Digitális emlékezet: Egy életforma utolsó pillanatai

Digitális emlékezet

Sorozatunkban a Fórum Kisebbségkutató Intézet digitalis­emlekezet.eu oldaláról közlünk egy-egy képet és a képhez írt szöveget. A projekt, a digitalisemlekezet.eu célja az, hogy archív fotók által mutassa be a felvidéki magyar közösség elmúlt 100 évét. Az oldalon jelenleg több mint 17 ezer fénykép található. Újabb fotókat az alábbi címen lehet felajánlani: [email protected]

Számos módon tekinthetünk egy-egy fényképre, ám mindenképp külön jelentősége lehet számunkra akkor, ha valamilyen „első” vagy „utolsó” alkalmat örökít meg. Különösen, ha az társadalomtörténeti jelentőségű. Ilyenkor emlékeztet minket arra az adott jelenet a lehető legerőteljesebben, hogy kevesebb folyamat működik olyan biztonsággal, mint az idő árja.

A közölt fotó 1957 nyarán készült Ebeden. Könözsi József (1907–1966; balról a harmadik) és felesége, Csurgai Julianna (1912–1989; balról az első) utolsó „magánaratását” örökítette meg – pontosabban fogalmazva azt a pillanatot, amikor csépléskor szünetet tartottak. A középparaszti család ekkor már túl volt az első termelőszövetkezeti tagságon, azt feladva pedig ismét – és utoljára – magángazdálkodásba fogott. 1958-ra aztán az állami kényszer másodszor is erősebbnek bizonyult, újfent és immár végleg szövetkezeti tagok lettek. Habár nem volt frontkatona, a második világháború hátországra nehezedő árnya, a jogfosztottság évei, s végül a kollektivizálás erőszakossága aláásta a családfő egészségét. A korábban generációkon át építgetett magángazdálkodói létforma pedig derékba tört – csakúgy, mint több százezer csehszlovákiai, mezőgazdaságból élő családé.

Mi látható azonban a fényképen? A jelenetbe könnyű belelátni egyfajta idillt, de ez talán valóban átitatta a fotóalanyok hangulatát ott és akkor. A „kis féhaj” előtt álló társaság minden egyes tagja önmagát adja. A nem is olyan régen elhunyt Révész kisfiú huncutsága, az örömmel feltartott két borosüveg, a keresztbe vetett láb és Nándor bácsi komótos pipázása mintha mind azt üzennék: ezek az emberek szeretik azt, amit éppen csinálnak, járjon bármekkora porral is a cséplés, égessen bármilyen erősen is az élő Nap. Abban a pillanatban összetartoztak. A képen ugyanakkor tetten érhető a gazdacsaládokat akkortól mind nagyobb mértékben érintő, a korra politikai rendszerektől függetlenül is jellemző változás, amely jó esetben társadalmi mobilitással is járhatott: a családfő feje fölött pihenő rokonuk, a minden bizonnyal több olvasó által is ismert Szőcs Ferenc utóbb komoly vegyészmérnöki pályát futott be.

Hogy mi lett volna a család – és egyáltalán a társaság – sorsa, ha nem nehezedik rájuk az erőszakos kollektivizáció nyomása, tárgytalan kérdés, ugyanakkor a fényképnek hála egy mindinkább kiteljesedő változás (ami jegyezzük meg: alapvető néprajzi fogalom) előtti utolsó pillanat mégis megmaradt.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?