Emberek a tenger mélyén

Napjainkban senki sem tudja megmondani, mikor került sor az első merülésre, de az ember víz alá merülésének általunk vélt ábrázolása már egy Kr. e. 885-ből származó asszír domborművön látható. A feltalálók azonban csak a 16-17.

Napjainkban senki sem tudja megmondani, mikor került sor az első merülésre, de az ember víz alá merülésének általunk vélt ábrázolása már egy Kr. e. 885-ből származó asszír domborművön látható. A feltalálók azonban csak a 16-17. században kezdtek olyan készülékekkel kísérletezni, amelyek lehetővé teszik a búvár szabad légzését a víz alatt.

A 16. század második felében új találmány tűnt fel: nyitott szájú búvárharangot engedtek le a mélybe, amely a súlyánál fogva függőlegesen süllyedt a vízben, így a belső térben csapdába esett a levegő. Az elsüllyedt hajókban rejtőző értékes tárgyak kiemelése jövedelmező üzletágnak bizonyult, s egyre újabb találmányokat hívott életre. 1828-ra kidolgozták a „Deane-féle nyitott búvárruhát”. A hozzá csatlakozó sisak a megfelelő kémlelőnyílásokkal a búvár vállára nehezedett, és hajlékony tömlő kötötte össze egy felszíni levegőforrással. Bár egyre erősödött az igény, hogy végre el lehessen vágni azt a „köldökzsinórt”, amely a búvárt összeköti az életfenntartó felszíni levegőellátó rendszerrel, a technika még nem állt azon a szinten, hogy kidolgozzanak egy önálló könnyűbúvár-légzőkészüléket.

A II. világháború folyamán a szemben álló felek zárt keringési rendszerű készülékeket használtak, amíg két francia feltaláló, egy tengerésztiszt és egy mérnök ki nem fejlesztett egy nyitott rendszerű, sűrített levegős légzőkészüléket. Jacques-Yves Cousteau kapitány és Émile Gagnan mérnök kifejlesztette az első biztonságos és kiváló hatásfokkal, automatikusan működő nyílt rendszerű önálló könnyűbúvár-légzőkészüléket. Így született meg az első akvalung (vízi tüdő), amellyel Cousteau sikeresen merült le 60 méter mélyre anélkül, hogy bármilyen káros utóhatást tapasztalt volna. A háború után az akvalung óriási népszerűségre tett szert. Hála a nyílt rendszerű légzőkészülék könnyű kezelhetőségének és az általa nyújtott kényelemnek, a szabadidős búvárkodás világszerte viharos gyorsasággal fejlődő sportággá vált. (o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?