Fedezzük fel a mélység titkait

Nyaranta egyre sűrűbben invitálnak bennünket a búvárparadicsomokba, ez az a sport azonban, amit a melegebb tengereken őszszel és akár télen is űzhetünk. Az elmúlt években igen népszerű lett a víz alatti turizmus. Egyre többen próbálják felfedezni a mélység titkait.

Csodálatos színek, fények, állandóan változó környezet, furcsa, érdekes állatok és növények, a súlytalansághoz hasonló lebegés és csend. Ki ne szeretne így kikapcsolódni a mindennapi rohanásból, a zajos, poros, büdös városi életből, feledni főnököt és munkahelyet, kifizetésre váró számlákat és kellemetlen szomszédokat, határidőket és csúcsforgalmat? A búvárkodás olyan élményeket jelent, amelyeket csak azok ismernek, akik kipróbálták már. Csakhogy ez nem olcsó sportág.

Körülbelül mennyibe kerül egy átlagos felszerelés? Elég széles ennek a skálája, vannak úgymond olcsóbb, de nem biztos kellékek, érdemes itt is azért a középkategóriát megvásárolni, mert azok megbízhatóak. Egy komplett felszerelést körülbelül 60-100 ezer koronából meg lehet venni, de van, hogy csak egy reduktor kerül annyiba, dehát az már a felső határ.

A szlovákiai érdeklődőknek a legolcsóbb alámerüléseket Horvátországban ajánlják, ahol az egyhetes búvárkaland 14 500 és 18 ezer korona közötti összegbe kerül. Ugyanez tíz napra a Maldív-szigeteken vagy Mauritiuson 75-95 ezer korona. A hazai búvárszakemberek azonban a Vörös-tengert ajánlják. Az egyiptomiak ugyanis szerintük rendkívül előzékenyek, és az ottani vízi élővilág sokkal gazdagabb, mint másutt.

Nem csoda, ha a médiasztárok és a politikusok között is népszerű a búvárkodás. A RTL Klub Barátok közt című műsorának Zsófija, Kiss Ramóna például szakképzett búvár, sőt elvégzett egy mentőtanfolyamot is. S hogy barátja, a Való Világból megismert Majka se maradjon ki a jóból, nemrég ő is beiratkozott egy búváriskolába. Szlovákiában a politikusok közül Daniel Lipšic, igazságügy-miniszter hódolt ennek a sportnak. Szerinte erre az egyik legjobb helynek az Adriai-tenger számít, ahol a múltban már többször alámerült.

Mi az, ami feltétlenül kell hozzá? Tulajdonképpen minden, ami ahhoz kell, hogy merüljön az ember, tetőtől talpig. Van az abc felszerelés, ez áll a maszkból, légzőcső, uszony, búvárkés, szükség van egy neoprén ruhára, ehhez szükség van súlyokra, ólomra, ólomövre, búvármellényre, palackra, reduktorra, computerre.

A búvárkodás megtanulásának legegyszerűbb módja, ha befizetünk egy tanfolyamra. Ez ugyan több ezer, egyes esetekben több tízezer koronába kerül, ám a későbbiekben az itt szerzett tapasztalatoknak nagy hasznát vehetjük. Aki ugyanis nem ismeri az összes veszélyt, ami a víz alatt várhat rá, veszélybe sodorhatja nemcsak a saját, de a társai életét is.

Pozsonyban több cég is szervez búvártanfolyamokat, többségük pedig ezzel együtt a felszerelés árusításával is foglalkozik. Kik mehetnek egyáltalán búvárnak, mik a kritériumok? Elsősorban tudjon úszni az illető. Alapvető orvosi vizsgálaton is át kell esni, ami kimondja, hogy ténylegesen le tud-e merülni, bírja-e a nyomást valaki. Melyek a legfontosabb szempontok, amelyeknek meg kell felelni? Mik azok a mindennapi betegségek, ami miatt nem merülhet valaki? A fülnek teljesen egészségesnek kell lennie, tehát nem lehetett korábban felszakadva a dobhártya. A szívnek, tüdőnek is rendellenesség nélkül szükséges működnie. Az allergiásoknak meg van határozva, mikor merülhetnek. Illetve ez nem betegség, de állapotos nőknek sem szabad. Mi az általános mélység? Maximálisan negyven méterig lehet lemenni. Ott már elég kevés az élővilág, jobbára szürkeség van. Odáig nem is érdemes merülni, maximum kincskeresés céljából.

Sokan először félnek attól, hogy nem kapnak levegőt a víz alatt, ez az egyik alapvető, a másik probléma az szokott lenni, amikor le kell venni víz alatt a maszkot, akkor nem tudják különválasztani az orr- és a szájlélegzést, és automatikusan felszívja az orrába a vizet. De ezt is gyakorlással, ahogy minden mást is, meg lehet tanulni. A búvárok neoprén ruhát viselnek, ami teljesen szigeteli a vizet és melegen tart.

A fővárosi búvártanfolyamok többségét vagy az Aranyhomok (Zlaté piesky) nyaralókörzet tavainál vagy a szenci tavaknál rendezik. Akinek azonban ezt a pénztárcája megengedi, az Pozsonyban is megrendelhet egy tengeri tanfolyamot. Mint minden tanfolyamon, itt is először az elméletet veszik át, ami írásbeli vizsgával zárul. Ezt követően merülhetünk le először egy medencébe, majd egy nyíltvízi helyszínen. Az igényesebb tanfolyamok 20-60 merülést követelnek meg, hogy megkaphassuk a tanfolyamról szóló igazolást. A hitelkártyára emlékeztető engedéllyel az életünk végéig, a világ bármely pontján merülhetünk. (mi, p, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?