Fotó: TASR/AP
Így lesz egy lázadó tinédzserből konzervatív kormányfő
Liz Truss, az Egyesült Királyság harmadik női miniszterelnöke elkötelezett baloldali családban nevelkedett, maga a 47 éves politikus korábban a monarchia eltörlését sürgette, ám mára a konzervatívok sziklaszilárd zászlóvivőjévé vált.
1975-ben született, az apja egyetemi matematikatanár, az anyja óvónőként majd tanítóként dolgozott, és mindketten elkötelezett baloldaliak voltak. Truss korábban azt mondta, hogy a szülei balra álltak még a Munkáspárttól is.
Le a monarchiával!
Édesanyja egy nukleáris leszerelést követelő, a Thatcher-kormányt élesen kritizáló civil szervezet aktivistája is volt. Truss oxfordi egyetemistaként a mérsékelten jobboldali Liberális Demokrata Párt ifjúsági szervezetének egyik vezetője volt, aki például a marihuána legalizálása mellett érvelt. A liberálisok 1994-es konferenciáján, mindössze 19 évesen szenvedélyes beszédben sürgette a monarchia eltörlését. Ám mire befejezte a tanulmányait, már a konzervatívokhoz csatlakozott, 1996-ban hivatalosan is belépett a Konzervatív Pártba, ahol a piacpárti elveit gazdasági kérdésekben megtartotta. Margaret Thatcher miniszterelnök rajongójává vált, a „Vaslady” egyébként annyira erőteljesen hatott Trussra, hogy öltözködését is az első brit női kormányfő szigorú stílusához igazította. Könyvelő lett, és olyan óriáscégeknél dolgozott, mint a Shell.
Politikai hitvallása
Egyetemi évfolyamtársához ment feleségül. Két lányuk született, és a házasságuk azt is túlélte, hogy 2004-ben és 2005-ben Truss egy konzervatív és szintén házas képviselővel járt együtt másfél évig, akit a párt a mentorának jelölt ki, amikor komolyan kezdett politizálni. Első két alkalommal nagyon nehéz körzetekben indult a parlamenti képviselőségért, nem is nyert mandátumot. Az első választott tisztsége egy önkormányzati képviselőség volt egy londoni kerületben. Közben egyre aktívabban vetette bele magát a párt szervezésébe, és a párt piacpárti, jobboldali szárnyának háttérintézményéhez ment dolgozni. Azóta is ugyanazt képviseli: szerinte adócsökkentéssel és a bürokrácia leépítésével, a cégek helyzetének könnyítésével kell Nagy-Britanniát megerősíteni, és a versenyképesség növelése az állam legfontosabb feladata. A neoliberalizmust idéző gazdaságpolitikai felfogása mellett emberjogi és környezetvédelmi kérdésekben inkább középre húzott, szerinte a jólétet nem a támogatások növelése, hanem az adók csökkentése hozhatja el.
Harc a brexit ellen
Truss 2010-ben lett először parlamenti képviselő, miután az akkori pártelnök, David Cameron egy sokkal könnyebben nyerhető körzethez segítette, mint ahol korábban próbálkozott. Simán győzött, és azóta is tartja a képviselői mandátumát. Az egyik első fő témája az oktatás színvonalának emelése volt, különösen a matematika-tananyag erősítéséért küzdött. Ennek nyomán 2012-ben államtitkári pozíciót kapott az oktatási tárcánál. A 2014-es választás után még feljebb lépett, és környezetvédelmi miniszter lett. Ebben a minőségében támogatója volt a klímavédelmi programoknak és a veszélyes növényvédő szerek elleni fellépésnek. 2016-ban az uniós kilépésről (brexit) szóló népszavazás kampányában Truss határozottan Nagy-Britannia EU-s tagsága mellett kampányolt. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Királyság gazdasága rosszul járna a kilépéssel; „nem ilyen világot akarok a lányaimnak” – mondta a tagság felmondásának a lehetőségéről. A népszavazás után elfogadta a választók akaratát, közölve, hogy most ki kell hozni a legtöbbet a kiválásból. Cameron belebukott a népszavazás eredményébe, és Theresa May alakított kormányt. May első kormányában az igazságügyi tárcát bízta Trussra, majd a 2017-es kormányban a pénzügyminiszter titkárságát vezette.
Végig hű Borishoz
Theresa May 2019-ben megbukott, utódja, Boris Johnson az egyik legnehezebb pozíciót osztotta Trussnak: a nemzetközi kereskedelemért felelős miniszterré nevezte ki, ami azt jelentette, hogy nagyon komoly szerepet kapott a brexit feltételeinek megtárgyalásában. Johnson tavaly szeptemberben tette meg külügyminiszternek Liz Trusst, akinek súlyos külpolitikai válságokat kellett kezelnie: az uniós vitákat és az orosz–ukrán háborút egyszerre. A 47 éves politikus határozottan USA-párti, az EU-val keményen tárgyaló, az oroszokkal szemben agresszív külpolitikát folytatott. Következetesen képviselte az atlanti vonalat a kormányában is, és a mostani kampányában azt ígérte, az eddiginél jóval többet fog költeni a hadseregre. Amikor idén nyáron Johnsont megbuktatták a saját emberei, Truss nem csatlakozott az egymás után lemondó minisztertársaihoz. Azt mondta, lojális típus, ezért nem vesz részt a főnöke elleni szervezkedésben, még gesztusok szintjén sem. (444, MTV, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.