Telepítsünk gyümölcsfát

Novemberben még javában telepíthetünk gyümölcsfákat. Az a legjobb, ha már szeptemberben kiástuk a telepítendő fák gödrét, a földet októberben átlevegőztettük és biokomposzttal kevertük. Ám ha ezt elmulasztottuk elvégezni, az sem akadály, hiszen a gyümölcsfák sikeresen telepíthetők frissen ásott gödörbe is.

Novemberben még javában telepíthetünk gyümölcsfákat. Az a legjobb, ha már szeptemberben kiástuk a telepítendő fák gödrét, a földet októberben átlevegőztettük és biokomposzttal kevertük. Ám ha ezt elmulasztottuk elvégezni, az sem akadály, hiszen a gyümölcsfák sikeresen telepíthetők frissen ásott gödörbe is. Alwin Seifert Kertészkedés „mérgek” nélkül című könyvében 30 éves tapasztalatait összefoglalva megállapította: a fákat legjobb biokomposzttal kevert földbe ültetni. A szerző és saját tapasztalataim alapján ajánlom: ássunk 0,60 x 0,60 x 0,60 méteres gödröket. A földet minden harmadából rakjuk külön kupacba. A fa ültetése előtt a felső két rétegből származó földet rostálatlan, a harmadik réteget rostált biokomposzttal keverjük. Az először kiemelt földet a gödör aljára húzzuk és felülre terítjük az alulról kiemelt földet. A facsemetét a gyökérzet visszavágása után hagyományos módon ültetjük. Frissen behúzott gödör esetében gondoljunk az ülepedésre, ezért a facsemetét igyekezzünk 0,15–0,20 méterrel magasabbra ültetni, mint az előző helyen volt. Az ültetés után szórjunk szét a fa körül biokomposztot, és a talajt fűvel, szalmával vagy aprított kerti hulladékkal takarjuk. A gyümölcsösben a lehullott falevelet a fák gyökérzónája fölé gereblyézzük, esetleg komposztáljuk. Szerintem vétek elégetni a diófalevelet. Annak ellenére, hogy a benne lévő juglon és más anyagok végett sok szakkönyv és folyóirat ezt javasolja. Ha a diófalevelet a fa csurgóján belülre gereblyézzük, a levélzet a fa alatt egy év alatt lebomlik. De ez a falevél külön is komposztálható. Az ilyen komposztot én május végén a burgonyasorokba juttatom ki. Azt tapasztaltam, hogy gyéríti a burgonya bogár előfordulását. Tapasztalataim alapján vitatom azt az állítást is, hogy a diófalevélben lévő anyagok gátolják a magok csírázását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?