Április 15-én történt, 1989-ben. A Nottingham Forest–Liverpool FA-kupa elődöntő délután három órakor kezdődött a sheffieldi Hillsborough stadionban. Három óra hat perckor a játékvezető lefújta a meccset.
Hillsborough
Április 15-én történt, 1989-ben. A Nottingham Forest–Liverpool FA-kupa elődöntő délután három órakor kezdődött a sheffieldi Hillsborough stadionban. Három óra hat perckor a játékvezető lefújta a meccset. Akkorra már kamaszfiúk élettelen testei hevertek a kapu mögötti részen, és többszáz sebesültet kellett kimenekíteni, hordágyakká változtatott reklámtáblákon.
A nyolcvanas évek két legjobb angol csapatának meccse a futball ünnepét ígérte. A sheffieldi szervezők a rendőrséggel együtt úgy döntöttek, a liverpooli drukkerek a tízezer férőhelyes északi lelátón (Leppings Lane) kapnak helyet. Igen ám, csakhogy Liverpoolból közel húszezren kísérték el csapatukat. A meccs már elkezdődött, és odakint még mindig többezres tömeg várt arra, hogy beengedjék. A rendőrség ekkor nyitotta meg a Leppings Lane kapuját: a türelmetlen drukkereket a négy részre osztott szektor közepe felé irányították, halálra ítélve ezzel az első sorokban állókat.
A tragédiáról készült képsorok döbbenetesek. Amikor a tömeg megindult, a szektor aljában lévők menthetetlenül a kerítéshez lettek préselve. A kétségbeesett drukkerek közül néhány szerencsésnek sikerült átmásznia, de a rendőrség későn eszmélt. Parancsnokuk nem engedélyezte időben a menekülőkapuk kinyitását, mert azt hitte, a liverpooli szurkolók a nottinghamiekhez akarnak közelebb kerülni a pályán keresztül. Tévedését már nem tudta korrigálni.
Odabent ugyanis eközben 95 fiatal drukker halt meg agyontaposva vagy a rácshoz préselődve, a kilencvenhatodik áldozat a 22 éves Tony Bland volt, aki 1993-ban hunyt el, miután négy évig kómában feküdt. Az áldozatok fele 21 éven aluli volt, a legfiatalabb közülük egy tízéves kisfiú. Több mint négyszázan orvosi ellátásra szorultak.
Az esetről készült Taylor-féle jelentés egyetlen hozadéka, hogy betiltották az állóhelyeket a stadionokban. S bár a rendőrség felelőssége megállapítást nyert, a vétkesek sohasem lettek elítélve.
A kilencvenhat drukker halála egyszerű balesetnek minősült. (gj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.