Trichoplus vagy vegyszerek?

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) évek óta súlyos károkat okoz nemcsak a szabadföldi, de a hajtatott zöldségfélékben is. Azok a termelők, akik elkéstek a hernyók elleni védekezéssel, tavaly akár a termésük 80–90%-át is elvesztették.

A kártevő elleni vegyszeres védekezés nehéz és költséges. Az évente 3 nemzedéket is nevelő lepkefaj minden nemzedéke ellen gyakran 4–5 rovarölőszeres kezelés sem hoz kielégítő eredményt, elsősorban a hernyók rejtett életmódja miatt. A Trichogramma pete-fémfürkész darazsak kihelyezésével ugyanakkor megkönnyíthetjük és biztosabbá tehetjük a védekezést.

A gyapottok-bagolylepke a mediterrán területeken, sőt az óvilági trópusokon is széles körben elterjedt vándor faj. Ott a foszforsavészterek, klórozott szénhidrogének és piretroidok használata a legelterjedtebb, ez azonban az ilyen szapora és soknemzedékes faj estében a nagyfokú szerrezisztencia kialakulását segíti. ĺgy a hozzánk érkező vándorló lepketömegek nagy valószínűséggel jónéhány rovarölő szerre már ellenállóak. A Trichogramma pete-fémfürkészek alkalmazására alapozott technológiával mindezzel nem kell számolni.

A Trichogrammák a világ legkisebb rovarai. A mérsékelt égöv természetes közösségeiben is nagy számban élnek, ám parányi méretük (0,5–0,8 mm) miatt nem kerülnek a szemünk elé. Tojásparaziták, az egyedfejlődésük a lepkék petéjéhez kötött. A Trichogramma nőstények jól fejlett csápjaikkal illat alapján találják meg a lepkepetéket, majd azokba helyezik saját petéiket. A petefürkész nőstények csak „friss” lepketojást parazitálják, a 4-5 napos peték már nem keltik fel érdeklődésüket. Egyetlen Trichogramma nőstény 10-60 petét rak le. Azokat a lepkepetéket, amelyekben már parazita fejlődik, egy kémiai jelölőanyag a további fürkészdarazsak számára érdektelenné teszi. A Trichogrammákra jellemző a poliembriónia, a gazdaállat petéjének méretétől függően egyetlen parazitapetéből 1-16 fürkészdarázs utód kelhet ki. A hőmérséklettől függően 8-15 nap múlva kelnek ki az utódok, és azok is elkezdik a lepkepetéket keresni. A Trichogrammafajok egy része szűznemzéssel szaporodik. Léteznek ivaros és ivartalan szaporodásra egyaránt képes fajok is. A kifejlődött fürkészdarazsak táplálkozás nélkül 5-7 napig élnek. Ha a területen van lehetőség táplálkozásra, akkor az élettartamuk ennek a kétszerese lehet.

A Trichogramma-technológia szabadföldön, hajtatásban és integrált termelésben egyaránt bizonyított. Tavaly Zselízen, Marcelházán és Vágfüzesen néhány szabadföldi üzemi kísérletet végeztünk paradicsom- és paprikakultúrákban. A termelők által végzett vegyszeres védekezés eredményét hasonlítottuk össze a Trichogramma technológiával. Valamennyi területen 4 hektárt kaptunk a biológiai növényvédelemre, ahol kapszulás Trichogramma-készítményt alkalmaztuk, 150 kapszula/ha sűrűséggel. A védekezések a nyár folyamán a gyapottok-bagolylepke két nemzedéke ellen irányultak 5 kezelésben. A termelők tiakloprid, teflubenzuron, fenitrotion, cipermetrin, klorpirifosz és bifentrin hatóanyagú készítményeket juttattak ki, összesen öt, illetve egyik helyszínen hat alkalommal, tehát nem kímélték a hernyókat.

A kezelések eredményét a károsított termések százalékos aránya alapján értékeltük, de Marcelházán és Vágfüzesen lehetőségünk volt kezeletlen állomány kijelölésére és így hatékonyság számítására is. Az eredményeken az erős kártevőrajzás miatt elkeseredett termelők lepődtek meg a legjobban. A zselízi paradicsomkísérletben a Trichoplus-szal kezelt területen 11,4%-os betakarításkori fertőzöttséget tapasztaltunk, amíg az ötszöri kémiai kezelés után 25,9%-os bogyókártétel maradt! Vágfüzesen a kétféle védekezési eljárás hatékonyságát tudtuk kiértékelni. A Trichogramma technológia 83,4% hatékonyságot ért el, amíg a kémiai kezelések csupán 46,9%-os hatékonyságot mutattak. Szintén két helyszínen szabadföldi paprikában is vizsgáltuk a biológiai védekezési módot. Zselízen az eredmény 3,1%-os betakarításkori fertőzöttség volt a Trichogrammával ötször és 14,1% a rovarölő szerekkel hatszor kezelt területen. Marcelházán jobban sikerült a kémiai védekezés, mert az első nemzedék elleni 3 tiakloprid hatóanyagú kezelés eredménye tökéletesen megegyezett a három Trichoplus kezelés eredményével: mindkét parcellában 2,7%-os fertőzöttségi szintet értünk el. Ez a termelő a második nemzedék ellen már nem is védekezett vegyszerekkel, a teljes területet Trichogrammával telepítette és 4,8%-os fertőzöttségi szinten takarította be a paprikát szeptember közepén.

A Trichoplus nevű készítmény körülbelül 2 cm átmérőjű perforált polisztirol kapszulában tartalmazza a fürkészdarazsakat. Ez a csomagolás megvédi a még ki nem kelt Trichogramma lárvákat és bábokat a ragadozóktól, a szélsőséges hőmérséklettől és a csapadéktól. ĺgy a kikelő fürkészdarazsak kedvező körülményeket találnak, sőt a kapszulán belül, a párosodásuk is lezajlik. Ezek a rovarok egész életüket körülbelül 30-40 méter átmérőjű körön belül élik le, így egyenletes távolságokban kihelyezve, a termelőnek kell a kellő fedettséget kialakítani a területen. Ugyanakkor fontos, hogy a kapszulákat a lombozatban helyezzük el, a talajra esett kapszulákat ugyanis az öntözővíz a talajba mossa, a benne levő, még ki nem kelt bábok befüllednek.

Ha az említett tényezők teljesülnek, a technológia hatékonysága döntően a helyes időzítésen múlik. A Trichogrammák csak a peték ellen hatékonyak, így betelepítésüket a kártevő rajzásának elején kell kezdeni. A kapszulákból a Trichogrammák a kihelyezést követően 1-2 nappal kezdenek el kirepülni, az összes darázs körülbelül 14-20 nap alatt kel ki. Ezért is jobb inkább néhány nappal korábban telepíteni, mint egy hetet késni. A kártevő rajzásának a nyomonkövetésére a feromoncsapdák kiválóan használhatók, de a csalogatóanyagot 4 hetente cserélni kell.

A kártevő minden nemzedékének a rajzása legalább egy hónapig tart, egyetlen nőstény gyapottok-bagolylepke akár 1000-1200 petét is lerakhat, ezért a hatékony védekezéshez lepkenemzedékenként két-háromszor, 5-8 naponként kell telepíteni a Trichgorammákat. Hajtatásban a helyzet bonyolultabb, mert a fóliasátorban és üvegházban a helyben kikelt kártevő példányok és a szabadban kikelt, illetve vándorló egyedek gyakorlatilag folyamatossá teszik a lepkék jelenlétét és ezzel a peterakás valószínűségét. Különösen igaz ez a nyár végi időszakra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?