálatában a környező országok pénzneme mellett csak a dollárt és a fontot találjuk meg. A VÚB kínálata valamivel bővebb, hiszen a környező országok pénzneme, dollár és font mellett például svéd, norvég és dán koronát vagy japán jent is bevált – viszont csak akkor, ha az ügyfél minimum kéthárom nappal korábban jelzi, milyen összegre lenne szüksége. A Tatra Bank is ugyanezeket a valutákat kínálja. Más pénznemet viszont hiába keresnénk a bankoknál.

A bankok azt ajánlják a klienseknek, hogy inkább bank- vagy kreditkártyával fizessenek, ugyanis ez a valuta beváltásánál sokkal előnyösebb. Másrészt sosem árt bizonyos mennyiségű készpénzt is vinni arra az esetre, ha például egy bankautomata elnyeli a kártyájukat. Ha az eurózónán kívül eső országokba utaznak, a bankautomatákból való pénz kivételéért is magasabb illetéket kell fizetni, némelyik pénzintézet több eurós díjat is elkér ezért a szolgáltatásért. Akadnak viszont olyan bankok is, amelyek nem tesznek különbséget a külföldi vagy hazai pénzkivétel között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?