Kiesésre ítélve
Spanyolországban rég adták olyan olcsón a bentmaradást, mint idén. A Las Palmas mélyrepülése még az előző szezon közepén kezdődött, amikor Setién bejelentette, hogy elhagyja a csapatot. A pótlását többszöri próbálkozás után sem sikerült megoldani, még a kiesés elleni harc elkerülésében rutinosnak számító Paco Jémezzel sem. A Las Palmashoz hasonlóan a Málagának és a Deportivónak sem ment a góllövés egész évben, még annak ellenére sem, hogy mindkét csapatnak kiváló csatárai voltak. Márpedig gólok nélkül nem lehet bent maradni az első osztályban, ez pedig akkor nyert végképp igazságot, amikor a Levante elkezdte a nagy menetelését. Hogy a kiesőket ki váltja, még kérdés: a másodosztály első két helyén jelenleg a Rayo Vallecano és a Huesca áll, de még két forduló hátravan, és bárki megelőzhet bárkit.
Az év meccse: Barcelona–Real Madrid 2–2. A tavaszi El Clásicónak nem volt tétje, nem múlt rajta bajnoki cím, kupa, BL-hely, továbbjutás, semmi. Pont emiatt volt olyan, amilyennek a futball legnagyobb meccsének lennie kell: szórakoztató. A játékosok picit túlpörögték, volt balhé, színészkedés, kiállítás, elmaradt büntető, de emellett szerencsére a focival is foglalkoztak. A Barcánál Suárez és Messi, a Realnál Ronaldo és Bale szerezte a gólokat.
Az év csapata: Oblak – Maffeo, Ramos, Umtiti, Jordi Alba – N’Zonzi, Fornáls, Kondogbia – Messi, Stuani, Aspas
Az év játékosa: Lionel Messi. Neymar távozásával visszatértek azok az idők, amikor a Barca egyet jelentett Messivel. Idén is az argentin góljai húzták a csapatot, de talán ennél is sokatmondóbbak voltak azok a meccsek, amelyeken nem játszott, vagy ha igen, akkor gyengén. Ilyen volt a Levante elleni 5–4-es vereség és a Roma elleni csúfos BL-kiesés.
Az év csalódása: Bilbao. A baszk csapatnál fogadkoztak, hogy a Valverde–Ziganda váltás nem fog visszaesést jelenteni. Nem így lett, a Bilbao egész évben szenvedett, az oroszlánbarlangnak nevezett San Mamés-stadionban különösen gyengén szerepelt, gólt is alig rúgott (1,06-ot átlagban), és végül csak a 16. helyen fejezte be a szezont – a leggyengébb baszk csapatként.
Az év edzője: Marcelino. A szingapúri pénzből felpumpált Valencia gyalázatosan szerepelt a bajnokságban (két 12. hely), de Marcelino egy nyár alatt mindent megváltoztatott: elzavarta a pénzéhes, haszonleső játékosokat, helyettük pedig olyanokat igazolt, akik vakon követték az utasításait. A Villarrealnál korábban sikeresen működő 4-4-2-t a Valenciánál is meghagyta, a védelmüket szinte lehetetlen volt feltörni, és közben elöl is remekeltek: Zaza, Santi Mina és Rodrigo is tíz gól fölött zárta a szezont. A Valencia pedig a negyedik helyen (három ponttal lemaradva a Real mögött), így három év után visszatér a BL-be.
Az év felfedezettje: Loren Morón. A támadó kezdetben Alegría mögé szorult, és a Betis B-ben sem volt állandó helye, de aztán magára talált: 17 gólt lőtt 23 meccsen, amivel kivívta Setién figyelmét és elismerését. A mester, amikor a paraguayi Sanabria megsérült, egyből az első csapat keretéhez rendelte őt. Döntése hamar beigazolódott: a 24 éves támadó egyből beírta magát a liga történetébe. Loren az első öt gólját hat bajnoki alatt hozta össze, amire a liga 21. századi történetében spanyol támadó még nem volt képes.
Az év nyilatkozata: „Ez a legrosszabb csapat, amelyet valaha edzettem” – Paco Jémez kendőzetlenül őszinte véleménye csapata, a Las Palmas szerepléséről.
Kovács Gábor
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.