Mivel először szerepelt 24 válogatott a vb-n, hat négyes csoportot alakítottak, az első kettő jutott tovább. Őket hármasával négy csoportba osztották, az elsők játszottak a döntőbe jutásért.
Magyar rekord
Csehszlovákia nem tudott mecscset nyerni és kiesett.
Rossival a csúcson az olaszok
Magyar rekord
Csehszlovákia nem tudott mecscset nyerni és kiesett. A magyarok? Rekordgyőzelem Salvador ellen (10:1), vereség Argentínától (1:4), döntetlen (1:1) Belgium ellen. Az utóbbi mérkőzésen sokáig vezettek, de később alábbhagyott az aktivitásuk, támadókedvük, a kettős csere is elhibázottnak tűnt. A védelmük aztán naiv módon engedte, hogy Czerniatynski berúgja az egyenlítő gólt, ami azt jelentette: taktikátlan játék következtében kiesett Mészöly Kálmán edző csapata.
Olaszország győzelem nélkül
jutott a 12 közé, aztán elkezdődött diadalmenete. A világbajnok Argentínára rákényszerítették destruktív játékukat, és a világ nem győzött csodálkozni, mit is képzelnek az olaszok a labdarúgás címszó alatt. ĺzléstelen volt, ahogy a henteslegény (a spanyol sajtó jelzője) Gentile likvidálta Maradonát. Brazília győzni jött Európába, abszolvált 450 perces „maratoni futást“, melynek végén Paolo Rossi állt: egymás után háromszor talált a dél-amerikaiak hálójába. Azt mondják, a 20. század futballkölteménye volt a meccs, amelyet a brazilok elszórakoztak.
„Bambino di Oro“
A fináléban tulajdonképpen csak a kapusok nem őrizték egymást, párok alakultak ki és féltékenyebbek voltak egymásra, mint a házastársak. Ilyen körülmények között kellett megtalálni a kapuhoz vezető utat. És jöttek a kékek, jött Rossi, az Aranygyerek. A taljánoknak kiváló egyéniségei voltak, s ezek alárendelték magukat a kollektíva érdekeinek. Társai nélkül a vb-gólkirály Rossi semmit sem ért volna, Rossi nélkül pedig aligha jut Itália a csúcsra. (t.v.)
KRÓNIKA
Döntő: Olaszország–NSZK 3:1 (0:0), 1982. július 11., Madrid, 90 ezer néző. Játékvezető: Coelho (brazil). Góllövők: Rossi (56.), Tardelli (68.), Altobelli (80.), ill. Breitner (82.). Olaszország: Zoff–Gentile, Scirea, Collovati, Cabrini–Conti, Tardelli, Bergomi, Oriali–Graziani (Altobelli, Causio), Rossi. NSZK: Schumacher–B. Förster. K. H. Förster, Stielike, Briegel–Kaltz, Dremmler (Hrubesch), Breitner, Rummenigge (H. Müller)–Fischer, Littbarski.
Gólkirálya Paolo Rossi (olasz), 6 gól
Résztvevők: Algéria, Anglia, Argentína, Ausztria, Belgium, Brazília, Chile, Csehszlovákia, Észak-ĺrország, Franciaország, Honduras, Jugoszlávia, Kamerun, Kuvait, Lengyelország, Magyarország, NSZK, Olaszország, Peru, Salvador, Skócia, Spanyolország, Szovjetunió, Új-Zéland
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.