<p>Csaknem két hónap telt el azóta, hogy a Northwest Airlines 188-as járata a pilóták mulasztása miatt egész egyszerűen elfelejtett leszállni és a levegőben maradt, máris hatalmas vita folyik az amerikai törvényhozásban arról, hogyan kellene szigorítani a repülőgépek vezetőinek munkamenetét – írja a travelline.hu utazási portál. Mindeközben Európában az ittas pilótákkal van egyre több probléma, és a jelenség aggasztó mértéke szintén változásért kiált.</p>
Mind több az ittas és felelőtlen pilóta
FELDOLGOZÁS
Az amerikai törvényhozók be akarják tiltani a laptopok és egyéb személyes elektronikus készülékek használatát a pilótafülkékben, hogy megelőzzék az olyan incidenseket, mint ami a Northwest légitársaság 188-as járatával esett meg: október 21-én a gép ugyanis túlrepült úti célján 150 mérfölddel. A repülőn 147 utas tartózkodott, a pilóták pedig egész egyszerűen túl elfoglaltak voltak ahhoz, hogy időben és jó helyen tegyék le a gépet – számolt be a Yahoo News.
Byron Dorgan, a légiközlekedési albizottság elnöke nemrég egy interjúban fejezte ki aggodalmát az eset kapcsán, és bejelentette, hogy a törvényhozók szigorú szabályozásra készülnek, hogy megelőzzék a hasonló incidenseket a jövőre nézve. Dorgan állítása szerint meg volt lepve, hogy a szövetségi légiközlekedési szabályzat csak le és felszállás alatt tiltja a laptopok, DVD- és MP3-lejátszók, és egyéb elektronikai cikkek használatát a pilótáknak.
A Northwest légitársaság 188-as járata két pilótájának mulasztása természetesen nem csak Dorgan szenátort döbbentette meg, hiszen hatalmas botrány kerekedett az ügyből a médiában is. Az eset után olyan hírek terjedtek el, hogy a pilóták elaludtak, vagy veszekedtek egymással, ám később kiderült, hogy azért nem hallották a légi irányító központ ismételt jelzéseit, mert az új személyzeti beosztáson dolgoztak laptopjaikon. A 144 utast szállító gépnek 91 percig nem volt kapcsolata az irányítókkal, aminek következményeként a Fehér Ház kiadta a légierőnek a harci repülőkre vonatkozó felszállási parancsot. A gép egyszerűen átsuhant Minneapolis felett, ahová eredetileg tartott. A két pilótát végül egy utaskísérő figyelmezette, ám ekkor már Wisconsin felett szálltak, és csak itt vették észre, mekkora mulasztás történt.
„Ez az eset legalább ráébresztett minket arra, hogy minden pilóta számára egyértelművé kell tenni a nemzetközi szabályokat, és kötelezően be kell tartani azokat” – mondta Dorgan. Érdekes, hogy a Delta Airlines, amely múlt évben vásárolta meg a Northwest légitársaságot, rendelkezik olyan szabállyal, mely megtiltja a pilótafülkében a laptopok és egyéb elektronikai cikkek használatát. A légitársaság felfüggesztette a pilótát és az első tisztet, nyomozást indított az ügyben, és azt ígérik, hogy a jövőben sokkal keményebben ellenőrzik majd dolgozóikat. Dorgan azt reméli, hogy az új törvény csak egy lesz egy nagyobb légiközlekedési törvénycsomagban, melyet a szenátus elé visznek. A szenátor hozzátette: kivételt képeznek majd az olyan laptopok, melyet navigációs eszközként használnak a pilóták egyes légitársaságoknál.
A tengerentúlon kitört botrány természetesen nem maradt európai visszhang nélkül. Azt MTI beszámolója szerint Németország legnagyobb nemzetközi repülőterén, Frankfurtban a napokban tették „ártalmatlanná” az Aeroflot orosz légitársaság főpilótáját, aki kirobbanó hangulatban vágott volna neki az útnak, a repülőgép vezetője ugyanis történetesen minősíthetetlenül részeg volt. Kiderült az is, hogy ez az eset nem egyedülálló, egy másik pilóta nemrég saját születésnapját ünnepelte pár vodkával közvetlenül azelőtt, hogy fel akart szállni gépével, csak az utasok vették észre, hogy a beköszönésével nincs minden rendben: gyakorlatilag érthetetlenül nyögdécselt ittas állapotában. Mindennek nyomán Németországban felerősödött az a követelés, hogy a pilótákat gyakrabban és szigorúbban vessék alá alapos orvosi vizsgálatoknak. Mégpedig olyan ellenőrzéseknek, amelyek nem csupán a pillanatnyi „beszámíthatóságról” tanúskodnak, hanem olyan vizsgálatoknak is, amelyekből következtetni lehet az alkohol túlzott szeretetére, azaz olyan elváltozásokra, amelyek veszélyeztethetik a repülés biztonságát.
Ráadásul a részeg pilóták nem csak az utasszállító légi forgalomban jelentenek egyre nagyobb problémát. A német hatóságok szerint ugyanis mind több az ittas „hobbipilóták” száma is, akik magángépeikkel emelkednek a magasba. Ezáltal ugyanakkor nem csupán saját biztonságukat veszélyeztetik, de a „hivatalos” légi forgalmat is. (tl, mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.