Véget ért az olasz pontvadászat, bajnok lett a Juventus. A torinói játékosok konfettiesőben ünnepeltek, de a következő hetekben még kellemetlen meglepetések érhetik a Zebrákat a bundaügy kapcsán.
Az első 9 bajnokiját megnyerő Juventus gyakorlatilag már a szezon kezdetén megszerezte a bajnoki címet.
Nem mind arany, ami fénylik...
Az első 9 bajnokiját megnyerő Juventus gyakorlatilag már a szezon kezdetén megszerezte a bajnoki címet. A Zebráknak még az is belefért, hogy tavasszal leeresszenek: március-áprilisban volt egy negyvennapos nyeretlenségi szériájuk, de csak a Bajnokok Ligájában kellett megfizetniük ennek az árát. Annak ellenére, hogy a csapat mindössze egyetlen vereséget szenvedett idén, a Focitipp nem esett hasra az Öreg Hölgy unalmas, gépies fociját látva. A kibontakozóban lévő bundaügy pedig bizonyára a legszomorúbb aranyszerzést jelenti a torinóiak számára.
A Juventust egyedül az AC Milan tudta legyőzni Olaszországban, de nemcsak ezért tekintjük Carlo Ancelotti csapatát a szezon erkölcsi győztesének. A Rossonerik hazai mérlege (18-1-0) mellett a topligákban is ők szerezték idén a legtöbb gólt (85): számunkra ez imponáló. Ahogy a csapat játéka is az volt. Kaká tavaszszal kiegyensúlyozottan, élete legjobb formájában futballozott, Kaladze a belső védő posztján új életre kelt, Inzaghi majdnem annyi gólt rúgott, mint ahányszor lesen állt, a negyvenéves Costacurta pedig bármikor, bárkit helyettesített az ezer sebből vérző védelemben.
Az Internazionale tizenhét éve képtelen megnyerni a Scudettót, noha minden szezonban ezzel a céllal indulnak neki a kék-feketék a bajnokságnak. A szokásos sztárigazolások ezúttal is megvoltak (érkezett Figo, Samuel és Solari a Real Madridból), de ez megint kevésnek bizonyult. Roberto Mancini két emlékezetes tettet így is végrehajtott a gárdával: az olasz kupa megvédése mellett az Inter ősszel 3:2-re legyőzte városi derbin a Milant, de Mancini számára ez is kevés lehet ahhoz, hogy megtartsa posztját.
A Fiorentina idén valamiben biztosan Európa topligáinak legjobb csapata volt. A tavalyi 17. hely után idén a 4. helyen végeztek a firenzeiek: ennél nagyobb fejlődésre senki sem volt képes a legerősebb bajnokságokban. A siker főként két névhez köthető. Cesare Prandelli egy év alatt erőtejes és ütőképes támadófocit játszó csapatot kovácsolt a viszonylag erős keretből. Luca Toni pedig harmincegy gólt rúgott az olasz bajnokság kőkemény bekkjei mellett: minimum egy kalapemelés megilleti ezért.
A fővárosban Luciano Spalletti nevét emlegetik a legtöbben. A Fabio Capello távozása után évek óta csak szenvedő, szétesett csapat benyomását keltő AS Roma idén a kopasz mester vezetésével kis híján a BL-indulást érő helyezést is megcsípte. Spalletti dolgát nehezítette, hogy tavasszal gyakorlatilag egyetlen csatára sem maradt, a Roma mégis képes volt megdönteni egy ligarekordot: a Farkasok zsinórban 11 mérkőzést nyertek.
A 6. helyre a másik római csapat futott be. A Lazio évről évre egyre gyengébb kerettel vág neki a szezonnak, ehhez képest jó eredménynek számít, hogy jövőre az UEFA-kupában próbálkozhatnak az égszínkékek. Mindenesetre Paolo Di Canio náci karlendítéseit szívesen elfelejtenék.
