Szerszámok karbantartása a téli hónapokban

Amilyen gyorsan jön a tél, olyan gyorsan el is múlik. A tavaszi munkák megkezdéséhez éles, jól előkészített szerszámok kellenek. Erre most, az őszi talajmunkák befejezése után van idő és lehetőség. A gondos kertész nem akkor kezdi a szerszámok javítását, amikor már használni kezdené őket.

Amilyen gyorsan jön a tél, olyan gyorsan el is múlik. A tavaszi munkák megkezdéséhez éles, jól előkészített szerszámok kellenek. Erre most, az őszi talajmunkák befejezése után van idő és lehetőség. A gondos kertész nem akkor kezdi a szerszámok javítását, amikor már használni kezdené őket.

Ezekben a hetekben ajánlatos a téli pihenőre tisztítva eltett szerszámokat átvizsgálni, és a szükséges javításokat elvégezni. Az élezések mellett a szerszámok nyelét se hanyagoljuk el. A repedt, hibás nyelek könnyen sérüléseket okozhatnak. Különösen fontos, hogy a szerszámok ne lötyögjenek a nyélen, hanem biztonságosan, szorosan illeszkedjenek. Szenteljünk kiemelkedő figyelmet a permetező készülékeknek. Ellenőrizzük a fúvókákat is, az elhasználódott alkatrészeket, gumitömítéseket haladéktalanul cseréljük ki. A kézi kutakat szereljük le, a kerti vízvezetékrendszert pedig víztelenítsük. Az öntözőrendszer is gyakori karbantartásra szorul. Az öntözőtömlő, ha nem jó minőségű, hamar kopik. Vásárláskor olyan fajtát válasszunk, amiben legalább 2–3 réteg vászonbetét van. A szórófej könnyen vízkövesedhet, ellenőrizzük, és szükség esetén tisztítsuk ki a fúvókákat, ezzel sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat az év folyamán.

A kertben mindig szükségünk van különböző nagyságú karókra. A téli hónapokban elegendő időnk van arra, hogy előre gondoskodjunk róluk. Nagy könnyebbség, ha nem ültetés vagy kötözés közben kell kutatnunk megfelelő támaszték után. Ne feledjük azonban, hogy a fa alapanyagú karók a nedves földdel érintkezve könnyen korhadnak. Megtörténhet, hogy észre sem vesszük és a szerepek felcserélődnek, azaz a növények tarják a töredező támasztékot. A karónak vágott faléceket ezért ajánlatos tartósítani. Szakértők szerint erre a rézgálic az egyik legjobban megfelelő szer. A módszer a következő: Az elkészített, kihegyezett karókat 40–50 cm mélyre állítsuk 2–3%-os rézgálic oldatba, ami a fába magától felszívódik. A karók felső végén megjelenő elszíneződés mutatja, hogy a tartósítási művelet befejeződött. (K)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?