Itt a tél és a táj, a kert látszólag mozdulatlanságba dermedt. A természetben azonban ilyenkor is van élet.
Az utóbbi napokban megnövekedett a forgalom a madáretetők körül.
Télen is van élet a kertben
Az utóbbi napokban megnövekedett a forgalom a madáretetők körül. A piros bogyót érlelő madárberkenye és tűztövis bokrok lekopaszodtak, ezért a cinegék és más énekesmadarak rákényszerülnek a nekik juttatott magokra. A madarak tavasztól őszig a kártevő rovarok elleni küzdelemben nagyon hasznos segítőtársaink, ezért télen nekünk kell gondjukat viselni.
Az ősszel egyes térségekben veszélyes mértékben elszaporodtak a mezei pockok. Ezek a kis rágcsálók egy ideig elélnek a kerti földben maradt sárgarépán, petrezselyem-gyökéren, karalábén stb., de később kénytelenek ráfanyalodni a gyümölcsfák gyökereire is. Leggyakrabban a fiatal csemeték gyökérnyakát rágják körül, de az se ritka jelenség, hogy a gyökérágakat rágják el. Ezek úgy néznek ki, mintha valaki ceruza módjára megfaragta volna a gyökereket. A pocokcsalád jelenlétét és szaporodását jól jelzik a talajban fellelhető lyukak és a túrások. Ha ilyet látunk, akkor feltétlenül ajánlatos csalétket kihelyezni a lakott lyukak szájához.
Az erdőkhöz közeli, bekerítetlen gyümölcsöskertekben fokozottan kell oltalmazni a fiatal gyümölcsfák törzsét a mezei nyulak, az őzek, a szarvasok és a vaddisznók károsításától. A gondos kertész ősszel már körülvette a csemeték törzsét náddal, napraforgószárral vagy a kereskedelemben kapható műanyag törzsvédővel. Ezek ugyan tartós védelmet nyújtanak, ámde aki csomagolópapírral vagy éppen újságpapírral vette körül a fatörzseket, az jól teszi, ha megújítja az időközben széltépte és eső áztatta burkolat anyagát.
Egyes kártevő rovarok a kisebb fagyok ellenére még ilyenkor is „korzóznak” a fák ágain. Ilyen például a téli nagy és kis araszoló. Ha a gyümölcsfák törzsére hernyóenyves övet rakunk fel, akkor ezzel igen sok kártevőt tudunk összefogni és ártalmatlanná tenni.
Most lehet megszabadulni a darázsfészkektől is. A munkás-darazsak az első fagyoktól elpusztulnak, de a fészek védelmében áttelel az anya, amely tavasszal majd lerakja sok száz tojását. Most a darázsfészket permetezzük be és szedjük le, majd pedig égessük el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.