Hyballa provokálta Davist: „Csak büntetőből tudsz gólt rúgni”

Az éllovas zsolnaiak elleni mérkőzésen kiválóan működött a gegenpressing, Eric Davis pedig szépségdíjas góllal jelentkezett be a hónap gólja címért. A DAC futballcsapata megérdemelten verte 1:0-ra az addigi éllovast, amely a Fortuna Liga 10. fordulójában szenvedte el első vereségét.
Bőd Titanilla

2019. szeptember 30. 11:03

eric davis
Davis szépségdíjas gólt lőtt (fcdac.sk-felvétel)

Gegenpressing par excellence

Ha valaki esetleg még mindig nem értené, mi is az a gegenpressing, amit Peter Hyballa 16 hónapos dunaszerdahelyi tartózkodása óta egyfolytában sulykol a futballistáinak, nézze meg a zsolnaiak elleni meccset. Ha nincs sok ideje, akkor csak az első félidőt. Talán egyetlen korábbi találkozón sem sikerült ennyire egyértelműen és látványosan megvalósítani a német–holland edző elképzeléseit: a zsolnaiak csak elvétve jutottak át a felezővonalon. Ha a sárga-kékek elvesztették is a labdát, legfeljebb egy-két átadás jutott az ellenfélnek, aztán a sikeres visszatámadás után újból a DAC jöhetett.

„Túl sokszor és túl könnyen veszítettünk labdákat” – jegyezte meg Dominik Holec, a zsolnaiak kapusa, aki nem unatkozott a kilencven perc alatt.

„Teljes mértékben domináltunk a pályán. A gegenpressing tökéletes volt, minden játékos részéről. Nagyon büszke vagyok. Ez a mi filozófiánk, a stílusunk. Ez a gegenpressing par excellence” – dicsérte védenceit Hyballa, majd később hozzátette, figyelmeztette a csapatát, hogy ha valaki nem azt fogja csinálni a pályán, amit várnak tőle, tíz perc után lecseréli. „És a játékosok tudják, vagyok akkora őrült, hogy meg is teszem” – jegyezte meg a tréner.

„Köszi, edző”

A meccs egyetlen gólja is magas letámadás és labdaszerzés után született: Davis szerezte meg a labdát jó 22-23 méterre a kaputól, megtolta, és bal külsővel rátűzte: a labda egyenesen a felső sarokban kötött ki, a DAC pedig jó eséllyel bezsebelhet egy újabb „Hónap gólja” díjat.

Hyballa a meccs után elmesélte, a Radimov elleni nem túl meggyőző kupameccs után a „fekete-fehér kommunikációt” választotta, és provokálni is akarta a játékosait.

„Semmi olyasmi, hogy ezt lehetne, vagy talán ezt csinálhatnátok. Ez lesz, és pofa be! – fogalmazott a maga kifejező stílusában Hyballa. – Nagy csapatok, például az Ajax meccseiből mutattunk részleteket a fiúknak, de nemcsak sztárokat, hanem fiatal focistákat. Magyaráztam nekik, hogy akkor vagyunk jók, ha mozgásban vagyunk, ha statikus a játékunk, akkor azzal nem megyünk semmire. Fontos a pozitív kommunikáció, de néha provokálni is kell. Ramirez, jó csatár vagy, ha mozogsz, de ha csak álldogálsz, bajban vagyunk. Fábry, ha nem csinálod a gegenpressinget, nem fogsz játszani nálam, ennyi. Davist a meccs előtti napon azzal provokáltam, csak tizenegyesből tud gólt rúgni. A meccs után csúfolódva mondta nekem: hát, köszi, edző...”

Davis gólja 0:40-nél (Forrás: fcdac.sk)

Zsolnai felső léc

A második félidőre Jaroslav Kentoš, a zsolnaiak edzője pályára küldte Balajt, így már nem csak Boženík volt az egyetlen csatár. Ettől megélénkült a zsolnaiak játéka, már többször eljutottak az ellenfél tizenhatosáig, volt is néhány lehetőségük.

A DAC előnyét Vida Kristopher növelhette volna, akinek már az első félidőben is volt egy ziccere, amikor Holec mellett elgurította a labdát, de Kiwior még menteni tudott. A magyarországi játékos öt perccel a lefújás előtt be is talált – csakhogy a partjelző már felemelte a zászlaját.

Az utolsó percekben a vendégek rohamoztak az egyenlítésért, a rögzített helyzetekhez Holec kapus is előrement fejelni. „Nem is azért, hogy pont én lőjek gólt, mert a másik kapu előtt azért nem olyan egyszerű helyezkednem, hanem hogy egy kis zavart okozzak az ellenfél védelmében” – mondta a zsolnai hálóőr.

Végül Králik volt az, akinek a fején volt az egyenlítés, de a labda a felső lécen csattant.

Veretlenségtelenítés

A zsolnaiak első vereségüket szenvedték el a szezonban, és immár tíz mérkőzés óta nem tudtak nyerni a DAC-cal szemben. „Azzal az egy góllal jobbak voltak a dunaszerdahelyiek” – ismerte el a vendégeket irányító Jaroslav Kentoš, aki a három/ötvédős felállással próbálta semlegesíteni a DAC fegyvereit.

„Nem lepett meg minket az ellenfél játékrendszere, és talán nem is buta ötlet ellenünk ebben a formációban játszani, mert ezt játszották a nyitraiak, a senicaiak és a rózsahegyiek is, akik ellen összesen három gólt szereztünk” – mutatott rá Hyballa.

Az idei szezonban a Slovan és a zsolnai együttes is a MOL Arénában veszítette el a veretlenségét. „Ez a két csapat focizni akar ellenünk, több a területünk, és ez nekünk jobban fekszik – próbált választ adni Hyballa arra a kérdésre, miért pont a bajnokság élcsapatai ellen nyújtja a legjobb teljesítményt az együttese. – És nyilván különlegesek is ezek a rangadók, ahogy az is mindig különleges, amikor a Bayern a Dortmunddal játszik.”

A Čmelík-ügy

A DAC szakvezetője a mérkőzés után kitért a Čmelík-ügyre is. A zsolnai nevelésű csatár a magyar–szlovák Eb-selejtező után a közösségi médiában gúnyolódott a magyar csapat kárára. Amikor a rózsahegyiek elleni meccsen Čmelík csereként beállt, a DAC-drukkerek füttyszóval, anyázással, trágár gyalázkodással fogadták.

„Beszélhetünk róla, mennyire volt intelligens dolog az a bejegyzés a válogatottmeccs után. De az sincs rendben, ahogy a szurkolók szidalmazták. Hibázott, ez igaz. De mi vagyunk a DAC, egy család, egy csapat, szeretem ezt a helyet és szeretem a szurkolókat, de szeretem a játékosaimat is, és mindig, mindig mellettük állok – szögezte le Hyballa. – A gyalázkodásnak véget kell vetni, kérem a szurkolókat, hogy hagyják ezt abba. Čmelík egy normális játékos, nem volt okos dolog tőle az a bejegyzés, de én is elkövetek naponta 855 hibát. Dolgozzunk mindannyian együtt egy fantasztikus szezonért.”

Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.

Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.

Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.