A fokhagymával szembeni legnagyobb ellenérzést a növény kellemetlen illata váltja ki, mert fogyasztójának rossz szagú lesz tőle a lehelete. A kellemetlen illatot a növényben lévő fokhagymaolaj okozza. Ha néhány szál petrezselymet elrágunk, akkor közömbösíthetjük a kellemetlen illatot.
Tippek, tanácsok (nemcsak) ínyenceknek
A fokhagyma darabolása közben a fűszer illata rátapad a kézre, s ott maradandóan „bűzlik”. Ha azonban citromlével kenjük be a bőrfelületet, majd leöblítjük, akkor megszabadulhatunk a kellemetlen szagtól. Azonban mielőtt hozzáfognánk a foghagyma felaprításához, előtte nedvesítsük be a kezünket. A vízfelület miatt a fokhagyma illóanyagai nem kerülnek közvetlen érintkezésbe a bőrrel.
A fokhagymát soha ne tegyük forró zsírba, mert megbarnul, s az íze élvezhetetlenné válik. Az illatanyagát, aromáját jobban megőrzi, ha csak a sütés vagy főzés végefelé tesszük bele az ételbe. A fokhagyma hosszú ideig tárolható a hűtőszekrényben is. A gerezdeket eltehetjük megtisztítva, lesózva vagy apróra vágva jól zárható kis üvegekben is. A fokhagymát zsiradékban is tartósíthatjuk télire.
A piacon, boltban csak ép gerezdekből álló fokhagymát vásároljunk. Száraz, szellős helyen tároljuk. Célszerű füzérben felakasztani az éléskamrában. A fokhagyma szobahőmérsékleten is jól eltartható, többnyire 6-10 hétig friss, elhasználható marad.
Az ínyencek szerint igazi csemege a füstölt fokhagyma. A franciák azt állítják: íze még fenségesebb, mint a friss fokhagymáé. (w)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.