Pozsony. A hiányos szlovákiai piacvédelem miatt két vállra kerülhetnek a hazai cukorgyárak és cukorrépa-termelők – véli Manfred Reiff, a rimaszombati Szlovákiai Cukorgyárak Rt. igazgatótanácsának elnöke. Az Agrana csoporthoz tartozó, jelenleg közel 27 százalékos piaci részesedésű rt.
Termelőink veszélyben
Pozsony. A hiányos szlovákiai piacvédelem miatt két vállra kerülhetnek a hazai cukorgyárak és cukorrépa-termelők – véli Manfred Reiff, a rimaszombati Szlovákiai Cukorgyárak Rt. igazgatótanácsának elnöke. Az Agrana csoporthoz tartozó, jelenleg közel 27 százalékos piaci részesedésű rt. tavaly júniusban alakult a rimaszombati és a diószegi cukorgyár egyesítésével. Mindkét részleg termel, a 2001-es répakampányban összesen 50,56 ezer tonna cukrot állított elő.
Manfred Reiff szerint a kormány igyekezete és intézkedései ellenére nagy mennyiségű külföldi cukor áramlik az országba, közvetlenül is veszélyeztetve ezzel a hazai cukoripart és a mezőgazdasági termelőket. Bár a közvetlen importot 2001 első negyedéve után korlátozták, példátlanul fellendült a piacvédelmi intézkedéseket megkerülő, közvetett behozatal. Olyan cukorról van szó, amely ún. további feldolgozásra kerül hozzánk, s melynek elméletileg el kellene hagynia az országot. Ám a hiányos vámstatisztikák miatt ma senki sem tudja, hogy ebből a mennyiségből ténylegesen mennyi kerül a hazai piacra. Azt viszont az összes szlovákiai cukorgyár saját készletein érzi, hogy a feldolgozásra behozott cukor mennyiségének növekedésével tavaly arányosan csökkentek eladásaik. A hazai cukorgyárak vámstatisztikára hivatkozva azt állítják, hogy 2001-ben mintegy 60 ezer tonna további feldolgozásra szánt cukrot hoztunk be, ami mintegy 20 ezer tonnás évközi növekedésnek számít. (Összehasonlításként ez a mennyiség egy hazai cukorgyár éves termelésének felel meg.) Reiff hangoztatta: Szlovákiának saját érdekében az EU-csatlakozás előtt kell stabilizálnia cukorpiacát. A bécsi Agrana csoport képviselője kitért lapunk kérdése elől, vajon melyik cukorgyárat kívánják továbbfejleszteni, ha kiéleződik a verseny a hazai cukorpiacon. Kifejtette: az Agrana egyik gyárától sem akar megválni, fejlesztik mindkettőt (a diószegiben 3 év alatt 180 millió, a rimaszombatiban 120 millió korona értékű fejlesztést hajtottak végre). Ennek eredményeként mindkét gyár tegnap megkapta az ISO minőségi tanúsítványt. (gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.