A levélbolhák a kertészek körében a gyümölcsfélék, elsősorban a körte kártevőiként ismertek. Zöldségféléken okozott kártételük régiónkban ismeretlen volt. Az utóbbi esztendőkben, a termesztési módtól függetlenül, növekvő mértékű levélbolha kártételt észleltünk a vöröshagyma-állományokban.
Új hagymakártevő
A levélbolha kártétele különösen a magról vetett vöröshagyma-állományban gyakori. Főként az áttelelő hagymát károsítja, előfordulását és kisebb mértékű kártételét a metélőhagymán és a téli sarjadékhagymán is megfigyeltük. A kártétel a fiatal növényeken szembetűnő. A levélbolha imágók és lárvák szívogatásának hatására a vöröshagyma levelei kosszarvszerűen lefelé kunkorodnak, rendellenesen csavarodnak és a fejlődésben visszamaradnak. A károsított áttelelő vöröshagyma levelei a talajra simulnak és pattanva törnek. A levélbolha nyála indítja el a levelek rendellenes növekedését. A károsított növények aránya elérheti akár a 90%-ot is.
A kártevő faj a Trioza (Bactericera) nigricornis. Kifejlett nősténye 2–2,5 mm hosszú szürkésbarna rovar. A testéhez képest nagy, mintás szárnyait nyugalmi állapotban a hátán háztetőszerűen tartja. A hímek kisebbek. Általában a talajhoz közeli növényrészeken szívogatnak, a legkisebb zavarásra pattanva menekülnek, a talajra vetik magukat.
Az áttelelő vöröshagymán már szeptembertől megjelennek. A fiatal vöröshagyma leveleit szívogatják. Az ivarérett rovarok rendszerint az érési táplálkozást követően párosodnak. A károsított növényeken a tünetek a tél beállta előtt jól láthatók. A hagyma-levélbolha által károsított növények a növekedésben jelentősen lemaradnak és a satnya tövek áttelelési esélyei számottevően romlanak.
A nőstényeket a tél folyamán is a növényeken találhatjuk, a hímeket már nem. A megtermékenyített nőstények az enyhébb téli napokon folytatják a táplálkozást és a hó elolvadását követően megkezdik a tojások lerakását. A sárga, szabad szemmel éppen látható, hosszú nyelű tojásokat a nyelével a levél szövetébe süllyesztik. A tojásokból kikelő lárvák tavasszal a leveleken folytatják a táplálkozást, letelepszenek, majd hamarosan gyorsan növekvő, szárnykezdeményes nimfa állapotok követik egymást. A világosbarna nimfákból imágók fejlődnek, amelyek a tavaszi vetésű, vagy akár a duggatott vöröshagymán is hasonló kárképet okoznak. A vöröshagymán kisebb-nagyobb egyedszámban, egész tenyészidőszakban megtalálhatók, bár az idősebb növényeken kártételük kevésbé jelentős.
A hagyma-levélbolha határozatlan nemzedékszámú faj. Életmódjának minden részlete teljességgel nem ismert. A szakirodalom szerint gyakran a fenyőféléken telel, de megfigyeléseink egyértelműen bizonyították, hogy az áttelelő vöröshagymán is áttelel. Előfordul sárgarépán, petrezselymen, burgonyán, cukorrépán, káposztaféléken, retken és számos fűfélén is. A kártevő ellen az áttelelő vöröshagymán a hagymakelés után, az imágó betelepedést követő őszi időszakban feltétlenül indokolt védekezni. Tapasztalatok szerint a piretroid hatóanyagú növényvédő szerek kielégítő védelmet adtak az imágók ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.