<p>Egyre több a botrány az európai fapadosoknál, hol járattörlésről, hol csődről, hol repülőgép-foglalásról, hol pedig egy mosdóilleték és „hájadó” bevezetéséről szólnak a hírek. Most pedig már ott tartunk, hogy a fapadosok utasai már csak online tudnak bejelentkezni a Ryanair járataira, sőt az is felmerült, hogy a poggyászt az utasok pakolják majd a gép csomagtartójába – a fapados légitársaságok szerint ezáltal még olcsóbb lehet a repülőjegy.</p>
Magad uram, ha szolgád nincsen
SZABÓ LÁSZLÓ
Az eddigi trendek alapján arra számítunk, hamarosan követői is lesznek e nem éppen utasbarát intézkedésnek. A Ryanair a napokban döntötte el, hogy a válság idején úgy próbál meg spórolni, hogy megszünteti a check-in pultokat, és a jövőben pedig a poggyászt az utasok vinnék a gépre.
A holnaptól, azaz május 20-tól foglaló utasok már csak online tudnak bejelentkezni – szakaszonként 5 eurós illetékért. A társaság október 1-jéig meg akarja szüntetni a személyes jegy- és csomagkezelést mind a 146 repülőtéren, ahol járatot üzemeltet. A repülőtérre tehát ezentúl egy előre kinyomtatott beszállókártyával kell érkezni, aki ezt elmulasztja, az a repülőtéren is kinyomtathatja, igaz, 40 eurónak (!) megfelelő illeték fejében. Így ha valaki ezt elmulasztja, csak a most felmerült két új illeték 50 eurós többletköltséget jelent az olcsó ár mellé. Ha még csomagot is szeretne feladni, akkor 30 euróval lesz magasabb a számla, minden egyes plusz kiló további 10 eurós pótdíjat von maga után. Ez még akkor is így van, ha az utas két csomagot foglalt (70 euróért), mert az ilyen esetben sem növekszik a feladható poggyász összsúlya (azaz két táskában adhatja fel a 15 kg-nyi poggyászt). Az ír fapados azt állítja, ezzel az intézkedéssel több millió eurót tudnak megspórolni, így még olcsóbban kínálhatják a repülőjegyeket.
Persze, ezzel még nincs vége! Tovább agyalnak azon, milyen címen lehetne újabb illetékeket bevezetni. A nagy visszhangot kiváltó „pisiilleték” már sok járaton működik, azaz, ha valaki szeretné a mosdót használni az út során, akkor egy eurónak megfelelő összeget kell bedobnia az ajtóra felszerelt gépbe. Legutóbb pedig a társaság főnöke azzal az ötlettel állt elő: jó lenne, ha az utasok saját maguk vinnék bőröndjeiket a repülőgépig – és megérkezéskor onnan vissza. Április végén merült fel az is, hogy tekintettel a nehéz időkre „hájadót” fizettetnének a túl nehéz utasokkal, miután egy közvélemény-kutatás során a megkérdezettek egyharmada voksolt az elhízott utasok „megbüntetésére”. Az ötlet azonban világszerte felháborodást keltett a sokféle pótdíj miatt egyébként is sokat bírált cég utasainak körében. Végül a cég vezetése úgy döntött, hogy egyelőre nem vezeti be a hájadót.
A jövőben tehát aki olcsón szeretne utazni, jobb, ha a nemzeti légitársaságok ajánlatai között is keresgél, ugyanis e cégek járatain a fenti „luxus” szolgáltatások illetékmentesek, ezekért nem kérnek plusz pénzt a légitársaságok, sőt, a fedélzeten ételt, és italt is felszolgálnak, szintén ingyenesen. Ha pedig valami baj van, akkor megpróbálnak segíteni az ügyfélen, és nem mondják azt, hogy „ez az olcsó jegy adója”, mint ahogy azt tette több fapados az utóbbi időben (miután több napig várakoztatta az utasokat a repülőtéren).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.