<p>Ha Katalónia, akkor Barcelona. A legtöbb ember ezzel a metropolisszal párosítja a régiót, sokszor magát Spanyolországot is. Kétségkívül kiváló városról van szó, ami rengeteg lehetőséget kínál a turistáknak. Katalónia azonban ettől sokkal többet is nyújt a látogatóknak. Az autózás vagy a motorozás szerelmesei például nyugodt szívvel bejárhatják a Pireneusokat. </p>
Fedezze fel a katalán Pireneusokat
Ha Katalónia, akkor Barcelona. A legtöbb ember ezzel a metropolisszal párosítja a régiót, sokszor magát Spanyolországot is. Kétségkívül kiváló városról van szó, ami rengeteg lehetőséget kínál a turistáknak. Katalónia azonban ettől sokkal többet is nyújt a látogatóknak. Az autózás vagy a motorozás szerelmesei például nyugodt szívvel bejárhatják a Pireneusokat. A hegység felfedezése minden érzékszervükre hatni fog: a helyiek, a hagyományos ételek és italok, valamint a táj szépségei csodálatos élményekkel fogják feltölteni azokat, akik ki mernek lépni a megszokás keretei közül.
Cap de Creus és környéke, Katalónia legkeletibb csücske
Cap de Creus egy 190 négyzetkilométeres félsziget; ma természetvédelmi övezet. A száraz, sziklás területet a falvak közelében olajfa- és szőlőültetvények váltják fel, tökéletes kontrasztot alkotva a tengeren pihenő fehér csónakokkal. A térség legismertebb városkája Cadaqués, amely a mai napig rengeteg művésznek és írónak ad otthont. Ha itt járnak, semmiképp se hagyják ki a L´Hostal nevű éttermet, amelynek cégérét Salvador Dalí tervezte.
Cadaqués mellett, a Port Lligat nevű faluban található Salvador Dalí egykori háza. A paradicsomi öböl kötelező megálló minden Dalí-rajongónak (érdemes tudni, hogy ez az öböl szerepel Az emlékezet állandósága című festményén).
Északra haladva érdemes megállni a Port de la Selva nevű halászfalucskában. Itt kevesebb turistával találkozhatunk, a helyi gasztronómia azonban mindenképpen említésre méltó. A település felett a hegyoldalban találjuk a Sant Pere de Rodes kolostort. Az első erődítmény még i.e. 750-ből származik, a kolostort a 11. században építették. Az itt üzemelő étterem teraszáról csodás kilátás nyílik a tengerre, a Pireneusokra és a Cap de Creusra.
La Garrotxa
Az előző megállónktól kb. 80 kilométerre található Garrotxa megyéje. Ez a régió csodálatos természeti kincsek gyűjteménye, amelynek legkülönlegesebb gyöngyszeme a vulkáni övezet (Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa). Ez a természetvédelmi tájegység több mint 12 000 hektárt fed le. Negyven vulkánt találunk itt. A terület része a Natura 2000 hálózatnak; egy olyan európai kezdeményezésnek, amely a kiemelkedő természeti területek, az ott élő flóra és fauna védelmére irányul, miközben felügyeli, hogy a területen élő emberek tevékenysége összeegyeztethető legyen a természetes élőhelyek védelmével.
Külön kiemelném az Alta Garrotxa térséget, ahol békés, gyönyörű hegyvidéki falvak fogadnak minket.
Ha igazi kikapcsolódásra vágyik, mindenképpen jegyezzen meg két falucskát: Oixot és Begetet. Ezek az apró falvak szorosan kapcsolódnak a természethez, a csendhez, a történelemhez és a hagyományokhoz. Lenyűgöző sziklák, tölgyfaerdők, birkacsordák és román stílusú építészeti remekek várják a kalandorokat.
Ripollés
Kilenc kilométerre innen, Ripollés megyében található Rocabruna. A 10. századból származó, ma elhagyatott kastély mellől csodás kilátás nyílik a Pireneusok csúcsaira. Továbbhaladva álljanak meg Mollóban. Molló igazi határváros, amelyet már a kelták és a rómaiak is előszeretettel használtak. A térség legnagyobb attrakciója a helyi állatpark, amelyben olyan őshonos állatokat figyelhet meg, mint a muflon, a mormota, a medve vagy a hiúz. Az építészet szerelmesei felfedezhetik a Santa Cecília-templomot, amely kiváló példája a román építészeti stílusnak.
A következő megállónk Camprodon. Elsősorban a síelők körében ismert, de nyáron is sok lehetőséget kínál. Különböző túrák közül válogathat, de biztosan jól fog esni egy séta a városkában is. Az Új híd szinte kötelező megállóhely. A település híres az itt készített kolbászokról és a helyi kekszekről, de palacsintakészítésben is jeleskednek.
