A komáromi járásbeli Bajcs lakosságát – főleg a vasúthoz közeli utcák lakóit – már két hete kellemetlen szagú, csúnya, gilisztához hasonló fekete, bűzös, 2-3,5 cm hosszú hernyók „tartják sakkban”.
Tűrhetetlen gilisztainvázió
Csapó Ferenc polgármester a járási növényvédelmi kirendeltség szakértőihez fordult segítségért. Köztük volt Csekes Zoltán, lapunk növényvédelmi szakírója is. „Ilyen megrázó látványban harminc éves szakmai gyakorlat alatt nem volt részem” – összegezte a látottakat a szaktanácsadó. „A hívatlan vendégek a hengeres ezerlábúak (Julidae) családjába tartozó vonalas ezerlábúak (Chromatoiulus unilineatus Koch), amelyek általában a nyirkos talajokat kedvelik. A rothadó terményeken, szemétlerakókban szaporodnak, és rothadó, bűzös szerves anyagokat, valamint csírázó magvakat, húsos gyökereket, gumókat, hagymákat fogyasztanak, időnként súlyos károkat okozva a termésen. Kártételük különösen akkor jelentős, ha a csapadékos nedves időjárás sokáig tart. Ideális felszaporodási lehetőségeket a szeméttárolókban rothadó szerves anyagok nyújtanak számukra.” A legjobb védelem ellenük a talaj megmunkálásában rejlik – mondta lapunk informátora. Ám ha a kártevők nagyobb mértékben jelentkeznek, védekezhetünk ellenük hosszú hatástartalmú szerves foszforsavészter hatóanyagú vegyszereket is. Ilyen például a Pyrinex 48 EC, Zolone EC, Diazol EC stb. Azonban ezek hatását csak később észleljük. A giliszták ugyanis vándorláskor nem táplálkoznak, márpedig a felsorolt szerek gyomorméregként hatnak. Hatásos lehet még az oltott mész is. Gyors és tartós eredményt azonban csak a fertőzési gócpont felszámolásával lehet elérni. (cs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.