Az őszi kirándulások előtt sokakban felmerül a kérdés, vajon milyen szálláshelyet válasszanak a célállomáson. Inkább a hotelek kényelmét részesítsék előnyben, vagy a hangulatosabb, családiasabb kiadó lakásokat válasszák. Segítünk a döntésben, elmondjuk, melyiknek milyen előnye és hátránya van.
Hol szálljunk meg, hotelben vagy kiadó lakásban (airbnb)?
Az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a rövid távú lakásbérlések a turisták körében, ezeket jellemzően az airbnb platformon lehet lefoglalni. A népszerűségnek köszönhetően ma már nemcsak ott, de a nagy szállásfoglaló oldalakon – booking.com, expedia.com stb. – is megjelentek ezek a lakások, hiszen sokan az utazásoknál pont ezeket részesítik előnyben. De nem mindig jelent jó megoldást, ha egy helyi lakos lakását béreljük ki, néha érdemesebb a hotelt választani.
Kiadó lakások
A kiadó lakások sokkal hangulatosabbak, emberközelibbek, mint a nagyobb, sokszor több száz szobás hotelek. Sokszor a belváros kellős közepén tudunk modern lakást bérelni, kedvező áron. Előfordul, hogy ugyanazért az összegért csak egy alacsonyabb kategóriájú hotelszobát találunk a közelben, szintén a belvárosban, vagy egy jobb minőségűt, de picit távolabb a központtól. Azaz a kiadó lakások általában olcsóbbak, mint a hotelszobák. De nemcsak az ár kedvezőbb, hanem a lakás nagysága is. Míg a hotelekben általában 20–25 m2 egy szoba, addig a lakás sokszor az 50 m2-t is eléri, vagy meg is haladja, így lényegesen nagyobb a terünk – és még berendezett konyha is van. Ha barátokkal, családdal utaznánk, akkor is jó választás egy kiadó lakás, hiszen sok olyan van a kínálatban, ahol akár több hálószoba is van, több ággyal.
De nemcsak előnyei, hátrányai is vannak az ilyen választásnak. Ezeknél sokkal szigorúbban veszik a bejelentkezés és a távozás időpontját, csak ritkán van lehetőség késői kijelentkezésre. Ha például este indul a gépünk haza, akkor akár gondot is okozhat, ha már délben el kell hagyni a lakást, hiszen nem tudjuk hova tenni a csomagokat, bőröndöket. A másik hátrány, hogy a lakásokban nincs reggeli (igaz, némelyben már megjelent ez az opció), így vagy a környéken eszünk egy reggelizőhelyen, vagy magunknak főzünk, ez mindkét esetben extra költség és idő.
Hotelek
A hotelek sokkal személytelenebbek, igaz, lényegesen nagyobb rugalmasságot biztosítanak – és például, ha egy-egy hálózat szállodájában foglalunk szobát, akkor biztosak lehetünk a minőségben, a kényelemben. Bár az árak terén általában drágábbak, mint a kiadó lakások, a mostani trendek azt mutatják, hogy a pandémia után már sokkal olcsóbban tudunk hotelszobát foglalni, mint korábban bármikor – és ez nemcsak az alacsonyabb kategóriájú szállodákra igaz, de a luxushotelekre is. A szállodák további előnye, hogy sokkal rugalmasabbak, az iménti példánál maradva, ha este indul a gép, akkor kérhetünk késői kijelentkezést, vagy ha erre nincs mód, akkor a csomagokat a recepción hagyhatjuk, nem kell azt magunkkal vinni a városnézésre. Sőt, ha korán érkezünk, akkor néha lehetőség van hamarabb elfoglalni a szobát, ami szintén egy kényelmi szempont.
Szintén a szállodák előnye, hogy sokkal felszereltebbek, mint a kiadó lakás – bár kisebb a szoba, de a szállodákban mindig van bár, étterem, sokszor szauna, edzőterem, egyéb kikapcsolódási lehetőség. Valamint a legtöbb esetben a szobaár már tartalmazza a reggelit is – vagyis nem kell extra kiadással számolni.
Összeségében elmondhatjuk, hogy szállásfoglalásnál érdemes felmérni az igényeket, az utazók számát, és ez alapján dönteni – van, amikor a kiadó lakás lesz a jó választás, és van, amikor érdemesebb egy hotelszobát foglalni. De bármelyik mellett is döntünk, a lényeg, hogy ismét átélhetjük az utazás élményét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.