<p>Azok a nyaralók, akik idén is utazási irodával mennek pihenni, már most lefoglalhatják a nyaralást. Az utazási irodák ugyanis elindították az előfoglalási akciókat, azaz megjelentek az úgynevezett first minute akciók. Lássuk, kinek lehet jó választás az előfoglalás, és kiknek jobb várni a last minute akciókra? Melyik éri meg jobban?</p>
Már előfoglalhatók a nyaralások
Azok a nyaralók, akik idén is utazási irodával mennek pihenni, már most lefoglalhatják a nyaralást. Az utazási irodák ugyanis elindították az előfoglalási akciókat, azaz megjelentek az úgynevezett first minute akciók. Lássuk, kinek lehet jó választás az előfoglalás, és kiknek jobb várni a last minute akciókra? Melyik éri meg jobban?
Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, melyik megoldás a kedvezőbb: ha a nyaralásunkat az első (first minute) vagy az utolsó (last minute) pillanatban foglaljuk le. Erre a kérdésre nincs jó válasz, ugyanis ez teljes mértékben az utas rugalmasságától, igényeitől függ. Annyi azonban bizonyosan elmondható, hogy a kedvezmények általában hasonlóak, a pénz nem lehet döntő.
First minute, avagy előfoglalás
A first minute ajánlatokat az utazási irodák a katalógusok megjelenésekor – általában az év első két hónapjában – hozzák nyilvánosságra, a kedvezmények mértéke 10–15 vagy ennél több százalék is lehet. Ezenkívül további kedvezmény járhat még a törzsutasoknak vagy valamilyen, előre meghatározott csoportnak (diákok, nászutasok, családok, gyerekek ingyenes szállása stb.). Ezek az ajánlatok március végéig, április elejéig érvényesek, ezt követően jelennek meg a last minute ajánlatok.
A válság hatására az utazási irodák is óvatosabbak lettek, ezért kevesebb szálláshelyet foglalnak le, így csökkentve annak valószínűségét, hogy sok fennmaradó helyet az utolsó pillanatban kelljen értékesíteni. Így évről évre kevesebb last minute ajánlattal találkozunk, kisebb lesz a választási lehetőség – ez intő jel is lehet azoknak, akik a last minute utazásokra várnának.
Éppen ezért aki már most tudja, hogy idén nyáron a tengerparton szeretne pihenni, az jó, ha már most választ az utazási irodák kínálatából. Most még szinte az összes szállodában van szabad hely, és az indulási időpontok közül is szabadon lehet választani, még nincsenek tele a charter-gépek. Mivel az utazási irodák már nem kérik el azonnal a nyaralás teljes összegét, csak egy részét (20–40%), így bátran le lehet foglalni az utazást. A fennmaradó részt pedig elég az indulás előtt (általában 30 nappal) kifizetni az utazási irodának.
A first minute előnye tehát, hogy a teljes katalógusból válogathat az utas, kedvező áron, és nem kell kompromisszumot kötnie, abban az országban, abban a szállodában nyaralhat, amely a leginkább elnyerte a tetszését, és az időpontok között is szabadon válogathat. Az ár pedig a legtöbb esetben hasonló, mint egy last minute ajánlat, sokszor olcsóbb is annál.
Last minute – az utolsó pillanatban
Aki nem tudja, mikor tud elutazni, ha a munkahelyén csak az utolsó pillanatban dől el, mikor mehet szabadságra, annak nem éri meg most lefoglalni a nyaralást, mivel kockázatos. Egy ilyen utazónak jobban megéri várni, és indulás előtt pár nappal lecsapni az utolsó helyek egyikére. Itt azonban nem nagyon tud válogatni, csak a még fennmaradó szállodák és úti célok közül foglalhatja le a legkedvezőbb ajánlatot.
Mindkét esetben igaz, hogy az egyik döntő tényező a végső ár. Mivel az utazási irodák a legtöbb esetben nem a teljes áron hirdetik a nyaralást, ezért ehhez még jönnek a különböző járulékos költségek. Ezek között pedig jelentős eltérések lehetnek. Így az elsőre legkedvezőbbnek tűnő ajánlat nem biztos, hogy tényleg a legolcsóbb. Ha a last minute árakat hasonlítjuk össze, akkor mindig a végösszeget nézzük.
Az utazási irodák akkor kínálják a „last minute” utakat, amikor valamelyik előre elfoglalt útra nem tudták eladni az összes helyet, vagy ha valaki az utolsó pillanatban visszamondta a megrendelt utazást. A rutinos, megbízható irodák azonban – sokéves gyakorlattal – viszonylag jól tudják, mire mekkora kereslet lesz, így a legtöbb útjukat már hetekkel az indulás előtt értékesítik. Az igazi last minute utakat az indulás előtt 7–10 nappal hirdetik meg, és bár valóban olcsóbban lehet lekötni őket, egy négy-öt fős család esetében kicsi az esély, hogy találnak nekik megfelelő szállodai szobát.
Mikor előnyös a last minute?
A last minute kategóriában is több akciót találhatunk, az egyszerű last minute utazástól egészen a last moment akcióig, a kedvezmények nagysága is aszerint emelkedik, minél közelebb vagyunk az indulás időpontjához. Az ilyen utazásokra azoknak érdemes várni, akiknek mindegy, mikor indulnak tengerparti nyaralásra. Ha rugalmas az időbeosztásunk és nincs konkrét szállodánk, esetleg maga az úti cél sem elsődleges szempont, akkor érdemes lehet kivárni, főleg elő- és utószezonban. Főszezonban nem biztos, hogy megéri kivárni, de ha türelmesek és rugalmasak vagyunk, akkor érdemes lesz vadászni. Néhány utazási iroda úgynevezett last moment utakat is kínál – ezek olyan nyaralások, amelyeket csak a gép indulása előtt pár órával vagy legfeljebb egy nappal hirdetnek meg. Ha mindegy, mikor, hova, milyen szállodába és mennyi időre repülnénk, akkor érdemes figyelni ezeket az akciókat – vagy akár a reptéren várni, hogy amint meghirdetik, azonnal lecsaphassunk a sokszor félárú vagy akár még ennél is kedvezőbb ajánlatra.
A bécsi reptéren idén is népszerűek az úgynevezett „buy and fly”, azaz „vásárolj és repülj” akciók, melyeket sok esetben csak néhány órával az indulás előtt hirdetnek meg. Idén hasonló termékek a magyar piacon is megjelenhetnek, azaz akár 30–50 százalékos árkedvezményt is találunk néhány órával az indulás előtt (a kedvezményt már az akciós árból számítják ki).
A last minute tehát azoknak éri meg leginkább, akik tudják, hogy hol szeretnének nyaralni, de még nem biztosak az időpontban, vagy éppen ellenkezőleg, teljesen rugalmasak, így akkor utaznak, amikor a legkedvezőbb árú a nyaralás. A hátrány, hogy gyakran már csak néhány szabad hely marad, és a legnépszerűbb – és az esetek többségében a legjobb – hotelekben addigra már nincs hely, azokat már régen lefoglalták.
1. Aki már most tudja, mikor menne szabadságra – az fixen lefoglalhatja már most a pihenést.
2. Aki a teljes katalógusból szeretne választani – az előfoglalásoknál még minden hotelben van hely, nem vagy csak nagyon ritkán fordul elő, hogy már ne lenne szoba a választott időpontban.
3. Aki nem szereti utolsó pillanatra hagyni a foglalást – már januárban/februárban foglalhat, nem kell stresszelni, helyette lehet nézegetni a célállomást, tervezni a kirándulásokat, a pihenést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.