A veronai Chievót minden évben előre elsiratják, de a sárgamezesek idén sem estek ki az első osztályból. Sőt, 7. helyüknek köszönhetően jövőre ismét egy UEFA-kupa-kaland vár rájuk. A legjobb dél-olaszországi csapat büszke címét idén is a Palermo szerezte meg. Szimpatikus csapat benyomását keltették, de a kiegyensúlyozottság idén is hiányzott belőlük.
A Livorno Roberto Donadonival még a BL-helyezésért is versenyben volt ősszel. Az elnökség aztán egy furcsa döntéssel Carlo Mazzonét ültette a helyére, ami rossz ötletnek bizonyult. Az aggastyán maga sem emlékszik, mikor volt ilyen rossz sorozata edzői pályafutása során: a március és április fordulóján zsinórban elszenvedett hét vereség ellenére csapata a 9. helyen végzett.
A Parma tavaly csak osztályozó után maradt bent az élvonalban. Idén is sokáig kiesőhelyen állt a korábbi KEK- és UEFA-kupa-győztes, de a márciusban zsinórban megszerzett négy győzelem után fellélegezhettek Morfeóék. Az Empoli újoncként érdekesen szerepelt: vagy nagyon ment nekik, vagy nagyon nem. A jó rajt után a bajnokság közepén egy tizenkét meccses nyeretlenségi sorozatot számláltak, visszacsúszva a 18. helyre. Márciusban aztán a Parmával együtt halomra verték az útjukba kerülő ellenfeleket.
Az Udinese a BL-ben öt perc híján a nyolcaddöntőbe került, a Serie A-tól viszont majdnem elköszönhetett. A Sampdoria korábban masszív volt és szürke, idén már csak szürke. A bajnokság utolsó 13 meccsén 3 pontot, zsinórban elszenvedett hat vereségükkel pedig negatív klubrekordot szereztek Flachiék. A 15. helyezett Regginára már nem is emlékszünk.
A Cagliarira viszont igen. 15 forduló után ugyanis nyeretlenül, 7 ponttal álltak az utolsó helyen a szardíniaiak; aztán feléledtek, elsősorban a hondurasi Suazo jóvoltából: a csatár 22 gólt lőtt, és bent tartotta a szárdokat az élvonalban. A Siena is maradt az első osztályban, pedig játékosai mindent megtettek a kiesésért: a bajnokság utolsó 9 fordulójában csak 6 pontot szereztek.
Három csapat azonban még náluk is rosszabb volt. A Messina csak Zoro Kpolo karakán viselkedésére lehet büszke: a tavalyi újonc idén simán kiesett. Az is kiderült, hogy a Lecce Zdeněk Zeman nélkül is ugyanolyan rosszul védekezik, viszont eredményes támadójátékra már képtelen. A Treviso az esélytelenek nyugalmával játszotta végig a szezont, még az ex-artmediás Vasčák és a Filippini-ikrek sem tudtak segíteni a lagúnaváros csapatán. (ktn)
Olaszország, az utolsó, 38. forduló eredményei:
Milan–Roma 2:1, 5. (11-esből) Kaka, 92. (11-esből) Amoroso, illetve 33. Mexes, kiállítás: 90. Rosi (R); Cagliari–Internazionale 2:2, 7. Capone, 33. Suazo, illetve 11. Cruz, 36. Solari; Chievo–Fiorentina 0:2, 21. Toni, 84. Dainelli; Empoli–Ascoli 1:2, 25. Tavano, illetve 74. és 85. Budan; kiállítás: 39. Pratali (E); Lazio–Parma 1:0, 61. Rocchi ; Palermo–Messina 1:0, 33. Godeas; Reggina–Juventus 0:2, 23. Trezeguet, 90. Del Piero; Sampdoria–Lecce 1:3, 92. Flachi, illetve 26. Del Vecchio, 53. és 85. Konan; Siena–Livorno 0:0; Treviso–Udinese 2:1, 37. (11-esből) és 77. Borriello, illetve 15. Pieri, kiállítás: 35. Muntari (U).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.