Tavaly a holland–cseh meccs előtt Amszterdamban rosszul játszották el a cseh himnuszt, a holland lapok pedig azt terjesztették, hogy Marek Heinz tulajdonképpen Brückner edző törvénytelen fia.
Narancsmezes forradalom
Egy gáláns gesztust azonban nem lehetett nem észrevenni: azon a meccsen Milan Baroš műesésért sárga lapot kapott, jóllehet valóban szabálytalankodtak vele szemben, s a holland edző, Marco van Basten azt kérvényezte a meccs után, töröljék Baroš jogtalan sárgáját.
Sokan féltették Van Bastent, amikor tavaly nyáron átvette az Oranjes irányítását, hiszen előtte csak az Ajax B-csapatát edzette (egykori csapattársával, Van`t Schippel közösen), s a holland válogatott öltözője az utóbbi években permanens belharcoktól volt hangos (2003-ban például a vesztes prágai meccs után összeverekedtek egymással a játékosok). Van Basten azonban nem csak intelligens, hanem rendkívül szigorú és következetes tréner is: elsősorban csapatot épít, ezért azonnal kitette a kiöregedett, tekintélyt nem tisztelő sztárokat. ĺgy aztán Kluivert, Bergkamp, Overmars, Stam, Frank de Boer vagy Seedorf helyett csupa nevesincs fiatal kapott lehetőséget.
Van Basten az Alkmaar-modellt alkalmazza: a holland kiscsapat csupa szorgos „csapatjátékosból” áll, s tavaly majdnem az UEFA-kupa döntőig meneteltek. A párhuzamot nem véletlenül említjük: a csehek ellen három alkmaari játszott (Opdam, Vlaar és Landzaat), kettő pedig a cserepadon ült (de Cler és a kapus Timmer). Nem kapott meghívót a Barcelonában csak mellékszerepet kapó Van Bommel, egyéves szünet után viszont visszatért a csapatba a Tottenhamben ismét szárnyakat kapó Davids. Az eredmények mindenesetre Van Bastent igazolják: irányítása alatt még veretlen a válogatott (zsinórban 16 meccsen nem kaptak ki), ami nem lebecsülendő, figyelembe véve, hogy legutóbb csak pótselejtezővel jutottak ki az Eb-re, négy évvel ezelőtt pedig kihagyták a világbajnokságot…
A szurkolók is érzik ezt, szombaton elözönlötték Prágát, a legkülönfélébb relikviákkal felszerelkezve (a narancssárga fapapucstól a csokorba kötött sárgarépákig). Hollandiában akkor volt az érdeklődés a meccs iránt, hogy sorsolni kellett az 1500 jegyet, ami a vendégszektorba szólt; de a jegyüzéreknek köszönhetően végül mintegy négyezer hollandus ünnepelt a stadionban, és boldogan énekelte a meccs végén a Brian élete című Monthy Python-film slágerét: „Always look at the bright side of life!” Vagyis: Mindig csak az élet napos oldalát figyeld!
Marco van Basten, a fenomén
1987-ben az Ajax az ő góljával verte meg a KEK-döntőben a Lokomotiv Leipziget. 1988-ban 3 gólt lőtt az angoloknak az Eb-n, s az Oranjes meg is nyerte a kontinensviadalt. 1989-ben az AC Milan csatáraként 2 gólt lőtt a BEK-döntőben a Steauának. De legemlékezetesebb meccse alighanem az 1992-es BL-győzelem a Göteborg ellen, amikor négy gólt lőtt Ravellinek, abból az egyiket ollózva. Sorozatos térdsérülései miatt végül 1995-ben, 31 évesen fejezte be aktív pályafutását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.