Tavasszal és nyár elején egyre gyakrabban hallható a figyelmeztetés: mértéktartóan napozzunk. Mert hogy az egyre vékonyodó ózonréteg nem véd meg a káros sugaraktól. Akadnak szakorvosok, akik egyenesen tiltják a napozást.
Napozni csak mértékkel szabad
CSÖKKEN AZ ÓZONRÉTEG
Közismert tény, hogy a Földünket 15-35 kilométer magasságban körülvevő ózonréteg vastagsága egyre csökken. A vékonyodásért a klorofluorokarbon gáz is felelős, amely több háztartási-kozmetikai sprayben hajtógázként, illetve a hűtőszekrényekben található.
A napfényben lévő ultraibolya (UV) sugarakat az egyre rövidülő hullámhosszok alapján a tudósok három szakaszra osztották, melyek az UVC, az UVB és az UVA nevet kapták. A legrövidebb UVC-sugarak gyakorlatilag el sem érik földünket, elnyeli őket az ózonréteg. Az UVB-sugárzás mértéke viszont, egyes források szerint, évente két százalékkal növekszik. Ennek következtében ég(het) le a bőrünk, a tudósok az UVB-sugárzás rákkeltő hatására is figyelmeztetnek. A harmadik és egyben leghosszabb tartományba eső UVA-sugarak érzékennyé teszik a fényre a bőrt, s emiatt, a többi között, felelősek a korai öregedéséért.
BŐRÜNK VÉD BENNÜNKET
A túl hosszú és túl gyakori napozást megsínyli a hámréteg, és beáll a bőr idő előtti öregedése. Fiatalkorban a változás alig látható, de negyven-ötvenévesen feltűnő ráncok formájában jelentkezik. A leégés a legkellemetlenebb napártalom, amely megkeseríti a nyaraló életét. Az orvosok a leégés három fokozatáról beszélnek: az enyhéről, amikor a bőr bepirosodik, a közepesről, amelynél apró hólyagok jelennek meg, valamint a súlyosról, amelynél a bőr sötétvörösé válik, kísérőjelensége pedig a hidegrázás és a láz.
BŐRRÁK
A túlzott napozásnak a legsúlyosabb következménye a melanóma, vagyis a bőrrák. A bőrgyógyászok nem győzik hangsúlyozni, hogy a tavaszi és a kora nyári hónapokban a leégés veszélye jóval nagyobb, mint a nyár végén, vagy az ősz elején, s figyelmeztetnek: oda kell figyelni az anyajegyek megszaporodására, illetve alakjuk változására. Ezek ugyanis magukban hordozzák az elfajulás veszélyét.
FOKOZATOSAN
A napozás, ha odafigyelünk, bőrünk javát szolgálja. Ennek érdekében be kellene tartanunk néhány egyszerű, ám fontos szabályt. Talán mondani sem kell, hogy a 11 és a 15 óra közötti napozás mennyire káros és veszélyes, aki nem vonul a hűvös szoba mélyébe, húzódjon legalább a napernyő árnyékába. Fontos, hogy bőrünket napozás előtt lássuk el megfelelő védelemmel. Ehhez persze ismernünk kell bőrünk típusát. A vörös hajú, fehér bőrű ember sokkal hamarabb leég, mint sötétebb hajú, kreol bőrű társa. A káros sugarak elleni leghatékonyabb védelmet nyújtó napozószereknek nemcsak az UVB- és az UVA-sugaraknak kell ellenállniuk, követelmény az is, hogy a krémek, naptejek, olajak fotostabilak legyenek. Az utóbbi biztosítja a több órás védelmet.
A VĺZ ALATT IS
Az ultraibolya sugarakat a víz sem szűri ki. Napozókrémmel kell védeni testüket a búvárkodni indulóknak, mert a tiszta tengervízbe 30 centiméter mélyen is behatol a napfény. Tévhit, hogy a már lebarnult bőrt nem kell kenegetni, ugyanis a lebarnulás nem védőpajzs, amely visszaverné a káros sugarakat. Igaz, a lebarnult bőrre már alacsonyabb faktorszámú készítmények is elegendőek. El kell oszlatni egy tévhitet is, miszerint a magas faktorszámú napozók akadályozzák a barnulást, ugyanis számos tanulmány igazolta, hogy ezekkel sokkal egyenletesebb és tartósabb barnaság érhető el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.