Tizedelik az eper termését

A kis szamócavincellér (Otiorrhynchus ovatus) és a nagy szamócavincellér (Otiorrhynchus rugusostriatus) a szamócaültetvények jelentős kártevői. Főleg az idősebb, 2– 3 éves ültetvényekben tudnak nagyobb mértékben elszaporodni.

A kis szamócavincellér (Otiorrhynchus ovatus) és a nagy szamócavincellér (Otiorrhynchus rugusostriatus) a szamócaültetvények jelentős kártevői. Főleg az idősebb, 2– 3 éves ültetvényekben tudnak nagyobb mértékben elszaporodni. E két vincellérbogáron kívül a barázdáshátú vincellérbogár (Otiorrhynchus sulcatus) és a hamvas vincellérbogár (Otiorrhynchus ligustici) is károsíthat a szamócán.

A két szamócavincellér kártétele nagyjából megegyezik. A lárvák a vékonyabb gyökereket lerágják, a vastagabb gyökereket hámozgatva körberágják, ezzel azok pusztulását okozzák. A nagy szamócavincellér lárvái a gyöktörzsbe odvakat rágnak, a kis szamócavincellér viszont kizárólag a gyökereket károsítja. Kártétele a tövek fonnyadásában, száradásában, majd teljes pusztulásában nyilvánul meg. A kártétel általában a termésérés kezdetén jelentkezik, súlyos esetekben a növény kipusztul. Ha a tövek nem pusztulnak el végleg, akkor is sínylődnek, termésük töppedt, kényszerérett, sok estben kesernyés ízű lesz.

A kis szamócavincellér fekete színű imágóinak rajzása június első hetében figyelhető meg. A nagy szamócavincellér vörösesbarna imágóinak rajzása 2–3 héttel későbbre tehető. Hártyás szárny hiányában repülni nem tudnak. Nappal a szamócalevelek között, a szamóca tőkocsányánál, esetleg a talajrögök, gyomnövények védelmében tartózkodnak. Érési táplálkozásukat éjszaka folytatják. Karéjozó rágásukkal a leveleket károsítják. Rágásukkal sok esetben a levélerekig hatolnak, súlyosan károsítva a növényt, majd 2–-3 hét táplálkozást követően a talajba rakják tojásaikat. A lárvák kezdetben humusszal, korhadó anyagokkal táplálkoznak, de az első vedlés után már növényevők. Október, november folyamán 20–25 cm mélyre húzódnak le a talajba. Az áttelelt lárvák tavasszal folytatják a gyökerek károsítását. Ekkor azonban már a vastagabb gyökereket és a gyöktörzset rágják. A kis szamócavincellér lárvái (5–6 mm nagyságú kukacok) május közepén, a nagy szamócavincellér lárvái 2–3 héttel később bábozódnak (csontszínű bábok, bábbölcsőben). A bábozódást követően 3–4 hét múlva jelennek meg az imágók. Mindkét faj egy nemzedékes.

A szamócavincellér kártételének megelőzése érdekében kerüljük az új ültetvények régi mellé, vagy annak helyére történő telepítését.

Az újonnan telepített ültetvény körül kiszántott barázdába a rajzás időpontjában porcsík formájában kiszórt metilparation hatóanyagú rovarölő szerrel megakadályozható a repülni képtelen imágók betelepedése. Amennyiben a vincellérbogarak imágóinak rajzása a már fertőzött növényállományban a szüretet megelőzi, vagy az azt követő időszakra is kiterjed, a kártétel megakadályozása érdekében permetrin + tetrametrin hatóanyagú rovarölő szerrel védekezhetünk.

A szerző agrármérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?