<p>Ha senki más, Janics Natasa majd nyer egy aranyat – gondolkodott sok magyar szurkoló az olimpia előtt. A háromszoros olimpiai bajnok azonban egy ezüsttel és egy bronzzal tér haza Londonból, miután a 200 méteren csak harmadik lett az új-zélandi Lisa Carrington és az ukrán Oszipenko mögött.</p>
Janics harmadik lett, hiányzott a kislánya
KIKÜLDÖTT
MUNKATÁRSUNKTÓL
Az olimpián először rendeztek kajak-kenuban sprintversenyeket. A sprintszám kiszámíthatatlan, Janics fölénye azonban a statisztikák alapján egyértelműnek tűnt, 2010-ben ő lett ezen a távon a világbajnok, idén pedig, szülés után visszatérve megnyerte az Európa-bajnokságot. Az olimpiai döntőbe ugyan csak a második legjobb idővel került, de a futamát megnyerte, és fogadkozott, szombaton is nyerni akar.
Janics azonban nem rajtolt jól, csak a harmadik-negyedik helyen haladt, s végül bronzérmes lett. A verseny után fáradtan, zaklatottan nyilatkozott, el-elsírta magát közben.
„Nem éreztem magamban azt az erőt, amit szoktam. A szél is nagy volt, amikor kimentem a pályára 500-nál, alig tudtam befordulni – mondta Janics, aki elismerte, elfáradt. – Azt sem tudom, hány háziversenyen vagyok túl, volt egy Világkupám és egy Eb-m. Szerintem túl sokat versenyeztem, és egy kicsit kifogytam, nem volt bennem az a láz.”
Janicsnak tavaly szeptemberben született meg a kislánya, Milana. A kajakos augusztusban még edzett, októberben már újra a vízen volt, idén év elején pedig azt nyilatkozta, anyaként sokkal jobban bírja a terhelést, mint korábban. Egyáltalán nem példa nélküli, hogy valaki szülés után visszatér az élsportba, s olimpiai bajnok lesz: a vívó Nagy Tímea, de a sífutó Kateřina Neumannová is már anyaként győzött az ötkarikás játékokon. A női kajakosok londoni mezőnyében sem Janics volt az egyedüli anyuka – a német Katrin Wagner a négyessel ezüstérmes lett ötszázon, egyesben azonban ugyanezen a távon döntőbe sem jutott. „Wagnernál jobb vagyok, ez igaz, de magamtól többet vártam” – mondta ennek kapcsán Janics Natasa, akinek a kislánya kint volt ugyan Nagy-Britanniában, de nem együtt laktak.
„Egyre nehezebben bírtam elviselni, hogy távol vagyok tőle... De ezt talán nem kell megmagyarázni... – zokogta Natasa, aki abban a pillanatban még nem tudott nyilatkozni a folytatásról. – Kicsit elment a kedvem a kajakozástól. Most végig kell gondolnom, mit kell másként csinálnom.”
Storcz Botond szövetségi kapitány szerint ebben a helyzetben érthető ez a reakció, és nem kételkedik benne, hogy Janics ki fog tartani. „Natasa azért jött ki, hogy megszerezze negyedik és ötödik olimpiai bajnoki aranyát, csalódottságában ez természetes reakció. De szerintem folytatni fogja” – mondta a szakvezető, aki elégedetten értékelhetett, hiszen a sportági éremtáblázatot három aranynyal, két ezüsttel és egy bronzzal Magyarország nyerte. „Mindhárom szakág jól teljesített. Jó lett volna kenuban is egy érem, de van egy pontszerző 6. helyünk Vajda Attila révén. Volt olyan versenyzőnk, aki sokkal jobban szerepelt a vártnál, volt, aki haloványabban. Reméltem, hogy Natasa nyerni tud 200 méteren, de ettől szép a verseny, hogy nem lehet előre tudni, hogyan alakul – nyiltkozta Storcz, és kiemelte, hogy a jó olimpiai eredmények mindig lökést adnak a sportágnak. – A sikerek után érezhetően több gyerek választja ezt a sportágat. 2008- ban, amikor Vajda Attila olimpiai bajnok lett C1-ben, számottevően nőtt a kenusok száma Szegeden és környékén. És ez az igazán fontos, hogy minél többen kajakozzanak, kenuzzanak a kilencvenegy magyarországi egyesületben.” (bt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.