Így keressünk pénzt a repülőjegyünk mellé

*

Ha repülős utat foglaltunk, és egy kis szerencsénk is van, akkor akár pénzt is kereshetünk az utazással. Akár az is előfordulhat, hogy a jegy áránál is többet kapunk vissza, és a célállomásra is megérkezünk. Ehhez csak kis kényelmetlenséget, némi érkezési késést kell bevállalnunk, és persze nem árt, ha rugalmasak is vagyunk. Mutatjuk, hogyan. Az ilyen repülős pénzszerzési lehetőség kulcsszava a túlfoglalás, szakszóval overbooking.

Ha egy olyan járattal utazunk, amelyikre több helyet adtak el, mint amennyi hely van a gépen, akkor a légitársaság első körben önkénteseket keres. Ha nincs ilyen, akkor kijelöli, mely utasok maradnak le a járatról, kik azok, akik egy másik géppel, esetleg másik útvonalon jutnak el a célállomásra.

Érdemes jelentkezni önkéntesnek, hiszen a légi utasok jogairól szóló uniós rendelet értelmében ez esetben 250–600 euró közötti „kártérítést” is kapunk a légitársaságtól (a távolság függvényében – 1500 km-ig 250 euró, 1501–3500 km között 400 euró, 3500 km-t meghaladó távolságnál pedig 600 euró). Ezért csak azt kell vállalnunk, hogy egy másik géppel érkezünk a célállomásra, akár egy másik útvonalon, az esti gépeknél az is előfordulhat, hogy egy másik nap. Ha egyéb kiadásunk is van a túlkönyvelés miatt, azt a légitársaság megtéríti – étel, ital a repülőtéren, szállás, transzfer a szállodába és vissza stb. A kompenzáció mértéke független a jegy árától, sőt, extra szerencsével mind az odaúton, mind pedig a visszaúton is lehet túlfoglalás (ha uniós légitársasággal repülünk vissza) – ez akár 1200 eurót is jelenthet.

Vannak légitársaságok, amelyek felkínálják az utasnak, hogy készpénz helyett utazási utalványt adnak – ezek általában 20–30 százalékkal magasabb értékűek szoktak lenni, mint a készpénzes kompenzáció. Ha sokat utazunk, akkor érdemes ezt választani, mert egy amerikai utazás során kapott kártérítés esetén ez 800 eurós értékű is lehet, amelyből több jegyet is vásárolhatunk (kizárólag a saját nevünkre). Miért jó a légitársaságnak az önkéntes utas? Mert, ha túlfoglalták a járatot, akkor valaki biztosan nem fér fel a gépre, így jobb egy elégedett utas (aki megkapja a kompenzációt), mint egy dühös, légitársaságot szidalmazó ügyfél. Az, hogy egy járat túl van-e könyvelve, vagy sem, szinte csak az utolsó pillanatban derül ki, éppen ezért ha szeretnénk önkéntesként pénzt keresni, akkor érdemes a végén beszállni, előtte pedig jelezni a kapunál (vagy akár már a check-innél), hogy ha szükségük lesz önkéntes utasra, akkor vállaljuk ezt a „kellemetlenséget”.

Érdekes

Túlfoglalás vagy overbooking

A légitársaságok mindig több helyet adnak el egy-egy járatra, mint amennyi hely ténylegesen található a gépen (előfordulhat, hogy egy 300 üléses gépre 315–340 utasnak van helye) – ezt nevezzük túlfoglalásnak (overbooking). Ennek oka, hogy statisztikailag kimutatható, hogy átlagban 4 százaléknyi azon utasok aránya, akik végül mégse utaznak, nem jelennek meg a beszállásnál (no show), lekésik a járatot/csatlakozást. Ezzel a módszerrel érhető l, hogy a fuvarozók maximalizálják az utasszámot, így lesznek tényleg tele a gépek – igaz, néha nem jön ki a terv, mégis több utas jelenik meg a kapunál, ilyen esetben beszélünk túlfoglalásról. Olyan is előfordulhat, hogy bár fizikailag még nincs tele a gép, mégis túlfoglalás miatt nem utazhat néhány utas (kisebb gépek esetében, ha olyanok a szélviszonyok, akkor a biztonság érdekében súlykorlátot kell bevezetni, de akár egy elromlott mellékhelyiség is okozhat túlkönyvelést).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?