Rooney továbblőtte Angliát

Lisszabon/Coimbra. Franciaország és Anglia jutott a negyeddöntőbe a B-csoportból, miután Zidane-ék 3:1-re verték Svájcot, az angolok pedig egy remek meccsen 4:2-re győztek Horvátország ellen.

HORVÁTORSZÁG–ANGLIA 2(1:1), Lisszabon, Luz-stadion, 60 000 néző. Játékvezető: Collina (olasz). Gólszerző: N. Kovac (5.), Tudor (74.), ill. Scholes (40.), Rooney (45., 68.), Lampard (79.). Sárga lap: Simic. HORVÁTORSZÁG: Butina–Simic (67. Srna), Simunic, R. Kovac (46. Mornar), Zivkovic–Rosso, N. Kovac, Tudor, Rapaic (55. Olic)–Prso, Sokota. ANGLIA: James–G. Neville, S. Campbell, Terry, Ash. Cole–Beckham, Gerrard, Lampard (87. P. Neville), Scholes (70. King)–Owen, Rooney (72. Vassell). Anglia nem kaphatott ki a horvátoktól, ha a legjobb nyolc közé akart jutni, és Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány úgy gondolta, az a legjobb módszer, ha nem változtat a Svájc ellen győztes csapat összeállításán. A mérkőzés eleje azonban hideg zuhanyként érte Beckhaméket: az 5. percben Rapajic szabadrúgása után Niko Kovac eszmélt legjobban a kapu előtti kavarodásban, és közelről a hálóba kotorta a labdát: 1:0. A gól után visszahúzódtak a horvátok, ám sokáig úgy tűnt, az angol válogatott nem tud mit kezdeni a mezőnyfölénnyel. A manchesteri Scholes azonban a lehető legjobbkor találta meg góllövő cipőjét (három éve nem volt eredményes válogatott mezben): a 40. percben Owen lövése még kijött Butináról, ám a kipattanót Rooney kapura fejelte, Scholes pedig még közelről beleért: 1:1. Az angolok felpörgették a tempót, és még a szünetig megfordították az állást: Rooney 16 méterről elemi erővel lőtt a jobb sarokba: 1:2. A második félidőben Otto Baric változtatott a csapat szerkezetén, de a horvátokon az sem segített, hogy három, sőt Olic beállása után négy csatárral játszottak. Az angol támadások jóval veszélyesebbek voltak, és már Owen eldönthette volna a meccset, de a kapussal együtt a kaput is átemelte. Jött azonban Rooney, aki egy remek kényszerítő után egyedül törhetett kapura, és az elvetődő Butina mellett higgadtan a jobb sarokba gurított: 1:3. Tudor fejesgóljával szépítettek ugyan a horvátok, de az angolok szinte azonnal válaszoltak Lampard révén. Anglia nagyszerű teljesítménnyel győzött, és jutott tovább a csoportból. Csoportelsők a franciák SVÁJC–FRANCIAORSZÁG 1:3 (1:1). Coimbra, 30 ezer néző. Játékvezető: Micheľ (szlovák). Gólszerző: Vonlanthen (26.), ill. Zidane (20.), Henry (76., 84). Sárga lap: H. Yakin, Wicky, ill. Henry. Svájc: Stiel–Henchoz (86. Magnin), Müller, M. Yakin, Spycher–Cabanas, Vogel, Wicky, H. Yakin (60. Hüggel)–Gygax (86. Roma), Vonlanthen. Franciaország: Barthez–Sagnol (46. Gallas, 90. Boumsong), Thuram, Silvestre, Lizarazu–Pires, Vieira, Makelele, Zidane–Henry, Trezeguet (75. Saha) Az első félidőben a franciák birtokolták többet a labdát, de svájciak nagyon bátran játszottak. A 20. percben szögletből Zidane fejelt gólt, megelőzve Spychert és a rosszul érkező Stielt. Majd újabb francia helyzetek következtek, de a 26. percben egy védelmi hiba után kiegyenlítettek az esélytelen franciák. Silvestre eladta a labdát, Cabanas kiugratta Vonlanthent, és a 18 éves csatár jobb lábbal a jobb sarokba gurított a tehetetlen Barthez mellett. Vonlanthen ezzel az Eb-történelem legfiatalabb góllövője lett. A második félidőben aztán átvették az irányítást a franciák, Henry két góljával magabiztosan nyerték a mérkőzést. A francia csatár második találata az Eb-k 400. gólja volt. (ú)