Tervezzük meg a kertet

Egyre több kertészkedő tudatosítja, hogy a természet túl van terhelve egészségre káros anyagokkal. Sajnos, jelentős környezetkárosító az intenzív mezőgazdaság is, amely a tápanyagok pótlására egyre több iparilag előállított műtrágyát használ fel, a növényvédelemben pedig szintetikus növényvédő szereket alkalmaz.

Egyre több kertészkedő tudatosítja, hogy a természet túl van terhelve egészségre káros anyagokkal. Sajnos, jelentős környezetkárosító az intenzív mezőgazdaság is, amely a tápanyagok pótlására egyre több iparilag előállított műtrágyát használ fel, a növényvédelemben pedig szintetikus növényvédő szereket alkalmaz. A növények sok esetben – a nagy egyedszámú állatállomány híg és sűrű ürülékének helytelen kezelése folytán – egészségre káros mennyiségű nitrátot vesznek fel, ve-szélyeztetve ezzel a fogyasztókat.

A vegetáció januári nyugalma lehetőséget ad arra, hogy ezeket a tényeket és más érveket is jól átgondolva megpróbáljunk olyan termesztési módszereket alkalmazni, amelyek révén magunkat és családunkat is védjük a vegyi anyagok káros hatásától. Januárban a biokertészkedőknek főleg tervezési munkák ajánlhatók a kevés gyakorlati feladat mellett.

A biokertészkedés alapja a komposzt. Ezért már a januári tervezés során ajánlatos kijelölni azt a helyet, ahol majd az év folyamán készítjük a biokomposztot. Tanácsos a komposztálót valamilyen építmény, de legalább fák árnyékába tervezni. A biokert komposztsilójának megfelelő szélessége 1–2 méter, hosszúsága a kert nagyságától függ. Úgy tervezzünk, hogy 100 négyzetméterenként 2–4 méter hosszú kom-posztgödör jusson. Aki a kertjében elegendő hellyel rendelkezik, egymás mellé akár két gödröt is tervezhet. Ebben az esetben forgatás nélkül, tehát kevesebb munkával, de hosszabb érési idővel állíthatja elő a biokomposztot. Tehát az egyik éven az egyik gödörbe halmozza a szerves anyagokat, a másik évben a másikba, miközben a halmot egy éven keresztül érlelteti. Én a biokomposzt előállítására csak egy gödröt használok, de az anyagot forgatom, miáltal a bomlás felgyorsul, így a komposzt előállítása folyamatos. Megfelelő mikroklíma kialakítása érdekében ajánlatos a komposztáló szabad oldalaira szélvédőként ribizlibokrokat, esetleg nyírott élő sövényt tervezni. A tervezéskor ajánlatos kijelölni a dombágyak méreteit is.

A tervezésen kívül gyakorlati tevékenységet is folytatunk. Fontos, hogy még ilyenkor is a kom-poszttelep előkészítő részére hordjuk a háztartásban, esetleg állattartásban keletkezett hulladékot. A hulladékot ajánlatos takarni, például kötött szalmatakaróval vagy szalmával.

A váltakozó hőmérséklet okozta károk enyhítése érdekében a vékonyabb csonthéjas gyümölcsfák törzsét kössük be fehér csomagolópapírral, vagy legalább újságpapírral. A vastagabb fák törzsét és erősebb ágait pedig fagymentes napon kenjük be lenolajjal hígított fémmentes fehér olajfestékkel, esetleg mésztejjel, hogy védje fáinkat a nappali hirtelen felmelegedéstől.

A fagymentes napokon megkezdhetjük az alma- és körtefák téli metszését. A nagyobb metszési sebeket lehetőleg még azon a napon zárjuk le fémmentes olajfestékkel. A levágott gallyakat osztályozzuk. A vastagját eltüzelhetjük, a vékonyabbakat aprítsuk fel és terítsük a fák gyökérzónája felé, vagy használjuk fel a dombágy készítésénél.

A szerző a szepsi mezőgazdasági középiskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?