Kassai előre aláírta volna az Európa-bajnokságot

<p>Már a nyári franciaországi Európa-bajnokság előtt is lehetett tudni, hogy Kassai Viktor újra visszakerült az európai játékvezetők elitjébe, hiszen a Bajnokok Ligájában negyeddöntőn bíráskodott, majd a döntőben negyedik játékvezetőként tevékenykedett.</p>

A kontinensviadalon mutatott teljesítménye azonban még jobban megerősítette a nimbuszát, így az utolsó pillanatig megmaradt a magyar játékvezetői csapatnak (Kassai Viktor, Ring György, Tóth Vencel, Bognár Tamás és Farkas Ádám) az esélye, hogy a döntőben is bíráskodjanak. Ha ez nem is jött össze, Kassai Viktor és Ring György véghezvitte azt a bravúrt, hogy az első sípszótól az utolsóig jelen volt az Eb-n, hiszen a nyitómeccset a magyar játékvezetői csapat vezette, majd a döntőben megismétlődött a májusi BL-döntő leosztása: Kassai volt a negyedik játékvezető, Ring pedig a tartalékasszisztens az angol Mark Clattenburg vezetése mellett. Kassai Viktor tehát végig testközelből figyelte a torna eseményeit, és az Új Szó olvasóival meg is osztotta élményeit és tapasztalatait. Először is szeretnénk gratulálni önöknek az Eb-n mutatott kimagasló teljesítményükhöz. Gondolták volna a torna előtt, hogy ilyen komoly, a legnagyobb presztízzsel bíró találkozókon jutnak szerephez? Milyen célokkal vágott neki a stáb a nyári Eb-nek?Köszönjük szépen a gratulációt! Az Eb előtt már lehetett tudni, hogy minden játékvezetői csapat két csoportmeccsen jut szerephez, így a célunk az volt, hogy egy harmadik meccsen is közreműködhessünk. A játékvezetők számára az Eb-n maximum 3-4 meccs elérhető, így azt hiszem, nem lehetünk elégedetlenek, hiszen négy mérkőzésen is szerepet kaptunk. Ebből három mérkőzésen a magyar csapat vezette a mérkőzést, és az is komoly elismerés volt, hogy a torna során végig jelen lehettünk. Miután a nagy jelentőséggel bíró nyitómeccset önök kapták, már lehetett sejteni, hogy a csoportmérkőzések után is szerephez jutnak?Ezt nem lehetett előre tudni, hiszen ahhoz, hogy a csoportmeccsek után is szerephez jussunk, az előtte lévő mindkét mérkőzésnek jól kellett sikerülnie. Akár úgy is megközelíthető ez a kérdés, hogy a csapatok számára három mérkőzés volt adva a továbbjutáshoz, míg a játékvezetőknek kettő. Csalódott volt-e esetleg amiatt, hogy a német–olasz negyeddöntő után már nem vezethetett meccset, vagy a döntőbeli negyedik játékvezetői szerepkört is elismerésként fogta fel?A német–olasz mérkőzés minden szempontból kiemelt jelentőséggel bírt, szerencsére nagyon jól sikerült számunkra is, amihez a vezetők is őszintén és boldogan gratuláltak. Mivel azonban a negyeddöntők és az elődöntők között rövid idő telik el, így reálisan nézve az elődöntőre nincs esélye annak, aki a negyeddöntőkön bíráskodik. Viszont jól mutatja, hogy mennyire remekül sikerült számunkra a német–olasz mérkőzés, hogy a döntőre esélyes játékvezetők szűk körében emlegettek minket az utolsó pillanatig, pedig mi abszolút nem voltunk favoritok. Úgyhogy csalódottak semmiképpen sem voltunk, végig komoly elismeréssel beszéltek rólunk. Ha a torna előtt ezt a forgatókönyvet tették volna elénk, akkor gondolkodás nélkül aláírtuk volna, hiszen a három mérkőzés minőségében felülmúlta a várakozásainkat.  