Öt hónap alatt 16 eset

Etikai kódex készül, a Wänke-ügyben még nyomoznak, a Močenok-ügy és Stanislav Szabo ténykedése pedig nem a legrosszabb, ami a szlovák futballban történhet. A labdarúgó-szövetség etikai bizottságának maratoni sajtótájékoztatóján jártunk, s másfél órányi információból válogattunk.

Wänke elszámolta magát, de a nyomozás még nem zárult leTASR-felvételNe csak a jogi normák, az erkölcs és az etika is legyen meghatározó a Szlovák Labdarúgó-szövetségben – ezzel a jelszóval fogott neki a szövetség újonnan alakult etikai bizottsága az etikai kódex kidolgozásának. Pavol Kandráč ombudsman szerint „a nem túl terjedelmes, ám annál tartalmasabb” dokumentum szabályozza a szövetség tagjainak viselkedését, foglalkozik a korrupció, ajándékozás, fogadás kérdéseivel, az összeférhetetlenségi problémákkal. „Egyelőre még nincs kész a teljes változat. Fontos azonban tudni, hogy az etikai kódexnek javaslati jellege van, nincs jogi hatálya” – mondta Kandráč. Azt sem büntethetik tehát, ha valaki a kódex tiltása ellenére is 5000 koronánál nagyobb értékű ajándékot fogad el, vagy futballmeccsekre tippel.

Štefan Krídla, a fegyelmi bizottság és a korrupcióellenes bizottság elnöke ismertette azokat a konkrét eseteket, amelyekkel a testület az elmúlt fél évben foglalkozott. Gyakorta elhangzott a mocsonoki Eldus sportvezetőjének, Stanislav Szabónak a neve. „Szabo úr két beadványt is benyújtott. Először a bírók, ellenőrök tevékenységét kifogásolta, majd a közelmúltban saját játékosaival szemben gyanakodott, a Močenok–Inter (2:0) mérkőzés kapcsán, amely végül a Trenčín bennmaradását jelentette – ismertette a beadványok tartalmát Krídla. – Az érintettek minden esetben tagadták, hogy bármi is igaz lenne a vádakból, és elhatárolódtak a korrupció minden formájától. Az ügyeket jelenleg a Korrupcióellenes Hivatal és a rendőrség vizsgálja.”

Krídla viszont figyelmeztetett: nem a Močenok a szlovák futball legnagyobb rákfenéje: „Ami Mocsonokon történik, az nagyfokú tudatlanságból fakad. Nincsenek tisztában az alapvető jogi normákkal. Vannak ennél súlyosabb gondok is, mi igyekszünk azokat is orvosolni.” Az égetőbbnek tartott problémákról viszont nem esett szó.

Bár nem tartozik a szövetség korrupcióellenes bizottságának hatáskörébe, természetesen a Wänke-ügy is szóba került. „A rendőrség folyamatosan tájékoztat minket a nyomozás menetéről. Egyelőre gyűjtik az információkat, vádemelés még nem történt” – nyilatkozta Kridla. (bt)

Korrupcióellenes kronológia

A Szlovák Labdarúgó-szövetség korrupcióellenes bizottsága február 12-én alakult, Marián Diňa egykori futballbíró kijelentéseire reagálva.

Első feladatként a tapasztalatgyűjtést és a környező országok hasonló szerveivel való konzultálást határozta meg.

A március 9-én kirobbant Wänke-ügy hatásaként azonnal felkérte a Szlovák Labdarúgó-szövetség minden alszervét, hogy saját struktúráin belül állítson fel szigorú korrupcióellenes szabályokat.

A felhívásra Štefan Krídla bizottsági elnök szerint a Közép-szlovákiai Labdarúgó-szövetség reagált a legjobban, konkrét szabályrendszerüknek köszönhetően több ügyet felgöngyölítettek.

A korrupcióellenes bizottság öthónapos fennállása alatt 16 ügyet tárgyalt, hatot tárgytalannak minősített, három a bíróság elé került, a többi esetben folyik a nyomozás. (bt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?