Elköltözik az AC Milan! A rossonerik unják a társbérletet (vagy inkább a társbérlő Intert?), és új szentélyre vágynak. Pedig a San Siro a világ egyik legelbűvölőbb stadionja.
Adriano Galliani, az AC Milan elnöke nemrégiben meglepő nyilatkozatott tett, melyben az Interrel való közös társbérlet nehézségeit emlegette.
San Siro csak egy van
Adriano Galliani, az AC Milan elnöke nemrégiben meglepő nyilatkozatott tett, melyben az Interrel való közös társbérlet nehézségeit emlegette. A kopasz prezidente szerint eljött az ideje annak, hogy a milánói vörös-feketék egy új stadionba költözzenek. Galliani – elmondása szerint – „beleszeretett” a Schalke Arénába, és egy ehhez hasonló önálló szentélyre vágyik. A Focitipp stábja tavaly márciusban (egy Milan–Sparta BL-nyolcaddöntőn) járt a San Siróban, és akkor örök hűséget esküdött a stadionnak. Igaz, mi még nem voltunk az AufSchalkéban.
A stadiont valójában a klub egyik mecénása, Piero Pirelli ajándékozta az AC Milannak. Bő egy év alatt 120 munkás keze nyomán épült fel a 10 000 férőhelyes, angol mintára (négy egymással szemközti szektor) készült San Siro stadion. Pirelli úr ajándékának értéke mai áron számítva 2 millió dollárra tehető – ennyi pénzért most egy közepes képességű Serie A-futballistát adnak-vesznek Olaszországban.
A hivatalos megnyitóra 1926. szeptember 19-én került sor, amelyen az Inter 6:3-ra legyőzte a Milant. Fél évvel később a nemzeti tizenegy is pályára lépett Milánóban: 1927. február 20-án barátságos meccsen Csehszlovákiával 2:2-es döntetlent játszva.
Kezdetben csak a Milan használta a pályát, de az 1947-es szezontól a Milanból kiváló (főleg svájci) idegenlégiósok által alapított Inter is társbérlethez jutott a stadionban, ami többszöri átépítés után az 1990-es futball világbajnokságra készült el jelenlegi formájában. A 85 700 férőhelyes lelátók fölé emelt tetőszerkezet azonban később számtalan gondot okozott. Mivel elzárta a játékteret a napfénytől, a gyep minősége leromlott: a kilencvenes években emiatt krumpliföldnek csúfolták a pályát. A mundiál idején egyébként a stadion felvette a legendás Inter-játékos, Giuseppe Meazza nevét is.
A két milánói klub közös albérlete (a San Siro Milánó város önkormányzatának tulajdona) minden téren együttműködést kíván a két klub képviselőitől. Az ultrák például felosztották egymás között a lelátót: az északi kanyar („curva nord”) kék-fekete, míg a déli („curva sud”) vörös-fekete. A két csapatnak is állandó – meglehetősen puritán – öltözője van a stadionban, és 1996-ban (Onorato Arisi magángyűjteményére alapozva) közösen hozták létre a San Siro Múzeumot, amely a milánói futball szerelmeseinek állít méltó emléket – akár vörössel, akár kékkel együtt imádják a feketét. (ktn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.