Felborult minden – avagy a turbulencia éve a turizmusban
2020. október 20. 13:09

Az év elején még minden csendes volt, a világ az addigi megszokott rendben működött, a turisták pedig özönlöttek a világ minden pontjára. Aztán januárban megérkeztek az első hírek Kínából a koronavírus-járványról, ám akkor még távolinak tűnt. Nem sejtettük, hogy néhány héttel később, békeidőkben soha nem látott határzárakkal, repülési tilalmakkal, egyéb korlátozásokkal kell szembenéznünk.
Majd júniusban éledezett a remény, hogy legalább Európán belül megindulhat a turizmus, ez meg is történt. A nyári szezon egyértelmű nyertese Görögország és Horvátország, nagyon sok szlovákiai nyaralt e tengerpartokon, az Adrián több mint 100 ezer szlovákiai turista pihent, de sokan utaztak a többi európai országba is – hiszen addigra már szinte az összes eltörölte a karanténkötelezettséget –, tengerparti nyaralásra, vagy éppen városlátogatásra. Megdöbbentő volt látni, mennyire üresek a korábban mindig nyüzsgő városok, mennyi bár, szórakozóhely van zárva, az éjszakai élet gyakorlatilag megszűnt… De legalább lehet(ett) utazni.
Sok ország a belföldi nyaralásokra buzdította a lakosságot, ezzel is segítve a tavasszal bezárni kényszerült szállodákat, szolgáltatókat. Ennek meg is lett az eredménye, a nyári hónapokban volt olyan hétvége, amikor szinte lehetetlen volt szállást találni a hazánk egyik legnépszerűbb helyén, a Magas- Tátrában, de hasonló volt a helyzet a Balatonnál is, szinte megtelt a magyar tenger partja turistákkal, a helyi szállásadók pedig ezt jelentős drágulással tetézték. A többi országban is hasonló volt a trend, az olasz tengerparton is megtelt sok szálloda, de Ausztriában is elégedettek lehettek a szállásadók, a túrázni, fürdeni vágyók elözönlötték a vidéki hoteleket. Nem úgy a nagyvárosokban, ott már annak is örültek, ha a szálloda legalább 30–40 százalékos telítettséggel tudott működni – már amelyik kinyitott, ugyanis sok olyan hotel van, az egész kontinensen, amely a mai napig zárva tart, és most kevés az esély arra, hogy még idén megnyitja kapuit.
Nehéz helyzetbe kerültek az utazási irodák, főleg azok, amelyek az EU-n kívüli (pl. Egyiptom, Tunézia, Törökország, vagy a világ távolabbi pontjai) tengerparti nyaralásokra, körutazásokra specializálódtak, ők gyakorlatilag a mai napig lélegeztetőgépen vannak, hiszen most nincs mit árulni, szinte lehetetlen az utazás az EU-n kívüli országokba. Még augusztusban sok országról lehetett olvasni, hogy már az újranyitáson gondolkoznak, de a második hullám ezeket a terveket is felülírta…
A nyári szezonban a légitársaságok is megpróbálták menteni a menthetőt, gyakorlatilag nem volt olyan európai célállomás, ahova ne tudtunk volna foglalni egy retúrjegyet 15–25 eurós áron. Ez a tendencia most is folytatódik, így aki repülne, az most minden eddiginél olcsóbban teheti ezt meg. Természetesen a biztonsági előírásokat – kötelező maszkhasználat – betartva. Ez elegendőnek is bizonyult, hiszen nem érkeztek olyan hírek, hogy valaki a repülőgépen, repülőtéren fertőződött volna meg. Viszont nem minden légitársaság élte túl a járványt, idén már 43 társaság ment csődbe, és ez a szám a következő hetekben, hónapokban várhatóan tovább növekszik.
A turisztikai szolgáltatóknál megjelent a rugalmasság, gyakorlatilag bármikor módosíthatóak a repülőjegyek, szállásfoglalások, vagy akár vissza is térítik a befizetett összeget – ezért korábban nagyon borsos árat kértek, ha egyáltalán engedélyeztek bármilyen módosítási lehetőséget. Várhatóan ez a pozitív hozadék még a jövő évben is megmarad, ezzel is segítve a járvány utáni újraindulást.
Egyes becslések szerint a turisztikai szektor két-három éven belül érheti el azt a szintet, amin a válság előtt volt. Ahogy abban is egyetértés van a szakemberek között, hogy a most közeledő kemény téli szezon további csődöket, bezárásokat hozhat…
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.