Innen továbbhaladva érkezünk meg Ripoll városába, amit Katalónia bölcsőjének is neveznek. Ez a város kulcsfontosságú volt a régió történelmében. A Santa Maria-kolostor hatalmas jelentőséggel bírt a középkorban, jelenleg múzeumként működik. A Ter és Freser folyók partján elterülő települést lélegzetelállító hegycsúcsok, rétek és erdők veszik körül. A felfedezők különböző útvonalakat járhatnak be, mint például a román művészet útvonala. Mindössze harminc percre innen találjuk Queralbs települését, amit a Núria-völgy bejáratának is neveznek. Ez Katalónia egyik legfontosabb zarándokhelye. Élvezze a hegyi táj szépségét 990 méteres tengerszint feletti magasságban, és a Núria folyó vadvizei által nyújtott látványt, miközben a szűk völgy sziklái között túrázik. Queralbs csendes, békés falvacska, amely macskaköves utcáival egy életre szóló emlék marad. Núriába eljuthat a túraútvonalon vagy a helyi vonatjárattal. A völgyben található szentély már a 12. század óta fontos zarándokhely, de az épületet körülölelő természet is lélegzetelállító.
La Cerdanya
Innen egy órára található Puigcerdà, La Cerdanya megye székhelye. A város legfőbb építészeti látványossága a Szűz Mária-templom, a természet azonban itt is lenyűgöző. Külön kiemelném a város szélén található mesterséges tavat.
Puigcerdà gond nélkül összeköthető Llívia látogatásával. Ez a település egy pici “katalán
sziget” Franciaország területén, ami a Carlit-csúcs lábánál helyezkedik el. A valamikori várkastély ma már romokban hever, Európa legrégebbi gyógyszertárát azonban ma is meglátogathatjuk.
TIPP: Tegyenek egy kis kitérőt egy másik országba, és látogassanak el Andorrába is. A főváros mindössze másfél óra Llíviából, és itt található Európa egyik legnagyobb wellnessközpontja, a Caldea Andorra. A központ weboldalán nagyon kedvező ajánlatokat találhatnak.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"306521","attributes":{"alt":"Puigcerdà az itt élő madarakról is híres","author":"Farkas Gabriella","class":"media-image","height":"192","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Az út vége
Espot innen körülbelül két óra autóval. A település, amit 839-ben alapítottak, az egyetlen katalán nemzeti park legnépszerűbb bejárata. Az Aigüestortes i Estany de Sant Maurici Nemzeti Park kiterjedése 141 km2, a peremterülete 267 km2. A park 1600–3000 méteres tengerszint feletti magasság között terül el, és négy fő vegetációs zónát tartalmaz: alacsonyabb hegyi, felső hegyi, hegyvidéki és alpesi táj. Ennek köszönhetően nagyon eltérő ökoszisztémák találhatók a parkban.
A legmagasabb pontja a 3017 méter magas Besiberri Sud, de ne feledkezzünk meg az itt található majdnem 200 tóról sem, amelyek többsége gleccseri eredetű.
Mindenképpen bakancslistás helyről beszélünk, ám a turisztikai tevékenységet a park területén szigorúan szabályozzák. Gyalogosoknak a belépés ingyenes, de tilos bármilyen sziklát, követ, kavicsot, növényt, virágot vagy gombát összegyűjteni, és tilos a vadászat és a halászat. A kempingezés szintén tiltólistás; a túrázók a tíz őrzött menedékhely egyikén tudnak megszállni éjszakára (a szállást előre le kell foglalni).
Saját autóval nem lehet behajtani a park területére, Espotban azonban tudnak taxit bérelni. Az idegenvezetők előszeretettel mutatják meg a turistáknak a legszebb látványosságokat és a Sant Maurici-tavat.
Ideális hely a trekking szerelmeseinek, de tisztában kell lenni az út nehézségi fokozataival. A jó fizikai állóképesség elkerülhetetlen feltétele egy itteni túrának. A kerékpározás csak bizonyos területeken engedélyezett.
Az utolsó megállónk, Val d'Aran, 62 km-re található Espottól. Az Aran-völgy lakossága kevesebb mint tízezer fő. A „határtalan völgy” rengeteg lehetőséget kínál: legyen szó túrákról, biciklizésről, autóutakról vagy a helyi élővilág megfigyeléséről.
A kultúra kedvelői elmerülhetnek a román kori építészeti csodákban, a helyi múzeumok tárlataiban, de a bátrabb kalandorok felfedezhetik a helyi bányákat vagy épp a gyapjúgyárat.
Bár ez a kirándulás gondos tervezést és előkészülést igényel, biztos lehet benne, hogy egy eddig teljesen ismeretlen világ fog feltárulni ön előtt.
Farkas Gabriella
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"306523","attributes":{"alt":"","author":"Farkas Gabriella","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"318"}}]]
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"306524","attributes":{"alt":"Queralbsot a Núria-völgy kapuja néven is emlegetik","author":"Farkas Gabriella","class":"media-image","height":"314","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"306525","attributes":{"alt":"A Pireneusokban mindig pazar a kilátás","author":"Farkas Gabriella","class":"media-image","height":"347","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.