Számomra úgy tűnt, hogy voltak eltérések a játékvezetői felfogást illetően. Az UEFA részéről van olyan törekvés, hogy egy egységes felfogás alakuljon ki, vagy inkább pozitívumként könyvelik el a sokszínűséget?Szerintem maga a felfogás nem sokszínű, sőt megfigyelhető az egységes irány. Persze vannak különböző stílusok, gesztusok, de az UEFA kellően meghatározza az alapelveket. Eltérést ilyen tekintetben a konföderációk között lehet megfigyelni, hiszen egy afrikai vagy egy dél-amerikai játékvezető stílusa markánsabban elüt az egységesebb európai felfogástól. Mindez a világbajnokságokon ütközik ki, ott azért nagyobb különbségek figyelhetőek meg. Mennyire bizonyult hasznosnak az a taktikai felkészítés, amit az UEFA által megbízott pro-licenszes szakemberek tartottak önöknek?Mindenképpen az újdonság erejével hatott, hiszen nem vagyunk szakemberek, így hasznos volt más szemszögből is megismerni a csapatokat és a játékosokat. Persze nem ez volt a legfontosabb része a tevékenységünknek, de ezek a kiegészítő információk segítették a felkészülésünket az adott feladatokra, így azt gondolom, hogy a jövőben még jobban be fog épülni ez is a játékvezetők életébe. Visszanézve az Eb-mérkőzéseiket, van-e olyan szituáció, amit ma már máshogy oldana meg?Minden meccsen van olyan helyzet, amit utólag máshogy lát az ember, de ezeken kár keseregni, hiszen a mérkőzések hevében kevés idő van mérlegelni, így lehetetlen tökéletes teljesítményt nyújtani. Ha egy meccsen 6-8 szituációt látunk másként a találkozót elemezve, akkor az már azért soknak számít, de ha csak egy-két kérdéses döntés volt, akkor már elégedettek lehetünk. Szerencsére nálunk az utóbbi eset volt jellemző, persze a vitatott eseteket is elraktároztuk, hogyha legközelebb hasonló helyzetbe kerülünk, akkor még jobban ítéljük meg a szituációt. Miként értékelték az UEFA illetékesei a teljesítményüket? Elő­rébb léptek-e a játékvezetők közötti ranglétrán?Az UEFA-nál nincs ilyesfajta hierarchia, az elitkeret mind a 28 tagja egyenrangú. Itt egy-egy kifogástalan mérkőzés még kevés, hosszú távú jó teljesítményre van szükség ahhoz, hogy valaki ennek a keretnek a tagja legyen. Sokszor évekig kell küzdeni azért, hogy a legmagasabb szintre léphess. Az eddigi nagy tornák sorában hova helyezi a mostani Eb-t? Melyik nagy torna volt a legem­lé­kezetesebb az ön számára?Ez volt a harmadik nagy felnőtt tornám a 2010-es világbajnokság és a 2012-es Európa-bajnokság után, azonban nem tudok különbséget tenni közöttük, hiszen mindegyik egy-egy szeletet jelent a pályafutásomból, és mindegyikre fontos állomásként tekintek. Nagy visszhangot kapott Cris­ti­a­no Ronaldo viselkedése a dön­tő­ben. A portugál klasszis edzőként viselkedve végigtoporogta a mérkőzés hosszabbítását Fernando Santos szövetségi kapitány mellett. Ha jól tudom, a szabályok szerint csak egy ember állhat a kispad előtt, és a tartalék-játékvezető feladata a többiek visszaültetése. Így van?Szerintem egy kicsit fel lett fújva ez a mozzanat, hiszen ha nem Cristiano Ronaldóval történik mindez, akkor messze nem kapott volna ekkora figyelmet az, hogy valaki a hosszabbításban már képtelen ülve maradni. A játékvezetőnek empatikusnak kell lennie, és tolerálnia kell, hogy egy Eb-döntő során már hihetetlen érzelmek kerülnek előtérbe, különösen egy hosszabbítás során. Persze néháyszor szóltam neki, hogy foglaljon helyet, de érthető módon ő sem tudott sokáig ülve maradni. Megvannak-e már a következő feladatai a nemzetközi porondon? Erről még korai beszélni, hiszen először az augusztus eleji fizikai tesztet kell lefutnia annak a 28 játékvezetőnek, aki a topkeret tagja, majd csak ezután csatlakozunk az európai kupaküzdelmekhez. Hasonlóan a kiemelt csapatokhoz, a topkeret játékvezetői is csak a nemzetközi kupák csoportmeccsei során kapcsolódnak be a Bajnokok Ligájába vagy az Európa Ligába. Villányi Gergely