Az izzótól a LED-lámpáig

Egy többnapos túrán a legalkalmasabb világítóeszköz egy megbízható fejlámpa. Mivel ezek a lámpák az ember fejére, pontosabban a homlokára vannak erősítve, a fénysugár mindig oda világít, ahová nézünk.

Egy többnapos túrán a legalkalmasabb világítóeszköz egy megbízható fejlámpa. Mivel ezek a lámpák az ember fejére, pontosabban a homlokára vannak erősítve, a fénysugár mindig oda világít, ahová nézünk. Ráadásul közben szabad marad mindkét kezünk, amelyet így mászásra, ereszkedésre, kisebb barlangászásra, főzésre, sátorállításra stb. használhatunk, de helyettesíthetjük vele kerékpárunk első lámpáját is. A tapasztalatlan túrázókat például arról lehet felismerni, hogy a fejlámpák létezéséről tudomást sem akarnak venni (vagy nem is hallottak még róluk), és közönséges zseblámpákat használnak, amelyek sokszor igencsak nehezek, és bizony előfordul, hogy a szerkezetükkel a 2. világháborúban használt darabokra emlékeztetnek.

A ma használatos fejlámpákat két csoportra oszthatjuk. A hagyományos vagy halogén izzókat használókra, és a LED diódákat alkalmazóakra. Természetesen mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. A hagyományos, de főképp a halogén izzóknak nagyobb a hatótávolságuk (akár 30-50 méter), és aránylag jól irányzott a fénysugaruk. Nagy hátrányuk viszont a magas energiafelhasználás, különösen a halogének esetében. Energiafelvételük akár 500mA is lehet. ĺgy halogén izzóval körülbelül 2 óra alatt, hagyományossal pedig 6-9 óra alatt lemerülnek még a legjobb elemek is. A LED diódáknak sokkal kisebb a fogyasztásuk – a gyártók 50mA körüli adatokat szoktak megadni – és gond nélkül világítanak akár 20-100 órát is. Ezeknek a fénye azonban kékesfehér és jobban fárasztja az emberi szemet, szétszórja a fényt, és sokkal rövidebb a hatótávolságuk (kb. 8-15 m). A 100 órás üzemidő is elég relatív, mert a diódák fényereje, az égőkkel ellentétben folyamatosan, szinte észrevétlenül gyengül. ĺgy előfordulhat, hogy pl. 30 óra használat után már tényleg csak a sátorban való keresgélésre lesz elég ez a fény.

A két technológia előnyeit egyesítik a gyártók a kombinált LED/halogén fejlámpákban, melyeknél külön, illetve kombinálva is lehet használni a diódákat (általában 2-4 db) és a halogén izzót.

A másik dolog, amire figyelnünk kéne a választáskor, az-az elemek elhelyezése. A legkevésbé előnyös, ha az elemek elöl, a lámpa testében találhatóak. Egy piciny testű diódás lámpánál ez nem gond, de egy nagyobb, kombinált, vagy halogénes lámpánál, hirtelen mozdulatnál könnyen elmozdulhat a fejünkön. Előnyösebb megoldás (ez a legelterjedtebb), ha az elemek a fej hátsó részére kerülnek, ezzel kiegyensúlyozva a lámpa szerkezetét (az izzóval egy vezeték köti össze). A harmadik lehetőség, amikor az elemeket tartó dobozt egy hosszú vezetékkel az övünkre, vagy hidegben a ruhánk alá a melegbe tehetjük. Az esetleges kellemetlen meglepetések elkerülése végett nem árt azt sem tudni, mennyire vízálló a fejlámpánk. (csz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?