„Olyan ez, mintha a Mount Everesten lennénk – mondta a pótselejtező előtt Dušan Galis szövetségi kapitány. – Eddig szorgalmas munkával araszolgattunk felfelé, mostanra pedig eljutottunk az utolsó táborig: a spanyolok ellen megpróbálunk feljutni a csúcsra!” Megpróbálták.
Hamis volt már a felvezetés is.
Messze még a Mount Everest
Hamis volt már a felvezetés is. Ahogy mindenki azt állította: ugyan már, miféle stressz, az esélytelenek nyugalma a miénk, a spanyolok ellen csak meglepetést okozhatunk. Okoztak is, bár inkább negatív előjelűt.
Persze, a selejtezőcsoportban elért 2. hely nagyszerű eredmény. Azt már udvariasságból senki sem pedzegette, hogy tulajdonképpen a lettek elleni hazai győzelmen kívül (4:1) kiugró eredményt nem értek el. Sem a portugálokat, sem az oroszokat nem tudták megverni, de idegenben még a letteket és a liechtensteinieket sem.
„Csak a továbbjutás foglalkoztat. Más eredmény elfogadhatatlan számomra. Nem kell tisztes helytállás, sem emelt fővel való búcsú. Csak a továbbjutás!” – hangoztatta Dušan Galis, nem felejtve el szarkasztikusan megjegyezni a sajtótájékoztatón, hogy ő – Luis Aragones kollégájával ellentétben – nyugodtan alszik. Ehhez képest az idegei viszonylag korán, már a második (egyébként szabályos) spanyol gól után felmondták a szolgálatot, és az őrjöngő edzőt a tribünre küldte a játékvezető, az olasz De Santis.
A szlovákok a bírót okolják, részben joggal, hiszen ilyen elfogult játékvezetést utoljára talán az ecuadori Moreno mutatott be a 2002-es vb Korea–Olaszország meccsén. Csakhogy a szlovákoknak tudniuk kellett, hogy lejt majd a pálya. Ehhez képest rengeteg energiát pazaroltak el felesleges gesztusokra a bíróval folytatott különmeccsen, és Galis után Had is gyermeteg módon kiállíttatta magát.
„Tudjuk, mit várhatunk a spanyoloktól: gyors kényszerítőket. Csak le kell fognunk Raúlt és Fernando Torrest, és meg kell tartanunk középen a labdát” – vélekedtek előzetesen a szlovákok. Ehhez képest úgy mozogtak, mint azok a tapasztalatlan hegymászók, akik a Mount Everesten 8 ezer méteres magasságban először szembesülnek az oxigénhiánynyal. Kapkodtak, pontatlanok és körülményesek voltak, és csak a két ék semlegesítésével törődtek, így aztán a második hullámban érkező Luis Garcia kedvére kísérletezhetett.
Nem is olyan régen, 1999-ben a spanyolok Eb-selejtezőn odahaza 9:0-ra verték az osztrákokat (Raúl négy gólt lőtt), pedig akkor senkit sem állítottak ki a vendégcsapatból. Szombaton beérték egy ötössel. Innen nézve nem is rossz eredmény… (gj)
A mesterlövész: Luis Garcia
Amikor 2004 augusztusában 9 millió fontot fizetett érte a Liverpool a Barcelonának, sokan csak a fejüket csóválták. Luis Garcia a Barca kölcsönjátékosaként megfordult addig a Tenerifében,a Toledóban, a Valladolidban és az Atleticóban is (itt 21 bajnokin 6 gól), különösebb feltűnés nélkül. Az igazi áttörést a 2004/05-ös szezon hozta meg számára: a 10-es mezben játszó spanyol megnyerte a BL-t a Liverpoollal (ő lőtte pl. a döntőt érő gólt a Chelsea ellen), a bajnokságban pedig 32 meccsen 9-szer volt eredményes.
A válogatottban idén márciusban debütált, a Kína elleni barátságos mérkőzésen (3:0), az első tétmeccs pedig a júniusi, litvánok elleni vb-selejtező volt. Első válogatottbeli gólját a szlovákok ellen szerezte. A másodikra és a harmadikra sem kellett sokat várnia… (gj)
A visszavágók időpontjai:
(november 16., szerda)
19.00: Bahrein–Trinidad és Tobago
20.00: Ausztrália–Uruguay
20.15: Törökország–Svájc, Csehország–Norvégia, Szlovákia–Spanyolország
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.