Hogy nyugodtan nyaralhasson

<p>Az utóbbi hetekben a csehországi Tomi Tour utazási iroda csődje sok ezer embernek tette tönkre terveit, nyaralását. A gazdasági válság idején azonban nem kizárt, hogy további utazási irodák mennek csődbe, amelyesk esetleg nem tudnak megbírkózni ezzel a nagyon kemény, ám költséges időszakkal. Mit tehet a nyaraló, van-e megoldás arra, hogy kiszűrje a csődveszélyben lévő irodákat, közvetítőket?</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

Sajnos, nincs olyan tanács, aranyszabály, amely megfogadásával biztosan el tudja kerülni, hogy egy olyan irodánál fizessen be a nyaralásra, amely időközben csődbe megy. Van viszont néhány apróság, amelyet mindenképpen érdemes figyelembe venni, mielőtt lefoglalja, illetve befizet a tengerparti nyaralásra.

Akik csak közvetítenek

A legfontosabb kérdés, hogy melyik/milyen irodával utazunk. Sokan közvetítőknél foglalják le az utazást, ám ekkor a szállodában már gyakorlatilag egy másik iroda ügyfelei vagyunk, az ő szolgáltatásaik alapján leszünk elégedettek vagy éppen elégedetlenek a nyaralás után. A közvetítő irodák ugyanis a nagy utazásszervezők útjait értékesítik, jutalékos alapon. Ha ilyen irodában fizet be, akkor az utazásszervező szerződését írja alá, azaz ezt követően már az ő felelősségük, hogy a befizetett út megvalósuljon. Egy ilyen (közvetítő) iroda csődje esetén tehát az a kérdés, hogy ők átutalják-e a befizetett összeget az utazásszervezőnek. Ha ezt nem teszik meg, akkor sem marad el az utazás, a nagy iroda azonban elveszíti ezt az összeget, így ők finanszírozzák a nyaralást.

Válság idején azonban akkor tanácsos egy ilyen iroda ajánlatát választani, ha már régen működik, megbízható, és eddig nem volt velük gond. De még ez sem jelent százszázalékos biztonságot, hiszen a most nagyon nehéz helyzetben van az idegenforgalom, és ez akár újabb közvetítők, kisebb irodák csődjéhez is vezethet.

Kis és nagy utazásszervezők

A 2000-es években szinte gombamód szaporodtak a kisebb utazásszervező irodák, melyek igyekeztek saját maguk által szervezett utazásokkal elcsábítani az ügyfeleket. Többen csak egy országra koncentrálnak, vannak, amelyek a nagy utazásszervezőknek szeretnének konkurenciát jelenteni. Ez pedig nagyon költséges, hiszen mivel kisebb ügyfélszámmal rendelkeznek, így kevesebb kedvezményt kapnak mind a külföldi szállodák, mind pedig a repülőjegyek árából. Ha pedig konkurálni szeretnének, gyakran gyanúsan olcsón kínálják az utakat. Így nehéz helyzetbe hozzák saját magukat, és kérdéses, túlélhető-e egy ilyen válság ezzel a stratégiával. Ha ilyen irodánál fizet be, és az még az indulás előtt csődbe megy, akkor az utas pénze is elveszik, és nyaralni sem megy. Éppen ezért a jelenlegi helyzetben ezek a kisebb irodák jelentik a legnagyobb veszélyt.

A legbiztosabb megoldás egy olyan irodánál foglalni, amelyik már régen jelen van a piacon, és a piacvezetők között foglal helyet, nagy portfólióval, megbízható szolgáltatásokkal. Ezek tőkeerősek, így annak a valószínűsége, hogy csődbe megy, minimális. „Az utasoknak ebben az időben sokkal körültekintőbbnek kell lenniük, mint eddig, ugyanis az idény végével több kisebb iroda kerülhet nehéz anyagi helyzetbe” – mondta lapunknak Zám Tibor. A Best Reisen magyarországi utazási iroda vezetője azt tanácsolja az utasoknak, hogy ha lehet, olyan irodával utazzanak, amelynek sok éves tapasztalata van, egy-egy országban szinte szakértőnek számít. Magyarországon és Szlovákiában is csak néhány ilyen irodát lehet felsorolni. Hasonló véleménnyel van a Satur szlovák utazási iroda szóvivője, Mária Gallová aki azt tanácsolja, hogy az utasok a nyaralás kiválasztásánál még körültekintőbbek legyenek, és csak akkor foglalják le az utazást, ha megbizonyosodtak arról, hogy jó kezekbe kerül a pénzük.

Gyanús jelek

Egy átlagos utas sajnos nem tudja minden esetben kiszűrni, mi az, ami gyanút kelthet, mi az, ami azt jelezheti, az iroda anyagi helyzete nem elég erős ahhoz, hogy a túlélje ezt a válságos időszakot. Sok esetben találkozunk olyan csábító ajánlattal, amely az addig ismert legolcsóbb árnál is kedvezőbb. Ha ezt egy ismeretlen iroda ajánlja, akkor lehetőleg ne dőljünk be az ajánlatnak. Ha egy nagy, neves iroda kínál ilyen utat (pl. egy nappal az indulás előtt), akkor sokkal bátrabbak lehetünk, ez esetben nem kell aggódni. Valószínűleg csak fennmaradt néhány hely, és ezt próbálják meg értékesíteni.

Összegzés

Válság idején tehát jobban tesszük, ha a neves, nagy irodáknál foglalunk, vagy ha nincs elérhetőség a városban, akkor a közvetítő irodák segítségével foglaljuk le a nagy utazásszervezők útjait. Kerüljük az ismeretlen, gyanúsan olcsó utakat kínáló irodák ajánlatát. Ma már az internetnek köszönhetően szinte azonnal leellenőrizhetjük az irodát, a szerződési feltételeket még az aláírás előtt, valamint a már visszatért utasok véleményét, észrevételeit. Ha a fenti szerint jár el, akkor nagy valószínűség szerint eljut a kiválasztott tengerpartra, és gondtalanul kipihenheti fáradalmait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?